OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: mcxmcx »

A przy tym chłodzeniu wężykiem, to wydatek jest odpowiedni? Ile tam kolega orEplywau ma?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Przepływ 14 L/min, ciśnienie 250 Kpa. Jestem w stanie PLA drukowane z temp 210 st. C z prędkością 80mm/s wychłodzić żeby warstwy się nie skleiły więc chyba wydatek odpowiedni.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Wpadł mi ostatnio w ręce aparat CPAP (oddechowy) za śmieszne pieniądze więc postanowiłem pozbyć się hałaśliwej pompki od chłodzenia typu berd air i zrobieniu chłodzenia na tymże aparacie.

Wymagało to zmian w elektronice aparatu.
Sterowanie zrealizowane za pomocą arduino nano i 2 tranzystorach bc547 które zostały zaprzęgnięte do sterowania liniami enable i brake w układzie sterowania które zostały przecięte.
3 przewody dochodzące do arduino nano w aparacie to gnd, vin, i przewód który idzie w pin sygnałowy do sterowania wentylatorem(5v, pwm),
Do dorobienia mam jeszcze kontrolę prędkości silnika, która jest zrealizowana w tym aparacie przez potencjometr.
Aktualnie czekam aż dojdzie mi moduł potencjometru elektronicznego z chrl, po zrobieniu tego zapewne wrzucę update.

Kilka fotek aparatu i jego środka:
Aparat cpap, jeszcze przed otwarciem
Aparat cpap, jeszcze przed otwarciem
wnętrze aparatu
wnętrze aparatu
elektronika sterująca
elektronika sterująca
prawy cpap, lewy berd air
prawy cpap, lewy berd air
tył aparatu po modyfikacji, kabel usb wyciągnięty na zew. żeby nie rozbierać urządzenia gdyby było trzeba coś zmienić w oprogramowaniu
tył aparatu po modyfikacji, kabel usb wyciągnięty na zew. żeby nie rozbierać urządzenia gdyby było trzeba coś zmienić w oprogramowaniu
Prototyp chłodzenia zamontowany, fan duct i samo przyłącze na głowicy będzie poprawiane(robiony na szybko prototyp), efekty są mocno zadowalające gdyby nie to że jeśli głowica nie jest powyżej 2cm od stołu to po załączeniu chłodzenia hotend nie jest w stanie utrzymać temperatury mimo że ma założoną skarpetę - przy stole spadek ze 195 do 160 w ok 20 sek.
Przyłącze powietrza na głowicy , krawędź styku z fan ductem wysmarowana sylikonem wysokotemperaturowym
Przyłącze powietrza na głowicy , krawędź styku z fan ductem wysmarowana sylikonem wysokotemperaturowym
test aparatu cpap
test aparatu cpap
Druk porównawczy cpap z berd air, max zwis 85 stopni:
prawy cpap, lewy berd air
prawy cpap, lewy berd air
prawy cpap, lewy berd air
prawy cpap, lewy berd air
prawy cpap, lewy berd air
prawy cpap, lewy berd air
pająk z tranzystorami przełączającymi linie enable i brake
pająk z tranzystorami przełączającymi linie enable i brake
japim, JGFTW, dragonn
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: japim »

Pierwsza klasa :)
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Jakiś miesiąc temu pompa w końcu dostała sterowanie PWM.
Sterowanie zostało oparte na potencjometrze cyfrowym AD5248BRMZ2.5, dwukanałowym, 8 bit rozdzielczości (256 pozycji rezystancji na każdym kanale), sterowany po i2c.
Decyzja padła na ten układ gdyż chciałem coś z pamięcią ulotną o rezystancji 2.5kohm z możliwością szybkiego przeskoczenia do danej rezystancji, a nie jak w niektórych potencjometrach cyfrowych przeskakując po 1 wartości w górę/dół .

Zrobiłem z niego cyfrowy potencjometr, łącząc piny W1 i W2 i sterując 2 kanałami na zasadzie:
Kanał 1: 0 + W
Kanał 2: 255 - W
Gdzie W to wartość PWM wentylatora zczytywana z płyty sterującej drukarką(z pinu sterującego mosfetem wentylatora- sygnał 5v, a nie wyjścia wentylatora 12v lub 24v!) przez Arduino nano sterujące pompą.
Kolejny pająk zalęgł się w obudowie pompy ;)
Kolejny pająk zalęgł się w obudowie pompy ;)
Przy okazji modyfikacji była okazja nauczyć się sterowania po i2c na Arduino i sprawdzić się z lutowaniem układów w obudowie msop10 najtańszą stacją lutowniczą :D.
Janek_Porzycz
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

No i projekt dobiegł końca (został zaorany).

Części zostały częściowo odzyskane przy okazji budowy Prusy, cześć zapewne pójdzie na sprzedaż.

A z racji tego że pojawiło się natchnienie i więcej $$ na rozpieprzenie to na tej samej ramie powstaje coś innego ;)

Bazą jest HevORT XYHD9 z tym że przerobiony pod profile 4040 i z użyciem profilu carbonowego jako podporę dla prowadnicy X.
W pełni mechaniczny toolchanger w stylu Prusy XL.
Nadal będzie 1 silnik i 1 dojście chłodzenia wydruku do wszystkich głowic.
3 silnikowa oś Z (nadal na paskach) z auto trammingiem bez manualnego poziomowania.
Nowy stół z frezowanej odlewanej formatki (zapewne 8mm) i stół na 230v


Tak póki co wygląda projekt ;)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=N9CYOMP3mwo

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=rsnwG8CIvHA
Janek_Porzycz, panWiadr0, jarn
Aloes
Postów w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 15 lut 2018, 12:02
x 3

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Aloes »

Chciałem zapytać jak się sprawdza ten mechaniczny toolchanger? Zastanawiam się nad zrobieniem podobnego rozwiązania ala Prusa XL i byłbym wdzięczny za jakieś informacje czy doświadczenia z użytkowania.
Ogólnie muszę przyznać, że rozwiązania, które stosujesz w swoich projektach są bardzo ciekawe i inspirujące. :good:
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Ogólnie drukarka ma może zrobione ze 200-300 zmian narzędzia, puszczone z 5 wydruków bez chłodzenia i z tylko 1 głowicą.
Tak naprawdę ciężko mi powiedzieć jak się sprawuje bo cierpiałem na brak czasu żeby projekt podłubać.
Póki co to starałem się wyleczyć cały układ z kilku bolączek i ułatwić montaż całości.

W tym tygodniu kończę w końcu projektować nawiew wydruku i zabieram się za pisanie instrukcji.
Projekt samego toolchangera zostanie upubliczniony pod bazę hevorta hd9.

Dzięki za słowa uznania ;)
Aloes
Postów w temacie: 6
Posty: 22
Rejestracja: 15 lut 2018, 12:02
x 3

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Aloes »

Zacząłem sobie projektować takieg typu toolchanger i zastanawiałe się czy jest jakiś docisk hotendu/narzędzia do karetki czy tylko utrzymuje wszystko razem dokładnie dopasowany zamek z tej metalowej przesuwnej płytki i dwóch insertów wbijanych w karetkę?
Chciałem zrobić podobne inserty na sprężynach żeby same dociskały płytkę-zamek i cały hotend do karetki ale jeszcze tego nie rozpracowałem.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Te zamki które trzymają połączenie karetka-hotend mają schowane podkładki sprężyste Belleville i one robią docisk, a całość jest zaciągana płytką.
Aloes
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”