Programowanie i druk 3D

Quadcoptery i inne bajery
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: h4nt »

gotji pisze:
h4nt pisze:A czy ucząc się programowania np. jakiegoś prostego robota to czego się nauczyłem przyda mi się w innej dziedzinie programowania, np. software? Czy raczej powinienem na starcie się ukierunkować?
Jeżeli chcesz się nauczyć programowania bo wiążesz z tym swoją przyszłość to uważam, że jest to słaby pomysł. Dużo łatwiej jest zaczynać tak jak większość programistów czyli od konsoli. Odpada wtedy cała zabawa związana z elektroniką i możesz się skupić na kodzie. Polecam też wybrać do nauki język wyższego poziomu(C#, Java), dużo łatwiej w nich 'wystartować' i narzędzie są nieporównywalnie lepsze.
Nie wiem, czy chce z tym wiązać przyszłość, realnie patrząc pewnie nie, ale gdyby mi się to bardzo spodobało i nabralbym sporych umiejętności to w perspektywie lat - być może. Np. druk był moim hobby, nadal jest i pewnie będzie, ale z czasem udawalo mi się nawet dorabiać sensownie do etatu na tym, więc dla mnie to było przyjemne z pożytecznym.
Szczerze mówiąc programowanie prostych urządzeń czy robotów dałoby mi najwięcej frajdy bo mam efekt tego co robię od razu. Natomiast tak jak mówisz jest tu masa rzeczy z tematyki elektroniki czy automatyki do ogarnięcia a nie wiem na ile tu samego kodowania, które przelozyloby gdybym potem chciał spróbować swoich sił np w sofcie.
Co do OpenScad, gdzies widziałem to na YT - tego spróbuje napewno :)
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: h4nt »

Tengrom pisze:Zapominacie o rozszerzonej rzeczywistości. Ja wydrukowałem takie cos https://www.thingiverse.com/thing:185125 dla młodej do nauki matematyki . I zrobiłem program w Pythonie który zadaje jej zadania z matmy i ona musi tym wydrukowanym pokazać wynik . Wynik jest zbierany za pomocą biblioteki open CV i jeśli jest dobrze to dostaje nagrodę w postaci obrazka z fenkiem :) . Projekt nie skończyłem bo nie miałem czasu zrobić automatyki do automatycznego focusowania się literkach przy rożnym naświetleniu w opencv.
Bardzo fajny pomysł :)
Awatar użytkownika
Tengrom
Postów w temacie: 2
Posty: 124
Rejestracja: 30 paź 2020, 13:35
Drukarka: m200, Creality K1
x 127

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: Tengrom »

Zortrax M200
ostatni_wolny_login
Postów w temacie: 1
Posty: 77
Rejestracja: 01 lut 2023, 23:56
x 4

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: ostatni_wolny_login »

Ja mam nieco inne zdanie od kolegów tutaj. Arduino to najgorszy sposób na naukę programowania. Pula problemów do rozwiązania jest dosyć uboga i w większości użyć mechaniczna. Oczywiście można robić skomplikowane rzeczy jak np terminal do kart płatniczych, czy terminal do bitcoin'a, albo własne oprogramowanie do drukarki 3d/ maszyny CNC tylko to też dosyćspecyficzne działki. Większość fajnych rzeczy do zrobienia jest stosunkowo prosta.
Lepszym pomysłem wydaje mi się już raspberry jako pełnoprawny linux i obróbka tych danych od strony serwerowej itd.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: dziobu »

Najlepszym sposobem żeby zacząć to jest goła płyta pod jakiś uC, tysiącstronnicowy dejtaszit i długi łikend z brzydką pogodą i dziatwą u dziadków :D
mcxmcx, morf
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 358
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 100

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: mpk »

najlepiej, gdy uC ma zeszlifowane oznaczenia, dejtaszit jest dobrany w oparciu o heyrystyczne ustalenie tegoż układu, ale dostępny wyłącznie po chińsku (pdf z bitmapami), a obfuskowana jest nawet komunikacja spi między komponentami na płycie;)
loosac
Postów w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 04 lis 2023, 22:52
Lokalizacja: Polska
Drukarka: Photon MonoX,K1 Max
x 30

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: loosac »

Ja mysle, ze najlepiej wymyslec soebi ciekawe urzadzenie, na poczatek bazowac na Arduino -w koncu to platforma do edukacji i hobbistycznych projekotw :)

1 z moich projektow (jak bedzie zainteresowanie to wrzuce oddzielnie jako wątek gdzies) -Ruchomy photogrammetric rig.

Projekt ciekawy o tyle, ze polaczylem druk FDM z SLA. Korpus i elementy nośne z SLA (Anycubic Tough Resin), kola zebate FDM z ABS702.
wynik_skanu.jpg
ramie_zdjecie.jpg
Kopytko, bukszpryt, Pjoter
Anet A8 Coocher, Anet A6, ANycubic Photon Mono X, Creality K1 Max; ABS702, PLA, PETG, TPU, przeróżne żywice. https://www.thingiverse.com/loosac/designs
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robotyka, modele RC, modelarstwo”