Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Quadcoptery i inne bajery
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: dziobu »

Witam,

Wątek poświęcony dronowi MJX Bugs 6 w pełnym komplecie. Wszystko z punktu widzenia kogoś kto zaczyna od zupełnego zera i chce czegoś gotowego na start. Uwagi typu "inny dron jest lepszy" należy umieszczać w temacie "Dron dla świeżaka" :D

(@marek91 miał coś o nim napisać ale siedzi cicho, to ja zacznę ;p)

<reklama>Ja swojego kupiłem tu, na alledrogo: https://allegro.pl/oferta/dron-mjx-bugs ... ZjA4MGI%3D
Teraz widzę że mają nawet taniej.
Reklama w pełni zasłużona, bo sprzedawca tego wart.
</reklama>
Największą zaletą tego drona jest cena. 500zł to imho niedużo na start i imho bardzo niedużo za to co faktycznie się dostaje. Oczywiście zabawka nie jest idealna, ale cały czas tematem jest dron do nauki na początek (czyt. coś do rozbicia).

Zdjęcia nowego to można sobie w sieci znaleźć. Tu śmiecić nie będę.
W zestawie jest dron, aparatura, kamera i monitor do niej. Do tego google, pakiet, jakaś ładowarka, komplet śmigieł i jakieś bzdury. Czyli wszystko co potrzeba żeby się tym bawić.
Do tego warto dokupić sensowną ładowarkę (oryginalnej użyłem raz ;p), trochę pakietów, balancer, jakieś pudło/plecak/walizkę do noszenia.

Jakiś wstęp:
Drona używam dość intensywnie od 2 tygodni. Początkowo podchodziłem do niego jak do śmigłowca, ale nie dość że radzi sobie nawet ze średnim wiatrem (gdzie Lama od razu łamała wirniki) to jeszcze jest dość wytrzymały. Na siłę ściągałem zapasowe wirniki a okazało się że nawet te, wygięte przez uderzenie o ~30 stopni da się wyprostować... Żadnego nie złamałem, choć walnąłem w sporą ilość drzew i innych twardych przedmiotów. Poza tym wielokrotnie wirniki wbijały się w ziemie czy pomiędzy kamienie. Są nieznacznie wyszczerbione, ale dron lata - i nie bije. (ściąganie z drzewa też było ;p)
Tutaj podejście śmigłowcowe jest zupełnie do kitu ;)

Z trwałych uszkodzeń:
  • złamałem jeden raz mój uchwyt na pakiet,
  • złamałem dwa uchwyty na śrubki w pokrywie modułu kamery - teraz obiektyw nie trzyma kąta już tak pewnie jak wcześniej i przeważnie podczas uderzenia/twardego lądowania zmienia kąt. Zapewne da się to naprawić.
A tak to często odpada górna osłona, która jest na zaciski. Pewnie i po to jest - nieco amortyzuje siłę uderzenia.

Już tylko z powyższych powodów jest to imho świetna pozycja do nauki latania. Pewnie każdy zaawansowany powie że to kupa nie dron, ale rozbijać się czymś 10x droższym to może szkoda sensu ;)
Ogólnie go nie oszczędzam. A on się nie psuje. Jest dobrze.

Dodam jeszcze że dron posiada dwa tryby latania - prostacki i "pełny". Pierwszy to nic innego jak odgórne ograniczenie maksymalnego przechyłu. Na początek - super. Do latania w pomieszczeniach - też. Choć po pewnym czasie i w trybie pełnym da się zrobić wszystko to samo, a nawet i lepiej. Tryby przełącza się w dowolnej chwili dedykowanym przyciskiem na aparaturze.

Dron obecnie, po przejściach:
d04.jpg
d05.jpg
d06.jpg
d07.jpg
d08.jpg
d09.jpg
Na czuja zrobiłem w nim dwie modyfikacje: Pierwsza modyfikacja wynikała z faktu że dokupione pakiety były bez firmowej osłonki i nie było ich jak użyć. A po co zwiększać masę małego drona jak można sporo zaoszczędzić. Praktyka pokazała że osłona spełnia swoją rolę.
Jeśli zaś chodzi o nóżki - pomagają delikatnie usiąść na czymś twardym. Dron jest na tyle lekki że ich ugięcie jest żadne, za to nie telepie się o płytki/beton/asfalt jak plastikowa zabawka.

