Strona 1 z 7

Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 13:20
autor: stormy
Witam wszystkich bardzo serdecznie

Przymierzam się do budowy Hypercube Evolution. To będzie moja pierwsza drukarka 3D.
Trochę sobie już o tym poczytałem (w tym wątek na 900+ postów na tym forum :) i jakaś koncepcja się klaruje.

Poważnie rozważam możliwość zrobienia ramy ze spawanych profili stalowych.
Była by mega sztywna i tania. I wcale nie aż tak dużo cięższa.

Drukarkę chcę zbudować o polu roboczym 25x25x25. Z kalkulatora wychodzi, że potrzebuję około 5,15m profilu 30x30.
Profil 3030T8 waży 0,95kg/m. A profil stalowy kwadratowy 30x30 ze ścianką 2mm waży 1,8kg/m.
Z tego wychodzi, że rama z profili waży 4,9kg a stalowa 9,27kg. Czyli stalowa jest cięższa o 4,37kg. ALE! Stalowa waży tyle i koniec. A do aluminiowej dochodzi jeszcze kupa kątowników zewnętrznych i wewnętrznych, nakrętek młotkowych, śrubek itd. Nie wiem jakie są wagi tych elementów, ale ziarnko do ziarnka i przypuszczam, ze spokojnie z 1kg by doszedł. Więc załóżmy, że stalowa rama będzie cięższa o 3,3kg. Wydaje mi się, że to bez znaczenia. I tak to jest stacjonarny sprzęt a nie do noszenia.

Jeżeli chodzi o koszty, to 6m profilu 30x30 ze ścianką 2mm kosztuje 43zł na pobliskim składzie budowlanym, dostępne od ręki. Do tego dochodzi tylko trochę drutu i gazu do migomatu. No i oczywiście znacznie więcej pracy. A potem malowanko.
Z profili alu to najtaniej widziałem po ok.45z/m co daje 230zł za sam profil a tych wszystkich kątowników, złączek itd to nawet nie chcę mi się liczyć, ale pewnie wyjdzie dodatkowa stówa jak nie znacznie więcej.
Do profilu stalowego nie potrzebuję nic - wystarczy, że nagwintuje otwory. W stalowej ściance 2mm i tak będzie się to lepiej trzymało niż w nakrętce z gównolitu od majfrienda. A gdyby nie to zawsze można osadzić nitonakrętki.

Wiem, że jest konstrukcja rafalj z profili aluminowych, ale ona wymaga sporo elementów drukowanych a ja drukarkę dopiero buduję. Ot taki paradoks reprapów :)

Większy dylemat mam z platformą. Tutaj dla profili 20x20 wychodzi odpowiednio 0,5kg dla alu i 1,12kg dla stali. Więc tutaj te +0,62kg może być problemem. Myślę, że tutaj wezmę profil kwadratowy alu podocinam, ale dam komuś do spawania. Sam nie umiem spawać alu i zresztą gdybym miał teraz kupić butlę argonu, elektrodę itd. to taniej będzie zlecić te kilka spawów.

Czy ktoś widzi jakąś lukę w moim rozumowaniu albo ma jakieś inne uwagi?
Będę wdzięczny za każdy feedback.

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 13:26
autor: Domell
Krótko: Jak chcesz mieć stalową z obojętnie jakich względów to miejsce! Czekam na relacje.
A co do samej stali to poprosi będzie ci ciężej ją przenosić i tyle :)

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 13:34
autor: olo2000pm
Zrobiłem jedną drukarkę na ramie stalowej i osobiście był to mój pierwszy i ostatni raz. Najważniejsze, to musisz znaleźć kogoś kto ci te profile idealnie pod kątem prostym pospawa, a nie jest to takie oczywiste. Czeka cię wiercenie w profilach, czyli musisz wiedzieć w którym miejscu mają być otwory, to niby jest łatwe do ustalenia, problem się pojawi gdy będziesz chciał jednak otwór przesunąć. Nie polecam ramy stalowej, ale będę kibicował.

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 13:35
autor: Artu
stormy, jeśli czujesz się na siłach pospawać ramę z zachowaniem kątów i przekątnych, to nie widzę problemu amelinium/stal :git:

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 13:36
autor: dragonn
Większa waga ramy to generalnie poza mniejszą wygodą przenoszenia - same zalety.
Jeśli dasz radę to zrobić zachowując kąty - śmiało rób z stali :D.

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 13:39
autor: stormy
No na pewno pospawanie tego z zachowaniem idealnych kątów to będzię wyzwanie, ale jestem gotów je podjąć :)

@dragonn - też tak myślę, że stal będzie stabilniejsza (odporniejsza na drgania). I znacznie mocniejsza a chodzi mi też po głowie możliwość późniejszego wykorzystania tego jako frezarki CNC (głównie do robienia prototypowych PCB)

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 13:47
autor: dragonn
stormy pisze: @dragonn - też tak myślę, że stal będzie stabilniejsza (odporniejsza na drgania). I znacznie mocniejsza a chodzi mi też po głowie możliwość późniejszego wykorzystania tego jako frezarki CNC (głównie do robienia prototypowych PCB)
co do CNC to doświadczenia nie mam ale wydaje mi się głównym problemem są paski.
Wtrącając jeśli chodzi o samej płytki PCB viewtopic.php?f=51&t=2649&hilit=CNC+laser poczytaj ostatnie strony o naszych efektach.

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 14:12
autor: stormy
@dragonn - Nie sądzę, żeby przy frezowaniu miedzi o grubości 35um (bo taka jest grubość miedzi na typowej PCB 1oz) paski były jakimkolwiek problemem. Przecież to będzie żadne obciążenie.

Wątek ciekawy. Nie wpadłem na to, żeby wypalać laserem farbę.
Chociaż myślę, że jak już używać lasera to chyba lepiej było by naświetlać płytki pokryte UV przy pomocy lasera UV.
Ja raczej myślałem o czymś takim: https://www.youtube.com/watch?v=cCm-UL-dCEc

Ale to dalsza przyszłość. Najpierw muszę zbudować drukarkę :)

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 14:16
autor: dragonn
stormy pisze:@dragonn - Nie sądzę, żeby przy frezowaniu miedzi o grubości 35um (bo taka jest grubość miedzi na typowej PCB 1oz) paski były jakimkolwiek problemem. Przecież to będzie żadne obciążenie.
No oczywiście że nie, miałem na myśli to bardzo ogólnie.
Jak dla mnie frezowanie takie jak pokazałeś w filmiku ma parę wad:
1. Wióry wszędzie
2. Musisz idealnie złapać poziom płytki, najlepiej by było mieć jakaś formę autolevelingu bo przecież PCB nie jest idealnie płaskie. Laser wydaje mi się że pod tym względem wybacza zdecydowanie więcej
Co do naświetlania UV to też o tym myślałem ale więcej zachodu z tym dlatego najpierw próbowałem z farbą - działa wystarczająco dobrze jak na moje potrzeby :D

Re: Hypercube Evo - stalowa rama

: 28 gru 2018, 14:36
autor: jagus
Na moje oko będzie ciężko coś takiego pospawac a do tego dojdą naprężenia i nawet jak całość ładnie ustawiasz to bez wywarzania tego po jakimś czasie Ci się zwichruje lepiej już skręcać tak jak zrobił to Rafaljot tyle że można w stali będzie stabilniej.