Hypercube Evo - stalowa rama

Awatar użytkownika
mario73z
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 51
Rejestracja: 18 wrz 2018, 22:53
x 39

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: mario73z »

Będę kibicował projektowi. Proponował bym Ci odprężyć pospawaną ramę termicznie albo wibracyjnie bo jak całość złożysz to może jej dokuczać zmiana wymiarów nawet jak nic nie będziesz robił ;). Zanim zaczniesz ciąć i spawać dobrze wszystko rozrysuj w jakimś cad żebyś miał wizualizację. Ja o kilku sprawach zapomniałem przy budowie i teraz żałuję. Co do otworów to planuj je tak aby można je było wykonać pod odpowiednim kontem. Na rysunku może być fajnie a jak zaczniesz np. wiercić to może się okazać że nie mieści się narzędzie, mocowanie itd. A sztywna będzie jak skała, a to zaleta nie do przecenienia w 3D.
Powodzenia.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: kapi »

mario73z pisze:Będę kibicował projektowi. Proponował bym Ci odprężyć pospawaną ramę termicznie albo wibracyjnie bo jak całość złożysz to może jej dokuczać zmiana wymiarów nawet jak nic nie będziesz robił ;).
myślę że to może być zbyt duży koszt dla kolegi. ale co racja to racja.

czekamy na info o postępach. :piwo:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: jarekb »

Przemyśl sobie jeszcze raz temat. Na pewno będziesz pionierem i wszyscy będziemy z zainteresowaniem patrzeć na projekt. Ale jeżeli jest to pierwsza drukarka, to będziesz miał i tak dużo problemów do rozwiązywania. Do tego dojdą problemy montażowe wszystkich elementów które są dziś zaprojektowane pod montaż na rowek.... Dużo tego. Ja ostatnio kupowałem profile w motedis.de na ciut większe pole robocze i dałem za wszystko z wysyłką 64,5 Euro.... Przemyśl czy warto.
Artu
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: Cosik »

stormy pisze: @Cosik
A gdyby użyć zębatki tego typu: http://poltech24.pl/zebatka-podwojna-gt ... -2123.html i jedną stronę po prostu stoczyć żeby pasowała pod jakieś typowe łożysko? Tak tylko głośno myślę :)
Jak tylko masz możliwość to czemu by nie :) tylko trzeba uważać bo górne flansze są zagniatane(?) albo coś w tym tylu :P kończy się to tak że można otwieraczem do piwa je zdemontować :D jak jesteś zainteresowany to już coś mam, tylko czeka na review dragonna :P

Jak coś to PW albo powiadomienie wysakujące na forum, bo ostatnio z braku czasu wiele rzeczy mi ucieka ;) ewentualnie discord
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
stormy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2018, 12:54
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin
Drukarka: HEVOSteel
x 8

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: stormy »

@jarekb:
No tak do końca pionierem nie będę. rafaljot w zasadzie już w swoim HEVO ST już przerobił temat. Bo dla plastików to już nie ma znaczenia czy rama jest spawana czy skręcona. A nie chodzi tylko o budżet jako taki tylko o zasadę, że nie lubię wydawać niepotrzebnie kasy na coś co można zrobić równie dobrze samemu. A późniejsza satysfakcja jest w gratisie :) No i kusi mnie, że taka rama jest sztywniejsza masywniejsza.
Więc podejmuję wyzwanie. Jakby się okazało, że pomysł nie zadziałał to mogę w każdej chwili się wycofać, pogodzić ze stratą 43,12zł :) ,kupić vsloty i zrobić jak w oryginale.

@Cosik:
Ponieważ nie mamzupełnie dostępu do innej drukarki 3D to na razie zrobię wszystko jak najprościej się da, z minimalną ilością drukowanych części, żeby ją tylko uruchomić. A jak już będę w stanie sobie sam coś dodrukować to wtedy będę poprawiał. Więc na razie temat łożysk odpuszczam.

Za ramę zabiorę się pewnie za jakiś tydzień, nie wcześniej.
Hypercube Evolution Steel Frame (w budowie)
Awatar użytkownika
jarekb
Postów w temacie: 2
Posty: 199
Rejestracja: 12 gru 2017, 14:31
Lokalizacja: Tychy
Drukarka: Hypercube Evolution
x 45

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: jarekb »

Stormy - w takim wypadku trzymam kciuki za sukces. Ostatnio na forum dużo typówki jak na przykład Endery. Samodzielna składana drukarka to już awangarda, a osoby które same coś zaprojektowali i zbudowali to elita - @rafaljot czy @olo2000pm i inni. Masz szanse dołączyć do nich ;-) :good:
olo2000pm
Babmbulab X1C
Hypercube Evo
X3D Corexy XS
stormy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 35
Rejestracja: 28 gru 2018, 12:54
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin
Drukarka: HEVOSteel
x 8

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: stormy »

No to rama pospawana. Wyszło całkiem nieźle, różnica wymiarów na przekątnych poniżej 1mm.
Sztywne i solidne tak, że można tym rzucać i nic nie drgnie.
Waga 11kg. Cena: 48zł.