Aparatura:
d13.jpg
Zawsze miałem wstręt do kontrolerów "dedykowanych" bo chyba wszystkie z którymi miałem kontakt to był skrajny szajs. A tu zaskoczenie - to faktycznie działa sprawnie. W ogóle sterowanie dronem to bajka, przynajmniej dla kogoś kto kiedyś walczył z radiem.
Mam gdzieś zdjęcia aparatury w środku - cudów nie ma. Klasyczny chińczyk. Z modyfikacji - zakleiłem pierdziawkę taśmą (nie miałem jak inaczej jej ściszyć) oraz wyrzuciłem dwa ciężarki... tak - do prawidłowego wyważenia w środku są dwa stalowe (?) bloczki. Mnie to nie potrzebne.
Aparaturę pędzą 4xAA, ja mam NiMh; wystarczają na wylatanie ~80-100 pakietów. Ogólnie - dużo. Raz mi tylko pikał że się kończą.

Kamera:
To interesowało mnie najbardziej. Ale najpierw rzut okiem na sprzęt:
d14.jpg
Google to tylko uchwyt na monitor. Marek gdzieś o tym wspominał. Jest w środku soczewka i w sumie to fajnie to widać, poza tym że są skrojone na małego chińczyka. Jak utnę sobie nos to pewnie będą mi pasowały.
Obraz w środku:
d15.jpg
I widok z kamerki:
d11.jpg
Oraz to na co patrzy:
d12.jpg
Jakość... no ten tego. Ja bym tego słowa nie użył. Powinno się pisać "1280x720 color", gdyż jakość to okolice Nokii 7650. Dopóki obraz jest stabilny to nie jest najgorzej:
JPG00003.JPG
JPG00004.JPG
ale przecież dron nie jest od stania na ziemi. A gdy już zacznie się ruch...
JPG00000.JPG
JPG00001.JPG
JPG00002.JPG
JPG00008.JPG
(ruch wynikał głównie z silnego wiatru)

Filmów chwilowo nie mam jak wrzucić, ale jakością nie odbiegają. Widać że coś się dzieje czy zmienia, ale jakość to DNO.
Kamerą steruje się wygodnie z kontrolera - jedno przyciśnięcie - zdjęcia, dłuższe - start/stop nagrywania. Filmy to nieskompresowane AVI (ok 20min to 4GB). No i wszystko jest nagrywane na karcie microSD w dronie, także warunkiem szpanowania nagraniami jest konieczność ewentualnego odzyskania drona :D

Wrócę jeszcze do latania FPV - obraz na LCD jest bardzo dobry jak na tą jakość sprzętu, jeśli chodzi zaś o sam widok z kamery to są to powyższe zdjęcia z dodatkiem szumu ;) Podczas lotu jakość tak bardzo nie przeszkadza, ale zdarzyło mi się że grubszej trawy czy mniejszych patyków zwyczajnie nie widziałem. No i gogle - przyznam, był to mój obiekt westchnień. Ta kupa którą dodają jest idealnym przykładem że jak się chce, to można mieć, ale jak się chce dobrze, to trzeba się postarać, poszukać i kupić dobrze :D Innymi słowy - te gogle są bezużyteczne. Ale tu dodam coś innego - jak dron walnie w drzewo to z goglami na twarzy nie widać nic. Natomiast jak LCD jest podpięty do manipulatora to jest chwila żeby obrócić głowę i kątem oka ujrzeć gdzie spada. To imho dostateczny powód żeby olać te gogle. Zwłaszcza że kamera w lesie traci całkowicie sygnał w okolicy, tak na oko, 50-60m. Dron działa do ~100m. W otwartej przestrzeni wyleciałem faktycznie na jakieś 200-250m w linii prostej, i tam kamera jeszcze działała (słabo ale dostatecznie), choć kontroler sygnalizował słaby sygnał.
Jak głupio by to nie brzmiało - jak dla mnie, rewelacja ;) Więcej i tak nie ma sensu, bo podczas nauki dron często spada...a jak spadnie to trzeba po niego lecieć.


I na koniec:
Pakiet wystarcza mi na 5..9 min latania z kamerą i nagrywaniem.

Tak podsumowując - na start imho to świetna pozycja (z kamerą). Polecam.

Jeśli czegoś komuś brakuje - to pytać, dopóki go nie zniszczę bądź zgubię (choć jestem niemal pewien że nawet jeśli go stracę, to kupię go jeszcze raz ;p).
Bobbik1, Abys, Jackoboo, dragonn
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: dziobu »

Dodam jeszcze jeden z wielu sposobów na transport drona; pewnie nie najlepszy ale z braku czasu nie miałem wyboru.

