OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Jest to przekładnia z ChRL którą polecali do vkinga
IMG_20200915_153709.jpg
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 6
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: panWiadr0 »

Jak regulowałeś luz? Jak miałeś podpartą oś z zębatką?
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Na zdjęciu za bardzo tego nie widać ale na otworach do przykręcenia silnika są łezki więc jest dociąg silnika(ślimaka) do zębatki i można dociągnąć tak że przekładnia staje dęba i nie obrócisz silnika.

Wałek 5mm na którym jest montowana zębatka od przekładni ślimakowej + zębatki napędowe od pasków jest łącznie podparty 4 łożyskami :
-Od strony ślimaka jest łożysko w otworze po lewej od miejsca na montaż zębatki napędowej (na zdjęciu widać otwór montażowy łożyska) i po prawej od zębatki od przekładni ślimakowej (tego nie widać)
-po drugiej stronie łożyskowanie jest po obydwu stronach zębatki napędowej
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Drukarka dostała elegancką oraz cięższą przeciwwagę
Przeciwwaga
Przeciwwaga
Taka ciekawostka jak zasuwa oś z - ruch o 300mm , akceleracja 500, prędkość 100mm/s

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ZxWPSHyl7pA

Wprowadziłem drobne zmiany do mocowania głowic - korytko na kable, pozbyłem się wcięcia gdzie miał trafiać ślimak
Dodatkowo zaczęły się prace przy poprawie okablowania tak aby było jak powinno być - do głowicy idzie kabel 7 żyłowy 22 awg, zrobione drukowane mocowanie kabla do mocowania głowicy
Do chłodzenia głowic kupiłem wentylatory sunon HA40101V4-A99-A - nastała przyjemna cisza ;)
Przód głowicy
Przód głowicy
Dół głowicy
Dół głowicy

Fotka wydruku ok 18cm - są jeszcze defekty ale chociaż warstwy są równo ;)
Wydruk
Wydruk
panWiadr0, seler1500
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 6
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: panWiadr0 »

Ja mimo wszystko bałbym sie tak szybko jeździć stołem. Skutki mogą być opłakane.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

seler1500
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Silvered87 »

Na YT jest film z testem druku przy prędkości 800mm/s:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ibsBiALMMSE
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Dawno nie było żadnego update więc czas coś napisać ;)
Przód drukarki
Przód drukarki
Drukarka działa, rozwiązane ma choroby wieku dziecięcego.


Zmiany poczynione:
- Przemodelowanie parkingu dla narzędzi, dodanie ekstruderów do głowic(direct)
- 1 silnik do napędzania wszystkich extruderów
- porządki z kablami od frontu, tył wymaga uporządkowania
- wrzucenie mechanicznych krańcówek, pozbycie się sensorless homingu
- kluczyk zamykający(dociskający) głowicę nie jest napędzany kijowymi przekładniami ślimakowaymi oraz wałkiem giętkim, zamiast tego mała przekładnia ślimakowa(stal + mosiądz) + silnik nema11.
- Zmiana elektroniki sterującej
- Drobna przebudowa przeciwwagi
- Przesiadka z Cury na PrusaSlicer
- Konfiguracja resonance compensation w klipperze


Wiem że zapewne zaraz były by pytania o niektóre modyfikacje więc tutaj je dokładniej opisze
- Silnik ekstrudera:
Odległość od zębatek do czubka dyszy przy głowicy v6 to ok 50mm.
Napędzane silnikiem i przekładnią planetarną od ekstrudera orbiter.
Rozłączanie silnika od radełek jest realizowane przez wieloklin mojego projektu który pozwala na odgięcie +-7 stopni względem siebie elementów zazębiających się.
Silnik z przekładnią jest w obudowie która ma 2 sprężyny i 3 prowadnice z rurek alu pozwala to na wjechanie i złapanie głowicy nawet jeśli wieloklin się nie zazębi(silnik ekstrudera zostanie wypchnięty do tyłu, a sprężyny zostaną naciągnięte), po złapaniu głowicy i dogrzaniu do temp. druku silnik wypycha 5mm filamentu(jest to odległość 1 przeskoku między kolejnymi zębami wieloklinu) i wielokin wskakuje na swoje miejsce.
UWAGA! Klipper wymagał drobnej zmiany w kodzie aby móc napędzać 1 silnikiem 5 głowic żeby dla każdej głowicy nadal dało się ustawić oddzielnie step_distance
W printer.cfg musimy dodać silnik który będzie synchronizowany z wirtualnymi silnikami od każdej głowicy

Kod: Zaznacz cały

[extruder_stepper extr] #silnik który będzie kręcił ekstrudery, w moim przypadku na głównym mcu - skr1.4
extruder: extruder
step_pin: P2.13
dir_pin: !P0.11
enable_pin: !P2.12
step_distance: 0.001


[extruder] #wirtualny ekstruder, zdefiniowany u mnie na RAMPS na którym są grzałki, w RAMPS nie ma wsadzonego stepsticka
step_pin: heaters:ar16
dir_pin: heaters:ar17
enable_pin: !heaters:ar23
heater_pin: heaters:ar8

#w definicji makra dla zmiany narzędzia musimy podać
[gcode_macro T0]
gcode:
	ACTIVATE_EXTRUDER EXTRUDER=extruder
	SYNC_STEPPER_TO_EXTRUDER STEPPER=extr EXTRUDER=extruder
	
W pliku /home/pi/klipper/klippy/kinematics/extruder.py musimy znaleźć

Kod: Zaznacz cały

    def sync_stepper(self, stepper):
        epos = self.stepper.get_commanded_position()
        stepper.set_position([epos, 0., 0.])
        stepper.set_trapq(self.trapq)
i dopisać

