OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Po ponad dwóch latach przyglądania się tutaj po cichu drukarkom innych użytkowników oraz półtorej roku poprawiania swoich plastików w końcu można pochwalić się aktualnym stanem pracy nad swoim Hypercube.
DSC_3841.JPG
Nazwa wzięta od Hypercube - bo wzorowana na niej i wersji evo, no i Overcomplicated bo część rozwiązań jest przekombinowana i dało by się prościej ;)

Pierwsze przymiarki i pierwsze kreski na szkicach pojawiły się pod koniec lutego 2017r po około tygodniu prace zostały zaniechane do czerwca 2017 bo nie było czasu na to.

Pierwsze elementy były drukowane na takim o RepStrapie też mojej konstrukcji
rstr.jpg
Po krótkim wstępie czas na trochę danych technicznych:
  • -Pole robocze 340x370x400 mm - aktualnie jest zaniżone do 280x340x400 z racji stołu z poprzedniej drukarki
    -Rozmiar Drukarki 80x80x75(+ nóżki 10) cm - rozmiary X i Y podane z zapasem na pręt kwadratowy od ekstrudera bez tego 55x60cm
    -Rama na profilach 40x40 skręcana na śruby zamkowe
    -Wałki X i Y 12mm
    -Oś Z - prowadnice osi X z tokarki CNC DMG CTX 210 (serio xD), napędzana paskiem gt2 6mm z przeciwwagą na drugiej prowadnicy
    -Silniki X,Y i E - 1.8 st nie wiadome z demontażu, silnik Z 0.9 st od trianglelabs
Plastiki tak jak napisałem na wstępie wzorowane na HC i HC evo, aktualnie na karetce osi X obudowa do głowicy v6 (od triangle) + tunel chłodzenia wyciągnięte z prusy mk3(z plików .stp).
Ekstruder to ZGE z ultimakera wariant FatIRoberti z drobnymi poprawkami, pomiędzy ekstruder a głowicę włożony ptfe capricorn'a.

Elektronika - tutaj będą aktualnie przeprowadzane prace
  • -Sterowanie RAMPS 1.4 + Mega2560
    -Ekran RepRapDiscount Full Graphic Smart Controller
    -Stepsticki na każdej osi oryginalne tmc2130 od waterrot sterowane po spi z sensorless homingiem
    -Stół z 2 grzałkami załączanymi oddzielnie (2 oddzielne mosfety i zasilacze bo się okazało że 1 zasilacz wymiękał)
    -Zasilanie aktualnie to 2x 24v 300w + 1x 12v 300w
Co zostanie zrobione w najbliższym czasie:
  • -Dziś lub jutro powinno dojść arduino due i przesiadka na due + smart ramps i się zastanawiam czy przejść z marlina na klippera. Może ktoś pomoże nakierować ?;)
    -Czekam na przetwornice step down aż dojdą i pozostaną wtedy tylko zasilacze 24v
    -Jakaś obudowa na elektronikę
    -Stół dostosowany do wymiarów tej drukarki + 2 grzałki i lustro na to
    -Walczę nad zrobieniem ghetto toolchangera bez magnesów - może tutaj też ktoś coś ciekawego by wymyślił i podrzucił jako pomysł jak by było można spinać 2 części - próbowałem na chama mikroserwo i plastikowy orczyk działa to ale czuć że serwo i orczyk długo takiej pracy by nie wytrzymało
Trochę fotek
DSC_3851.JPG
DSC_3849.JPG
DSC_3848.JPG
DSC_3847.JPG
DSC_3846.JPG
DSC_3845.JPG
A na koniec tak żyga TPU 93A od finnotecha ;)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=jQjDFNRsXg8
Blazi, kswiorek, Abys
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: dragonn »

O, zrobiłeś Zero Gravity Ekstuder! Daj jakieś zdjęcia wydruków z bliska.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Kot jest z filmiku z niewykalibrowanym ekstruderem.
Test w wersji micro jest już po kalibracji z pla od fiberology wydruk 100mm/s.
IMG_20181204_165435.jpg
IMG_20181204_165428.jpg
IMG_20181204_165334.jpg
IMG_20181204_165313.jpg
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Mała aktualizacja w przebiegających pracach.
Zamontowałem Due ze smart ramps, żeby uruchomić na tym wyświetlacz który posiadałem to było trzeba trochę polutować. Kabloteka wygląda teraz jak sieczka ale tym będę się przejmował po zrobieniu obudowy na całość elektroniki.
IMG_20181214_150346.jpg
Na to wrzucony Klipper.

Wczoraj doszedł do mnie zasilacz 36v oraz 2 wentylatory sunona (40x40x20 + blower) niestety blower upaliłem bo był na 12v, a poprzedni chińczyk był
używany na 18v i zapomniałem o tym. No i teraz czekam na kolejny :P
IMG_20181213_174930.jpg
Doszły też przetwornice step down LM2596. Dzięki temu pozbyłem się zasilacza 12v i 5v i pociągnąłem te linie z zasilaczy 24v.
Zasilanie wygląda teraz tak:
  • -34v na ramps - bo max dla niego 35v ale wolę dać ten 1v zapasu
    -24v pociągnięte na grzałki stołu, grzałkę hotendu i wentylator 40x40x20. Grzałki na zewnętrznych mosfetach z rezystorami podciągającymi żeby nie odpalały się podczas resetów Due.
    -5v przetwornica do zasilania Rpi i Due.
    -12v przetornica na blower i wentylator na elektronikę
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Kolejny mały update.
Przy wyższych prędkościach stół potrafił wpadać w wibracje, więc postanowiłem rozebrać wózek przemierzyć kulki mikrometrem i zrobić preload na wózku. Po rozebraniu 1 z 4 wózków które posiadam pokazał mi się bardzo ciekawy widok.
Wrzucam jako ciekawostkę zdjęcia pt. jak bardzo źle może wyglądać wózek z pokolizyjnej maszyny.
IMG_20181219_183320.jpg
IMG_20181219_183435.jpg
IMG_20181219_183459.jpg