Tak wygląda spakowany dron ze wszystkim co jest dla niego potrzebne: (+ aparatura, gogle, ładowarki, pakiety, części zapasowe, narzędzia).
dr01.jpg
dr02.jpg
dr03.jpg
dr04.jpg
dr05.jpg
Walizka to YATO YT-08906. Dron wchodzi niemal na styk. Ale wchodzi i jest wystarczająco zabezpieczony.

Przy okazji - walizka bywa praktyczna ;)
d03.jpg
Nie uważam tego za optymalne rozwiązanie; jest dobre jak można podjechać samochodem lub przejść niewiele. No ale tak wyszło. Wrzucam to jako pomysł, no i informacje ile faktycznie ten dron wymaga miejsca do pełnego spakowania.
Abys, Jackoboo
Awatar użytkownika
Bobbik1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 199
Rejestracja: 07 mar 2019, 20:05
Drukarka: P3 Steel
x 73

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: Bobbik1 »

A co to za zapis w aukcji "na podst. art.558 kc strony wyłączają odpowiedzialność z tytułu rękojmi
brak gwarancji" ? Bo pierwszy raz się z tym spotykam
P3STEEL XL Titan direct E3D V6
3D printing is the Dark Souls of nerd hobbies.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: dziobu »

Bobbik1 pisze:A co to za zapis w aukcji(...)
Wiem że w szczególnych przypadkach da się sprzedawać towar bez gwarancji (tak czy owak nie dotyczy wad ukrytych), ale jak to jest w praktyce - nie wiem. Też pierwszy raz to widzę. Ale kupiłem.


Tu mały suplement, bo edytować już nie mogę - kamera w dronie ma niewielkie kąty widzenia. Po ustawieniu jej poziomo widać fajnie w zawisie, ale podczas lotu jest tylko ziemia. Jak się ją ustawi do góry, żeby było widać gdzie dron leci, to kicha z widoków. Ustawianie kąta kamery jest manualne - trzeba zwyczajnie obrócić obiektyw.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 1
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: SQ9KRD »

Uuuu dobrze że zobaczyłem jakie to wielkie :( zdyskwalifikowało mi to drona na wyjazd
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: dziobu »

[OT]
SQ9KRD pisze:Uuuu dobrze że zobaczyłem jakie to wielkie :( zdyskwalifikowało mi to drona na wyjazd
Ten jest w małej zgrabnej walizeczce:
https://www.banggood.com/Emax-Tinyhawk- ... rehouse=CN

Tylko gogle są jeszcze mniejsze niż w Bugs :D
damianqx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 219
Rejestracja: 27 mar 2019, 00:59
x 9

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: damianqx »

Różni się czymś wersja za 450 od tej za 550 od tego allegrowicza z 1 posta?
damianqx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 219
Rejestracja: 27 mar 2019, 00:59
x 9

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: damianqx »

No i lepiej kupić za 460 od tego pana z allegro z wysyłką?
Czy prosto z banggood z priorityline też za 460?

(https://www.banggood.com/MJX-Bugs-6-Bru ... rehouse=CN
z kodem TTxBG10)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: dziobu »

damianqx pisze:Różni się czymś wersja za 450 od tej za 550 od tego allegrowicza z 1 posta?
Chyba nie. Ja kupiłem najtańsze co mieli.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Dron dla świeżaka - MJX Bugs 6

Post autor: marek91 »

Gogle z zestawu to szajs ale na początek obleci, skrojone na małą chińską głowę.
Kamerka ma zbyt mały FOV.
Nie wiem też jakim cudem tak długo latasz na jednym pakiecie, ja latam 4-5 minut i zaczyna piszczeć... nom... i tu jest problem bo fabrycznie zaczyna piszczeć przy napięciu ok 3,8V co moim zdaniem jest bez sensu bo śmiało można zejść o 3,3v.
Przynajmniej taki wynik otrzymuję po wylądowaniu.

Sprawdzałem też kilka kart pamięci i żadna mi z tym dronem nie działa (złe formatowanie?)

Jeszcze jedno, gdzieś wyczytałem że akumulatorki do zasilania apki to słaby pomysł - mniejsze napięcie=gorszy zasięg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robotyka, modele RC, modelarstwo”