[worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: kapi »

Pjoter pisze: Do zrobienia:

- Dobrać parametry slicera dla druku @100 mm/s i @50 mm/s
- Dopytać się na forum o kalibrację jer, acc itd :D
podane parametry wynikają z wydajności całej maszyny.
zobacz tu : https://3dwpraktyce.pl/2014/05/o-predkosci-druku-3d/
i spróbuj zastanowić się, ile ciepła generuje grzałka -> ile ciepła jest potrzebne do roztopienia materiału -> ile materiału w jednostce czasu możesz "oddać" przez dyszę standardową 0,4.

Nikt się nad tym nie zastanawia. wiadomo że każdy chce drukować jak najszybciej, ale czasem powrót do prędkości rzędu 35-45 mm/s daje najlepsze rezultaty jakościowe.
:piwo:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 47
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: Pjoter »

Nie no ja wiem jakie są związki z prędkością druku :D
Chce zrobić 2 profile na początek, jeden wolny i dokładny, drugi szybki i mniej dokładny. 100mm/s dla wypełnienia i ścian to chyba nie jest jaka ogromną prędkość nie do przeskoczenia (Prusa mk3s ma chyba taki profil) . W gratach mam już kupiony v6 Volcano, który docelowo ma być na bowdenie w Hevo, to też pozwoli rozwiązać problem grzania filamentu. W tym wydruku co zapostowalem, ściany są błyszczące, a warstwy dobrze zespolone. Jak na profil w którym nie grzebałem nic specjalnego, tylko podkręciłem prędkości to jestem bardzo zadowolony (jak na pierwszy wydruk).
Parametry na których się nie znam to acc i jerk. Nigdy tego nie kalibrowałem i tylko teoretycznie wiem co one robią. Tu będę prosić o pomoc ale to w wolnej chwili.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 47
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: Pjoter »

Przestój w drukowaniu przyłbic - hotend zatkał mi się końcówką filamentu. Puściłem wydruk jak wychodziłem do pracy, okazało się że nie miałem wystarczająco filamentu i nie wydrukowało się kilka ostatnich warstw. Wydruk się nadaje do założenia. Hotend się zatkał (albo zgrubieniem na ostatnim odcinku filamentu, albo PETG roztopił się w łączniku).
Coś tam próbowałem kombinować, końcowo zdjąłem starą karetkę (BMG direct), założyłem nową karetkę (Titan Aero) i wymieniłem kable. System okablowania do szybkiej wymiany karetek osi X został zaimplementowany szybciej niż byłem na to gotów :P
IMG_20200401_220109.jpg
Karetka Titana Aero nie jest dopracowana. Na wydruk i złożenie czeka nowa karetka BMG direct (z możliwością zainstalowania BLToucha lub PINDA v2). Okablowanie się sprawdza, muszę tylko poprowadzić w oplocie kabli PTFE aby dodać sztywności okablowaniu. Titan Aero też się sprawdza :D Zrobiłem kalibracje extrudera, PID, offsety BLToucha, flow. Retrakcję mam ustawioną na 0.25mm @ 30mm/s i jakoś daje rade. Drukarka znowu drukuje :good:

Dwa kable są poprowadzone w celu rozdzielenia wiązki silnika ekstrudera wraz z czujnikiem filamentu od reszty (termistor, wentylatory, grzałka itd). Dzięki temu mam nadzieję na sprawną wymianę między karetkami direct i bowden. Jako uznam system za skończony (muszę poprawić obudowy wtyczek jeszcze) to podzielę się ze światem.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 47
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: Pjoter »

HEVO dorobiło się
- stołu z grzałką silikonową (230V 600W)
- nowej płyty aluminiowej wycinanej u ajmaker.pl - polecam ogólnie, problem był w wykończeniu (fazowanie ostrych krawędzi itp ale to 5 minut pracy pilnikiem)
- blachy sprężynowej malowanej proszkowo PEI od Trianglelabs (oraz mata magnetyczna naklejana na stół)
- NOWEGO ZASILACZA (150W 24V) Z PASYWNYM CHŁODZENIEM :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: poprzedni zasilacz (500W 24V) wył co chwilę i nie dało rady przy tym pracować)
IMG_20200416_200723.jpg
IMG_20200416_200727.jpg
IMG_20200416_200800.jpg
Teraz w planie kupno plexi na tył i kablologia wreszcie.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 14
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: Wawok »

Super. Planujesz komorę zrobić ? :)

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 47
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: Pjoter »

Chcę obudować pleksi z boków, tyłu, przodu drzwi i podłoga w drukarce. Na górę chciałbym coś zgrabnego położyć, nie wiem jeszcze co :P
Zamkniętą drukarkę chciałbym głównie ze względów estetycznych oraz by się nie kurzyła. Jeśli chodzi o materiały do komory to nie miałem jeszcze potrzeby drukowania z ABS lub nylonu (ale fajnie by było mieć możliwość).
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 47
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: Pjoter »

Dawno mnie tu nie było. Drukarka to ciągle aktywny projekt, głównie przez to że co chwilę kupuję coś nowego, co chwilę ulepszam karetkę, co chwilę grzebie w slicerze i gcodach startowych/końcowych. Jakoś tuz przed drukowaniem przyłbic w 2020 zaopatrzyłem się w plexi wycinaną laserowo na tył. Na razie to był test. Teraz już wiem jak chcę mieć tył ogarnięty, muszę zaprojektować plastik na zasilacz w którym będzie główny włącznik AC i złączki wago do podłączenia heatbedu, zaprojektować obudowę na Dueta 2 Wifi z wentylatorem i otwieralną łatwo oraz montowanie na SSR. Plexa bez zdjęcia bo brzydko to wygląda jak na razie.
Kable poprowadziłem w profilach oraz podrukowałem przyklejane kotwiczki na trytytki, mniejszy bałagan.

