HyperCube Evolution ST 250

Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 31
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: dragonn »

MosfetN pisze:
Kopytko pisze:Czekamy na fotki , co wypluwa:)
Ciekaw jestem jak ten wertykalny układ osi X poradzi sobie z przekaszaniem w układzie coreXY :eh: .
Planujesz dodać ścianki boczne z plexi aby zamknąć komorę - fajnie by to wyglądało :) ?
Mówisz o nierównoległości osi względem siebie tak?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: Kopytko »

A te przekoszenia to h-bot chyba tylko, nie w corexy , bo tu oba paski ciągną jednocześnie.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
MosfetN
Postów w temacie: 3
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: MosfetN »

Tak ,w coreXY ciągną oba silniki obie strony osi X jednocześnie, przy ruchu w osi Y , teoretycznie nie potrzeba tak dużej sztywności X-endów jak w układzie typu H-Bot , lecz w praktyce bywa różnie - dlatego też jestem ciekaw jakości ścianek zewnętrznych :) .
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 31
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: dragonn »

MosfetN pisze:Tak ,w coreXY ciągną oba silniki obie strony osi X jednocześnie, przy ruchu w osi Y , teoretycznie nie potrzeba tak dużej sztywności X-endów jak w układzie typu H-Bot , lecz w praktyce bywa różnie - dlatego też jestem ciekaw jakości ścianek zewnętrznych :) .
Przy ruchu karetki X też pracują oba silniki, w CoreXY tylko przy ruchu XY pod kątem 45 stopni pracuje tylko jeden silnik o ile dobrze rozumiem. BTW tak mnie zastanawiało to przykaszanie, bo Tobie chodzi o to że jak ciągnie jeden pasek przekrzywia tak? To czysto teoretycznie taka konstrukcja karetki i całej osi X jak w Evo jest mnie podatna na przykaszanie ponieważ oba paski są w jeden osi i to jeszcze w jeden osi z wałkami. Oczywiście jak będzie coś krzywo to będzie przykaszać, jest to dość oczywiste.

EDIT

Chodzi o to że dużo osób robi konstrukcje tego typu
Obrazek
co moim zdaniem jest złym pomysłem, dużo lepiej może to dzialać jak wałki będą w jeden osi.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 48
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: Berg »

eeee. w sumie to nie rozumiem o czym mówicie. Drukarka wyłączona, silniki luźne. kręcę ręką jedne silnik głowica porusza się 45'C drugi silnik nawet nie drgnie. jakieś siły ew które mogły by coś psuć to zgniatanie, rozciąganie wałków X. Nie no nie wiem o czym mowa.
Co mogę zrobić? Wydrukować jakiś większy kwadrat i sprawdzić kąty. tak ?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 31
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: dragonn »

Zrobiłem profesjonalny rysunek :D.
device1.jpg
Sytuacja na rysunku to sytuacja kiedy porusza się tylko X, czyli tylko jeden pasek ciągnie karetkę. Teoretycznie w tej sytuacji jeśli paski nie są równo w osi z środkiem karetki może Ci się całą oś X przekrzywić jeśli oczywiście są takie luzy na łożyskach (tylko chyba strzałka pokazująca w którą stronę powinna być na odwrót). Niech mnie ktoś poprawi jeśli źle myślę :D.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 48
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: Berg »

ychy. Za to zauważyłem w trakcie wydruku, który teraz idzie (duży kwadrat) taki zjawisko, że jak karetka jedzie w X po długiej prostej, to minimalnie porusza się w Y cała oś i ewidentnie jest to efekt nierównej którejś rolki (część rolek mam wydrukowanych) ale to raczej zębatka na silniku. Nie ma dużego znaczenia, bo na całej odległości w zasadzie nie mogę znaleźć tego na wydruku.

EDIT: no i nie skończyłem bo mi się róg odkleił słabo tam popstykałem Dimafixem no i jest kłopot z grzaniem na rogach. W każdym razie nie ma kłopotu z kątem prostym.

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 31
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: dragonn »

Rolki są dość istotne w CoreXY też, ale jak widać u Ciebie nie wychodzi to wcale źle.
MosfetN
Postów w temacie: 3
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: MosfetN »

W coreXY raczej nie ma problemów z kątami na wydrukach , takie problemy występują w deltach przy nie prawidłowej kalibracji. Chodzi głownie o sprawdzanie czy warstwy nie są poprzesuwane względem siebie tzn. Layer shifting , coś podobnego jak na tym obrazku (Wydruk z nie-przezroczystego materiału , 1 obrys lub dwa , podświetlony pod kątem i powiększony) objawy tzn. wygląd może się nieco różnić:
zdj.JPG
IMG_0884.JPG
Powyższe przykłady są raczej takie ekstremalne - jeśli powyższy problem w ogóle nie występuje można uznać iż z tą implementacją mechaniki w układzie coreXY jest wszystko w porządku :)
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 31
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: HyperCube Evolution ST 250

Post autor: dragonn »

MosfetN pisze:W coreXY raczej nie ma problemów z kątami na wydrukach , takie problemy występują w deltach przy nie prawidłowej kalibracji. Chodzi głownie o sprawdzanie czy warstwy nie są poprzesuwane względem siebie tzn. Layer shifting , coś podobnego jak na tym obrazku (Wydruk z nie-przezroczystego materiału , 1 obrys lub dwa , podświetlony pod kątem i powiększony) objawy tzn. wygląd może się nieco różnić:
zdj.JPG
IMG_0884.JPG
Powyższe przykłady są raczej takie ekstremalne - jeśli powyższy problem w ogóle nie występuje można uznać iż z tą implementacją mechaniki w układzie coreXY jest wszystko w porządku :)
A z czego to dokładnie wynika? Z tego co pisałem wcześniej czy coś innego?
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”