Strona 1 z 3

HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 20:29
autor: MisiekOsw
Witam
Tak jak w temacie - chce połączyć pasję i pracę inżynierską - zbudować swoją pierwszą drukarkę.
Jednak jak to za pierwszym razem bywa pytań jest wiele...
Mam od roku Anycubic i3 mega I coś tam już wiem, mam również możliwość korzystania z drukarki Omni3D Factory 2.0 - I na niej chciałbym się wzorować

Założenia :
- Profile aluminiowe V-slot (chciałbym zamówić o długości 50-60cm)
- Pole robocze 350x350x350
- Stół grzany, pod prąd zmienny (ominięcie zasilacza)
- Komora zamknięta pleksi, elektronika oddzielnie
- Zastosowanie prowadnic liniowych z wózkami
- Oś Z na 2 lub 3 prowadnicach
- Głowica 1 - ewentualnie w późniejszym czasie druga do np. supportów
- Autopoziomowanie stołu

I teraz pytania które mam ..
- Jakie profile V-slot wybrać? Myślałem o 40x40 aby konstrukcja była bardzo sztywna - Oprócz tego różnią się "wersjami" - tj. T6, T8 . Które wybrać ?
- Czy jest duża różnica pomiędzy 2 prowadnicami osi Z A 3 ? W Omni3D występuje takie rozwiązanie (3 prowadnice) I wygląda to bardzo dobrze.
- Czy 350x350x350 wymiary robocze nie są zbyt niestandardowe ? Tzn nie znalazłem silikonowej maty grzewczej na taki wymiar.
- Jakieś inne kłopoty czy problemy które napotkam ? :crazy:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 20:53
autor: spec
Po co Ci V-slot jak chcesz użyć prowadnic liniowych?

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:03
autor: MisiekOsw
Stalowa rama będzie lepszą opcją ?

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:06
autor: spec
V-slot to profile typowo pod rolki. Są "zwykłe" profile, które można użyć.

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:08
autor: FlameRunner
MisiekOsw pisze:Stalowa rama będzie lepszą opcją ?
Profile konstrukcyjne to dobry wybór, po prostu nie muszą być V-slot, mogą być zwykłe T6.

Reklama:
Jeśli mogą być troszkę krótsze (460 mm), to możesz tanio kupić tuzin 2040: https://filasklep.pl/profile-aluminiowe ... 60-mm.html , oczywiście miej na uwadze sprawę nakrętek młoteczkowych.

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:09
autor: dragonn
MisiekOsw pisze:Stalowa rama będzie lepszą opcją ?
Nie o to chodzi, będę może chamski ale jeśli ma być to praca inżynierska to rób trochę rozeznań sam. Są różnego typu profile, v-slot to tylko jeden rodzaj i tutaj też warto dodać że nawet oryginalne Hypercube nie jest na v-slotach ale t-slot. Czym się różnią polecam dojść do tego samemu :piwo: .

I nie że na forum nie należy pytać, po prostu uważam że jeśli mówimy o pracy inżynierskiej to podstawy trzeba ogarniać w miarę samodzielnie. Jak by nie było podejrzewam że masz może z rok na wykonanie pracy i jej napisanie. Wbrew pozorom to nie jest dużo czasu nawet na projekt drukarki opartej o gotowy projekt

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:28
autor: FlameRunner
To ja dodam ku przestrodze: viewtopic.php?f=10&t=3193

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 21:45
autor: panWiadr0
Nic personalnego ale czy tylko ja mam wrażenie, że edukacja w tym kraju już doszczętnie padła na pysk. Budowanie gotowego projektu prostej maszyny tylko żeby go zbudować robiło się kiedyś góra w technikum.

Co ma być celem twojej pracy? Z reguły powinno być to zgłębienie wiedzy o rzeczach i zjawiskach będących przedmiotem jakiegoś badania. Nie wiem... np wpływ użytego materiału do budowy ramy na tłumienie drgań harmonicznych :mrgreen:

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 22:10
autor: offroad
panWiadr0 pisze:Nic personalnego ale czy tylko ja mam wrażenie, że edukacja w tym kraju już doszczętnie padła na pysk. Budowanie gotowego projektu prostej maszyny tylko żeby go zbudować robiło się kiedyś góra w technikum.

Co ma być celem twojej pracy? Z reguły powinno być to zgłębienie wiedzy o rzeczach i zjawiskach będących przedmiotem jakiegoś badania. Nie wiem... np wpływ użytego materiału do budowy ramy na tłumienie drgań harmonicznych :mrgreen:
Nie tak dawno znajomy inżynier (z tych młodszych) zaprojektował platformę dla kolegi, kolega monter popatrzył, wskazał miejsce na planie i powiedział" przecież to tutaj się złamie" na co pan inżynier po fukaniach stwierdził, że przecież jest inżynierem ma od tego programy to policzone itd., kolega ok w sumie jestem tylko monterem, konstrukcja zrobiona ocynk, te sprawy koszt kosmiczny, montaż w ulewie w nocy na wysokości itd sama radość i co? Ano dokładnie w tym miejscu, w którym kolega wskazał, platforma się złamała, szukanie spawarki elementów po nocy, bo robotę trzeba zrobić na wczoraj koniecznie, leje noc , ile brzydkich słów zostało wypowiedzianych w stronę inżynierów tej nocy...

Ale cóż pokoloruj drwala...

Sorry za offa, ale tak mi się jakoś przypomniało...

Re: HyperCube - praca inżynierska :D

: 02 gru 2019, 22:19
autor: M4G1K
Co do profili 40x40 to miałem takie zapędy na Hevo i skończyło się to inną drukarką na tych profilach bo Hevo nie miało racji bytu przez to ,że większość rzeczy i tak trzeba było przerobić powstało coś zupełnie innego z Hevo została kinematyka Corexy. Profile 30x30 konstrukcyjne aluminiowe są ok. Pole 350x350x350 moim zdaniem jak na pracę inżynierską totalny bezsens bo pójdziesz w koszta niepotrzebnie ,a to kilka cm nic nie zmieni jak ma być to coś pokazowego. Co do wózków bardzo fajna opcja ,ale też ciągnie za sobą koszta i to nie małe kolejny bezsens w założeniu pracy inżynierskiej... Profile T6 , T8 poczytaj sobie bo to tylko kwestia rowka pod jaki nakrętki wchodzą ile ma mm... V slot , T slot itp poczytaj sobie i zdobądź profile 30x30 pod V slot będziesz mocny. A tak naprawdę oznaczenie T8 jest częściowo błędne bo T5 , T6 --> temper czyli stop użyty aluminium przeważnie T5 jest używane do profili konstrukcyjnych , T6 bardzo rzadko realnie korzyści niewielkie za to rowek 6 jest najlepszym rowkiem pod profile 30x30 bo jest to norma europejska takich profili.

Prócz tego tak jak kolega wyżej ( mam nadzieję ,że za kolegę się nie obrazi :D ) napisał bierzesz gotowy projekt ,a nie zagłębiłeś nawet podstaw materiałów z jakich się składa i różnic plus jako praca inżynierska bierzesz gotowca ,który jest już w dziesiątkach różnych wersji wymyślony i raczej nic nowego nie wniesiesz. A po prostu zbudujesz kolejną drukarkę to prawie jakbyś kupił model i go skleił jako praca inżynierska :P