Kosiarka autonomiczna

Quadcoptery i inne bajery
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 3
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: panWiadr0 »

Grzesiu1989 pisze:30 obrotow na minutę to pół obrotu na sekundę.
Zakładając średnicę koła np 12cm mamy obwód 37,7cm.
Czyli prawie 19cm na sekundę. To wcale nie jest mało :)
Takie roboty koszące nie jeżdżą szybko, one jeżdżą długo :)
Przykładowo Gardena ma 2300rpm

https://www.myrobotcenter.eu/en/downloa ... manual.pdf

Masz tam DS na 78 stronie. Obroty, moc i maksymalna konsumpcja prundu. Nadal sugeruje trzymać się 18V.
Grzesiu1989
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 99
Rejestracja: 16 lut 2019, 23:23
x 1

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Grzesiu1989 »

Panowie, silnik który wkleiłem ma być silnikiem napędzającym koła nie noże koszące... To chyba logiczne.
Silnik na koła musi mieć wysoki moment, zatem rpm będzie niski i dobrze. To nie racing car tylko kosiarka. Silnik napędzający nóż owszem, musi mieć z 2000 - 4000 RPM.
Luke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2019, 19:47
x 3

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Luke »

Sam jestem w trakcie budowy. Popełniłem kilka kosztownych błędów(zaczynałem od projektu Liam) teraz drukuje dużo lepiej udokumentowany i wg. mnie ciekawszy wizualnie projekt ReP_AL(link na pierwszej stronie). Jeśli chodzi o silniki napędzające koła poszedłem w pololu 37d. Tylko jak wydrukować na ender 3 obudowę która wymaga stołu 30cm? Może jakaś podpowiedź dla zupełnego amatora jak to najlepiej pociąć:
https://www.thingiverse.com/download:6237357
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: FlameRunner »

Luke pisze:Tylko jak wydrukować na ender 3 obudowę która wymaga stołu 30cm?
viewtopic.php?f=16&t=4319
Luke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2019, 19:47
x 3

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Luke »

Dziękuję, biorę się za lekturę
Grzesiu1989
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 99
Rejestracja: 16 lut 2019, 23:23
x 1

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Grzesiu1989 »

Luke, mógłbyś podesłać jakich silników użyłeś? Gdzie je kupiłeś?
I jakbyś mógł napisać jakie błędy popełniłeś? Może uda mi się ich uniknąć :)
Luke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2019, 19:47
x 3

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Luke »

Teraz korzystam z Pololu 37Dx57L z przekładnią 131:1. Najmocniejsze firmowe jakie znalazłem w cenie którą byłem w stanie zapłacić. Co do miejsca gdzie je kupiłem, nie chcę robić reklamy. Znajdziesz je bez problemu. Co do błędów - było ich dużo. Jestem zielony z elektroniki - zarabiam na życie w inny sposób. Więc najbardziej popłynąłem na silnikach i ich zasilaniu. Pierw sprowadzałem z Chin jakieś no-name. Te silniki które wymieniłem w moim terenie(równym) są w stanie bez problemu napędzać te pół kosiarki(mam wydrukowane i złożone podwozie) bez problemów. Brakuję mi górnej obudowy, osłon kół, jakieś pierdoły które teraz są zastąpione prowizorkami. Koła też mam dużo lżejsze i mniejsze niż te kolegi Rep_Al, ale wyglądają mega śmiesznie, więc pewnie po niedzieli zamówię 2kg petg(jedynego słusznego producenta) i wydrukuję nowe:)Nie wiem jak te kolejne 1.2kg(koła) + ok 1kg brakujących jeszcze części wpłynie na całość.
Grzesiu1989
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 99
Rejestracja: 16 lut 2019, 23:23
x 1

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Grzesiu1989 »

I zasilacz je 6V? Czy 12? Dla 12 to dosyć szybko ta kosiarka by jeździła jak zmienisz kola.na większe - tak mi się wydaje.
Jakiego sterownika silnika używasz?

Będę się pewnie wzorował na tym projekcie z thingi, ale wolałbym zrobić coś swojego jeśli chodzi o obudowę. Program mam zamiar napisać sam więc zobaczymy jak to wyjdzie.
Luke
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2019, 19:47
x 3

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Luke »

Zasilam je teraz 12V. Przechodziłem m.in przez 6V. Te silniki są chyba 3 kompletem silników. Prędkość ograniczysz przez PWM - to żaden problem. Naprawdę nie wzoruj się na mnie - nie jestem ekspertem i zrobisz to taniej i lepiej, ja empirycznie dochodzę do wszystkiego:) A w pewnym momencie stwierdziłem, że to muszę dokończyć - koszty przestały mieć znaczenie. Pewnie połowę rzeczy mam na wyrost. Lecę po bandzie... Jako sterownik silników używam Pololu Dual G2 High-Power 18v22. Dużo za mocny, ale... Podobnie jak Ty program piszę sam. Miałem dużo pomysłów, które życie weryfikuje. Teraz programuję Nvidie Jatson do wykrywania trawy, to naprawdę zżera prąd. Oczywiście, sieć można uczyć na stacjonarnym i uruchomić nauczoną chociażby na mniej prądożernym raspberry. Ale to projekt stricte prywatny i od pewnego czasu wszedł mi na ambicję:) Poprostu kiedyś to będzie kosić trawę:)
dragonn
Grzesiu1989
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 16
Posty: 99
Rejestracja: 16 lut 2019, 23:23
x 1

Re: Kosiarka autonomiczna

Post autor: Grzesiu1989 »

Sieć neuronowa, nieźle.
Z danymi uczącymi problemu mieć nie będziesz bo wystarczy pojeździć trochę po działce :) Ciekawi mnie jak Ci to wyjdzie wszystko, ambitnie. Sam mam zamiar stworzyć kosiarkę działająca bez rozkładania przewodu po działce, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Może pochwalisz się zdjęciami projektu? Jakiś filmik jak to działa? :)
I mam pytanie - mógłbyś obciążyć kosiarkę tak o 5kg-8kg kładąc coś w srodku? Mam trochę spadek na działce, chciałbym być pewny co do silników tak by nie wtopić bez sensu pieniędzy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robotyka, modele RC, modelarstwo”