Wreszcie mam sposób na łatwą wymianę karetki :yahoo: :yahoo: Wszelkie molexy to była agonia zaciskania, nawet gdy zaopatrzyłem się w zaciskarkę. Teraz mam złącze D-sub 25 pin. Karetka ma kabel z wtyczką męską, na obudowie zamontowałem gniazdo żeńskie. Jak na razie jestem bardzo zadowolony, długo już przepracowało i nic się nie fajczy. Do tego złącze jest zabezpieczone dwoma śrubami. No i zero zaciskania, trzeba się tylko zmieścić w obudowie :P Jestem bardzo zadowolony. Problem mam z kablem bo jest zbyt ciężki i nylon 3mm go nie utrzymuje (chciałem zrobić jak w Prusie MK3S). Będę kabel skracał i zobaczymy jak wyjdzie.
IMG_20210913_202424.jpg
Na koniec najważniejsze! W weekend zrobiłem aktualizację oprogramowania Dueta (RRF z 1.X na 3.4 :devil: ), PanelDue, modułu WiFi i Web Controll. Wreszcie poważnie się za to zabrałem. Do tej pory config.g to było pomieszanie z poplątaniem różnych konfigów. Wreszcie wywaliłem śmieci od BLToucha. Następnie napisałem ~20 makr pod wstępne grzanie, ładowanie filamentu, primeline, ogólny serwis, przydatne "skróty" i ściągnąłem kilka prostych melodii. Dzięki temu znacznie uprościłem sobie starting gcode:

starting gcode w PrusaSlicer:

Kod: Zaznacz cały

M140 S[first_layer_bed_temperature]    ; start heating heatbed and return controll
M104 S170                              ; start preheating hotend to 170 and return controll
G28 X Y                                ; home X and Y axis
M109 S[first_layer_temperature]        ; wait for hotend temp
M190 S[first_layer_bed_temperature]    ; wait for bed to reach temp
G28 Z                                  ; home Z axis
G29                                    ; mesh bed leveling
G29 S1                                 ; load created map
M98 P"/macros/For slicer/primeline.g"  ; run purge line macro
primeline.g (plik znajduje się na karcie w Duecie):

Kod: Zaznacz cały

M98 P"/macros/Sounds/start print.g"  ; play start sound
G1 X0.0 Y10.0 Z0.3 F18000            ; move to start position
G92 E0.0                             ; reset the extrusion distance
G1 E5.0 F1000.0                      ; load 5mm of filament
G1 X50.0 E13.0 F1000.0               ; intro line part 1
G1 X100.0 E21.0 F1000.0              ; intro line part 2
G1 X105.0 F3000.0                    ; wipe 5mm of filament
M83                                  ; relative extruder moves
G1 E-0.5 F3600                       ; retract 0.5mm of filament
G92 E0.0                             ; reset the extrusion distance
M400  
start print.g - to już zwykła seria dźwięków z odpowiednim czekaniem aby się poprawnie zagrały, nic specjalnego.

Odnoszenie się do makr jest maks wygodne. Mam też makra zmiany filamentu w trakcie druku i działa ok choć ekran trochę szaleje więc muszę się nad nim pochylić jeszcze. No i wreszcie mam makra na ekranie:
IMG_20210913_202033.jpg
Co bardzo ważne, okazało się że miałem źle napisany plik bed.g (odpowiedzialny za True Bed Leveling czyli wyrównanie stołu względem śrub trapezowych na niezależnych silnikach). Po poprawie komend, okazało się że klon PINDA v2 wcale nie jest chujowy :tease:
Teraz puszczam wydruk z PETG i nic nie muszę poprawiać, 1 warstwa wychodzi jeszcze lepiej :D

Taki mam plik homez.g - z zaimplementowanym True Bed Leveling. Działa super :D

Kod: Zaznacz cały

; homez.g
; called to home the Z axis
;
; generated by RepRapFirmware Configuration Tool v3.3.2 on Sat Sep 11 2021 12:05:48 GMT+0200 (czas środkowoeuropejski letni)
G1 X46.75 Y12.02 F18000 ; go to first bed probe point and home Z
G30                     ; home Z by probing the bed
G30 P0 X-2.75  Y147.98 Z-99999    ; probe near a leadscrew, half way along Y axis
G30 P1 X260.25 Y147.98 Z-99999 S2 ; probe near a leadscrew and calibrate 2 motors
G1 X127 Y137 F18000               ; go to the middle of printbed (TODO) 
G30                               ; probe and set set the Z coordinate to the probe trigger height
TODO na najbliższy czas:
- dokończyć jakieś pierdoły w configu typu jeszcze raz wyliczyć położenie śrub trapezowych, obszar roboczy itp (poprzesuwało mi się o kilka mm wszystko).
- zaprojektować obudowę na zasilacz, Dueta, SSR
- zaprojektować obudowę z plexi na drukarkę
Mati, morf
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: [worklog] Pjoter's HyperCube Evolution

Post autor: morf »

Elegancko imho to jest właśnie świetne w RRF, że wszystko sobie ogrywasz gcode.
Łatwe to zamiany i trzymania w repo, trackowanka zmian itp.
Gratulacje
Pjoter
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”