Nie było to w sumie aż tak bardzo trudne. Wymagało tylko bardzo dużej staranności, sporo czasu i braku pośpiechu.
Poustawiać, pomierzyć, jeszcze raz pomierzyć, zrobić spawarką punkcik, znowu wszystko pomierzyć 2 razy, znowu punkcik, znowu pomiary itd.
Nie miałem żadnych problemów, że spawy gdzieś ściągają, ale może to dlatego, że nie robiłem ciągłych spoin tylko spawałem punktowo w różnych miejscach do momentu aż się wszystkie punkty połączyły.

Opiszę proces nieco dokładniej, może ktoś będzie chciał iść w moje ślady:

Moja drukarka będzie miała teoretyczne wymiary 250x250x250, ale z łożem 300x300, więc wymiary w.g. kalkulatora to: 450(Z - wysokość), 410(X- szerokość), 360(Y -głębokość). Przy czym ja na dole chcę umieścić elektronikę, więc wysokość zrobiłem 500.
Przy takim układzie 6-cio metrowy profil jest wykorzystany w całości - zostają 2 odpady po kilka cm.
Żeby dowieźć profil do domu, musiałem go na od razu na składzie budowlanym przeciąć na pół, żeby się zmieścił do samochodu. Tylko uwaga, bo to "pół" to musi być 2920mm i 3080mm. Jeżeli zrobimy dokładne pół to może nam nie starczyć profili.
Z tego 1920mm wychodzi: 4x500+2x410 a z tego 3080mm wychodzi 6x360+2x410.

Do dokładnego pocięcia niezwykle przydatny okazał się statyw do szlifierki kątowej (kupiony kiedyś w Lidlu). Pociąć trzeba bardzo dokładnie, bo łatwiej będzie montować.

Następnie nawierciłem w profilach 500mm otwory fi16 które później wykorzystam do poprowadzenia przewodów.

Najpierw zrobiłem boki. W tym celu wygrzebałem kawałek płyty karton-gips na której najpierw wszystko dokładnie narysowałem, później ułożyłem profile, pomierzyłem i unieruchomiłem gwoździkami, żeby się coś nie przesunęło.
rama_2d.jpg
Nieco trudniejsze okazało się przekształcenie tego w konstrukcję (nomem omen) 3D, zwłaszcza, że nie miałem nikogo do pomocy.
Tutaj przydały się takie kątowe imadła które pozwoliły to unieruchomić.
rama_final.jpg
Na koniec pozostało wspawać zaślepki do górnych rurek.
rama_3d.jpg
Teraz jeszcze chce na dół przyspawać podstawę z blachy 2mm do której będzie przykręcana elektrronika, zasilacz itd od góry a od spodu nogi.

A potem szlifowanie spawów, szpachlowanie, szlifowanie, malowanie i rama będzie gotowa.
Założenie projektu jest takie, że to ma wyglądać jak z fabryki a nie jak reprap :D
kapi, Berg, emartinelli, kswiorek
Hypercube Evolution Steel Frame (w budowie)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: dragonn »

nie polecam dawać elektronik na dół, można dać z boku stołu bo od razu mówię, stołu nie należy instalować idealnie po środku ale wysunąć go trochę do przodu. Spokojnie wtedy powstaje wnęka na ~8cm gdzie można upchać elektronikę a można to zrobić tak że dostęp do niej będzie od zewnątrz - bardzo wygodne rozwiązanie.
2019-01-08-203503_3840x1080_scrot.png
Takie coś
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: kapi »

dragonn pisze:nie polecam dawać elektronik na dół,
U mnie wszystko jest "od spodu" bo tam nie zaglądam :) ma działać i już.

Tylko dostęp do złącza USB mam lekko pokręcony, na przedłużce.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 15
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

Post autor: Berg »

akurat w HEVO jest taka przestrzeń między tyłem stołu a tylną ścianką, jak @Dragonn narysował, i tam można zmieścić różne rzeczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”