Kod: Zaznacz cały

        stepper.set_step_dist(self.stepper._step_dist)
Głowica
Głowica
Napęd głowicy
Napęd głowicy
Przekrój wieloklinu
Przekrój wieloklinu
-Napęd zamykania głowicy:
Pozbyłem się wałka i kijowej przekładni gdyż wałek po kilkudziesięciu zmianach narzędzi się przełamał, w przekładni ślimakowej po 2 przełamanych wałkach starła się zębatka plastikowa w przekładni ślimakowej
Tył karetki
Tył karetki
-Zmiana elektroniki:
Zostałem do tego zmuszony.
Poszedł z dymem skr GTR + M5, część stepsticków i 5 wentylatorów. Założyłem że mogły mi polecieć jakieś wiórki alu, albo resztki z obcinanych przewodów przy zarabianiu gdyż elektronika leżała luzem pod drukarką.
Więc mocno poirytowany na samego siebie(delikatnie mówiąc) kupiłem kolejnego GTR-a + M5 dokupiłem stepsticki i wentylatory.
Przyszło, wpinam 1 głowicę w płytkę m5(bez wentylatora) i.... replay
Po sprawdzeniu 1 z głowicy multimetrem okazało się że zrobiło się delikatne przebicie w grzałce z rdzenia do obudowy(ok 80 kohm) i to samo miał termistor(ok 150kohm) spowodowało to pójście 24v na termistor i w ten sposób poszły tym razem GTR, M5, i wszyskie stepsticki.
Załamałem ręce, stwierdziłem że nie będę kupował kolejnego GTR i ryzykował więc postanowiłem wykorzystać konfigurację multi-mcu w klipperze, Postanowiłem rozdzielić napęd od głowic.
Aktualnie konfiguracja wygląda następująco:
*SKR Pro 1.4 + 5x TMC2209 część napędowa
*Arduino mega + 2x RAMPS część odpowiedzialna za grzanie wszystkiego - 2 ramps powpinany w 1 ramps który jest normalnie wpięty w Arduino i odpowiednia konfiguracja aby użyć mosfetów i gniazd termistorów na 1 Arduino(tak wiem że nieestetycznie)
*Wentylatory głowic aktualnie wpięte w przetwornicę 12v na stałe (muszę wymyśleć coś na to)
Spaghetti z tyłu drukarki
Spaghetti z tyłu drukarki
Dziura w procku SKR GTR
Dziura w procku SKR GTR
Spalenizna przy gniazdach termistorów na płytce M5
Spalenizna przy gniazdach termistorów na płytce M5
-Przeciwwaga
zamiast 1 sznurka są 2 które odciążają z obydwu stron stół zrealizowane na rolkach z łożyskami

-Zmiana slicera:
Cura niestety ale ma czasem problemy ze zidentyfikowaniem ekstrudera którym chciało by się drukować i pomimo że miała podane np. T3 to potrafiła brać T1 z temperaturą T3 i szerokością ścieżki T3, za cholerę nie potrafiłem sobie z tym poradzić więc zacząłem kombinować z PS.




Podrzucam Gcode pod konfigurację PS pod Toolchangera, niestety pierwsze wybranie narzędzia przy zmianie narzędzi zawsze będzie grzało temperaturę od 0 ew. można zrobić pre-heat wszystkich głowic drukarki na początku druku (czego osobiście nie chciałem), takie rozwiązanie wynika z faktu że w PS zmienna [next_extruder] jest dostępna tylko w sekcji Gcode zmiany narzędzia

-Startowy Gcode:

Kod: Zaznacz cały

M190 S[bed_temperature] ; grzanie stołu
M104 T[current_extruder]  S[temperature[current_extruder]] ; grzanie pierwszej głowicy
M109 T[current_extruder] S[temperature[current_extruder]]  ; czekanie na osiągnięcie temp. głowicy
G28 ; bazowanie osi
T[current_extruder]  ; Łapanie głowicy
-Gcode wykonywany przy zmianie narzędzia:

Kod: Zaznacz cały

{if current_extruder != next_extruder}; sprawdzenie czy głowica nie jest aktualnie używana
M104 T[next_extruder]  S[temperature[next_extruder]] ; nagrzewanie następnej głowicy
M104 T[current_extruder]  S{temperature[current_extruder]-30}; obniżenie temp o 30 st aktualnej głowicy
M106 S0 ; wyłączenie chłodzenia wydruku
T[next_extruder]     ; Łapanie następnej głowicy
M109 T[next_extruder]  S[temperature[next_extruder]]  ; czekanie  na osiągnięcie temp. głowicy
G1 E5 f200 ; ekstruzja 5mm filamentu
G1 Z[layer_z] F5000 ;dojechanie głowicy na daną warstwę
{endif}

Pierwszy wydruk TPU+ PLA za mną. PLA 2.85 HMF biały mat, TPU 2.85 F3D, druk 80mm/s (jednak za szybko dla TPU:D)
wydruk TPU + PLA
wydruk TPU + PLA
wydruk TPU+PLA
wydruk TPU+PLA
Przyspieszone nagranie z akcji

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=5vV7k15xwb4
dziobu, Andrzej_W, Holgin, JGFTW, emartinelli, Janek_Porzycz, dawidex7, Elhape, japim
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: morf »

Pierwszy!
O kurka! Szacunek
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Zapomniałem jeszcze dopisać, że zgodnie z pierwotnym założeniem chodzenie wydruku też jest rozłączane, tzn do karetki idzie pojedynczy wężyk silikonowy z pompki powietrza i same głowice mają indywidualne końcówki do chłodzenia druku.
Chłodzenie wydruku
Chłodzenie wydruku
Zepco
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”