@dragonn 2 kolejne zdjęcia wydruków. Żółte pla od 3d active 210st 100mm/s, max. spowolnienie na warstwach poniżej 15s do 50%
IMG_20181219_182715.jpg
IMG_20181219_182815.jpg
dragonn, WillingMagic, seler1500
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: dragonn »

O to łódka wyszła świetna!
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

No i drukarka zaliczyła wczoraj awarię.
Coś pochrobotało, drukarka zaczęła gubić kroki i się okazało że połamały się 2 elementy od ekstrudera.
Na szczęście udało się posklejać jako tako i na małych parametrach wydrukować nowe z abs .

Najprawdopodobniej przyczyną tego było poluzowanie się śrubki blokującej radełko i szybki obrót silnika ekstrudera, bo środek ekstrudera jest dość ciasno spasowany z radełkiem, a zebatka była zablokowana że nie dało się obrócić.
IMG_20190124_184338.jpg
Czerwony to winowajca, biały element to to co się połamało z ASA, a zielony to nowy element z abs.



Nauczony tym postanowiłem wydrukować od razu drugi komplet awaryjnie ;)
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Po ponad półtorarocznej przerwie w temacie postanowiłem podzielić się w końcu postępem prac nad drukarką.

Co się zmieniło:

-Drukarka dostała 9mm paski - niestety kupiłem Powge niewiele szybciej od @PanWiadr0 więc spodziewam się tych samych ekscesów co w Jego v-kingu. jak będą te same problemy to potem wymieniane na rolki mellow + paski gates

-Dostała elektronikę BTT GTR + M5

-TMC5160 na X/Y + TMC2208 na całą resztę

- Silniki Wantaii 0.9st na X/Y

- Wałki carbon z wsadzonymi rurkami alu w środek do usztywnienia na osi X + tulejki z igusa. Wałki szlifowane DIY( robione na mokro i w masce + okularach) - dokładność 0.05mm na 0.5m wałka mierzone po owalu i stożku passametrem

No i najważniejsze działający prototyp toolchangera - bez magnesów i wykonany zgodnie z pierwotnymi założeniami czyli wersja ghetto do wykonania "z ręki" i w domu - dokładność pozycjonowania poniżej 0.02mm

Wideo z aportowania głowicy:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=V7vyJEVu2yY

Max szybkość z jaką zasuwa do 833mm/s 8k accel potem gubi kroki :P
Berg, dziobu
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Holgin »

Pokaż więcej fotek :D Maszyna wygląda ciekawie.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 32
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: OCHC - Overcomplicated Hypercube by Olson

Post autor: Olson »

Obstawiam że zdjęcia które Cię ciekawią to toolchanger więc wrzucam głównie to.
Przód wózka
Przód wózka
Tył wózka
Tył wózka
Silnik toolchangera
Silnik toolchangera
Tył narzędzia
Tył narzędzia
Przód narzędzia
Przód narzędzia
Dock narzędzia
Dock narzędzia
Oś Z
Oś Z
Absolutnie pierwszy calicat
Absolutnie pierwszy calicat

Po kilku pomysłach dociągu głowicy które były średnio funkcjonalne natchnął mnie temat @Rafaljot gdzie wpadł na pomysł zamiennika zesty nimble I od razu stwierdziłem że to jest to.

Czyli całość działa na zasadzie pary kinematycznej, dociag jest na zasadzie:
silnik krokowy->wałek elastyczny->chińska przekładnia ślimakowa na tyle wózka

Klucz zamykający głowicę jest złapany do przekładni za pomocą sprzęgła modelarskiego sztywnego śr. Wew. 5mm, od strony ślimaka podłożone w środku blaszkami aby nie było bicia (zębatka ślimaka ok 4.85mm) klucz tulejowany przez środek wózka (2 tulejki stalowo teflonowe).

Trzymanie głowicy realizują 2 sprężyny z tyłu ciągnące narzędzie do wózka .

To co wymaga popraw jako projekt:

- Przejście na krańcówki osi x/y bo w tym przypadku sensorless homing średnio się nadaje

- Długości docków i wydłużenie elementów trafiających w dock na narzędziu -potrzebne są 2 magnesy bo za bardzo się to buja

- chłodzenie wydruków - w stylu berd air pompka + węże idące do wózka osi x , miękka uszczelka i reszta chłodzenia(fan duct) na każdym narzędziu więc 1 pompka na wszystkie narzędzia

- oś Z - niestety ale pasek i łożyska linowe powodują przechyły +-0.5mm na krańcach stołu więc muszę jakoś to usztywnić najlepiej bez wymiany na prowadnice liniowe (może dodanie dodatkowych łożysk o mniejszych luzach?) . Chętnie posłucham jakiś rad na ten temat i od razu mówię że zmieniałem rozstaw wałków od najbliżej jak mogłem względem siebie do krawędzi zew.


- poradzenie sobie z kładącymi się kablami i bowdenami (podwieszenie ich?)


Widzę po kocie że chyba nie będzie u mnie problemów z paskami Powge jak u @PanWiadr0.
Wydruk wygląda jak wygląda bo jest to pierwszy druk bez żadnych kalibracji (oraz chłodzenia wydruku) nie licząc kalibracji ekstrudera. Plastik hmf pla Mt 2.85 210 st. C , 60mm/s 8k accel
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”