Programowanie i druk 3D

Quadcoptery i inne bajery
h4nt
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 66
Rejestracja: 13 sty 2020, 22:40

Programowanie i druk 3D

Post autor: h4nt »

Cześć wszystkim,

Drukiem zajmuje się od 2k17, to moje główne hobby, potrafię okej projektować w Solidzie, ale mam pytanie odnośnie programowania. Będąc jeszcze w liceum uczyłem się trochę programowania w C++. Podobało mi się, jednak nie zdecydowałem się w to pójść. Czy da się połączyć sensowna naukę języka programowania z drukiem 3D w jakikolwiek sposób? Oczywiście pierwsze co mi przychodzi do głowy to roboty i coś w rodzaju embedded developing ale mam tylko podstawową wiedzę odnośnie automatyki i elektroniki więc próg wejścia w to jest dla mnie wysoki, co mnie trochę odstrasza, że ponad język będę musiał ogarnąć wiele innych tematów.
Czy da się połączyć jakoś druk3D z nauką programowania, która może mi się przydać w przyszłości do rozwijania swoich umiejętności IT? Dodam, że nie nie pracuje w branży IT, jestem inżynierem ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: dragonn »

h4nt pisze:Czy da się połączyć sensowna naukę języka programowania z drukiem 3D w jakikolwiek sposób?
Oczywiście że tak, większość firmware do drukarek jest open-source. Możesz śmiało się zabrać z rozwiązanie ich z problemów/dorabianie nowych funkcji.
Berg
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: japim »

Tak jak napisał Dragonnn. Wystarczy ze rozszerzysz swoje zainteresowania z druku3d na drukarki3d. Od 4 lat drukujesz i nie wgrywałeś ani razu firmware? Albo chociaż polizałeś Marlina? Napisać makro postprocesujace gcode, wtyczkę do Cury, nowe funkcje do innych slicerów.
dragonn, Berg
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: dziobu »

Grzebanie w fw drukarkowym to IMHO kiepski pomysł na początek. Te softy są podle napisane i poprawianie tego raczej budzi frustracje niż uczy czegokolwiek.

Dlaczego zakładacie że programowanie i druk 3D łączą się tylko przez drukarki? IMHO najlepszym połączeniem obu to wydrukowanie części do elektroniki. W czasach Arduina masa sprzętu jest gotowa i można od tego zacząć; nie trzeba korzystać przecież z gotowych bibliotek. Za to można kupić PCB z uC, czujnikami, elementami wykonawczymi... optymalne to nie będzie ale rozwiązuje problem progu wejścia w elektronikę.

A przykładów użycia jednego i drugiego znajdziesz sporo na forum, tu masz na szybko dwa moje:
Pjoter
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: Berg »

Na siłę nie warto tego łączyć. Zarówno druk 3D jak i C++ to narzędzia do rozwiązywania innych problemów.

Znajdź realny problem, który Cię interesuję i potem zadaj sam sobie pytanie, czy rozwiążesz go przy użyciu tych narzędzi.
dziobu, japim, mpk
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: Berg »

Poddam Ci pomysł. Jest taka idea #RepairChallenge

Zrób na przykład uniwersalny, programowalny sterownik pralki automatycznej oparty o arduino z LCD takim jak od drukarki, w drukowanych obudowach pasujących do różnych pralek, albo ekspresów do kawy, cokolwiek.

PS: uważaj na ~230

Powodzenia
sagittario, mcxmcx
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: dziobu »

Nauka powinna na końcu dać Ci gotowe coś. Coś co wykonuje konkretną funkcję. Czy to stacja pogodowa, zdalny domofon czy manipulator do komputera - dążysz do stworzenia konkretnego urządzenia. I dobrze żeby to było coś użytecznego i widowiskowego. Sterownik do pralki czy do ekspresu wymaga nieco innego podejścia programistycznego niż masz na początku nauki. Tu jest dużo roboty i mierny efekt wizualny, a sukces w nauce napędza odwrotny układ.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: japim »

dziobu pisze:Nauka powinna na końcu dać Ci gotowe coś. Coś co wykonuje konkretną funkcję. Czy to stacja pogodowa, zdalny domofon czy manipulator do komputera - dążysz do stworzenia konkretnego urządzenia. I dobrze żeby to było coś użytecznego i widowiskowego. Sterownik do pralki czy do ekspresu wymaga nieco innego podejścia programistycznego niż masz na początku nauki. Tu jest dużo roboty i mierny efekt wizualny, a sukces w nauce napędza odwrotny układ.
Zgadzam się z Dziobu.

Robiłem z synem hamownie do silników do dronów (oczywiście elementy drukarkowe -profile alu, elementy drukowane - obudowy, uchwyty, maskownice, setka śrub, belka tensometryczna, sterowanie sygnałem PWM, odczyt analogowy potencjometru, obsługa wyświetlacza LCD.) Sterownik był oparty o arduino i musiał obsługiwać stany bezpieczeństwa: obsługę kalibracji po włączeniu, detekcje otwartych drzwi, zlej pozycji potencjometru w chwili włączenia itd itp... Takie praktyczne projekty więcej zostawiają w głowie, niż jakikolwiek teoretyczny wykład. Zakujesz, zdasz, zapomnisz - chyba nie chcesz tego powtarzać.
Berg, dziobu
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: majek »

Oprócz Arduino, drukowania obudów, czujników (ja sobie wydrukowałem np. wiatromierz za oknem) czy innych 'przydasi', to jeszcze do samego projektowania można podejść od drugiej strony.

Projektować można nie tylko w GUI, ale również 'programistycznie' - jest coś takiego jak OpenSCAD, gdzie projektujesz pisząc kod. Jeżeli używa się do tego jeszcze jakiegoś systemu kontroli wersji (np. git), to przy okazji bardzo dobrze widać zmiany w projekcie.

Ja głównie z tego korzystam, bo mi łatwiej napisać kilka linijek kodu niż rysować :-) Swoją nową drukarkę też w tym powoli projektuję: viewtopic.php?f=10&t=7225

A jak chcesz na serio zgłębić jakiś język programowania, ale nie masz samemu jakiegoś problemu do rozwiązania (co jak koledzy napisali jest najlepszą metodą na naukę), to polecam małe zadanka z https://adventofcode.com/ - na początku wydają się banalne, ale później robi się z tego niezły hardcore :-) Co najfajniejsze, to na reddicie znajdziesz rozwiązania różnych ludzi w praktycznie każdym dostępnym języku programowania z wyjaśnieniami co kto zrobił i dlaczego. Teraz są dostępne wszystkie z zeszłego roku, ale najlepsza zabawa jest jak nowe pojawiają się przed Świętami w tempie jedno zadanie na dzień :-)
Berg
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Programowanie i druk 3D

Post autor: ethanak »

Ja ostatnio popełniłem coś takiego: metrówka dla niewidomych.
metrowka.jpg
Fajne połączenie elektronik, programowania i druku 3d. Cały mechanizm pomiarowy i obudowa wydrukowane na Anetce, ESP32 jako "serce" urządzenia i syntezator mowy.
Projekt całości robiony w OpenSCAD-zie (też wolę pisać niż rysować), ESP programowany w Arduino IDE.
Jak chcesz się trochę poduczyć programowania to zapraszam na forbot.pl - masz tam cały kurs programowania Arduino plus forum.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Robotyka, modele RC, modelarstwo”