Hevo 300x300 Jaguś

Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 7
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: jagus »

Mam i ja po ponad 5 latach używania Anet A8 w końcu zbudowałem swoją pierwszą drukarkę 3d, wybór padł na Hypercube Evoluton, ale nie w takiej zwykłej wersji jak w oryginalnym projekcie do tej pory budowałem głównie frezarki cnc i lasery powiem szczerze, że drukarka jest bardziej skomplikowana może nie w samej budowie, ale w ustawianiu firmware, za co dziękuje koledze z forum JGFTW, bo bez jego pomocy pewnie bym przy tym siedział kilka tygodni, choć do końca, może nie jest, jeszcze jak powinno, ale o tym później.
Moje hevo powstało nie, wliczając tych 5 lat czekania w ponad tydzień (czas pandemii robi swoje) z części od niedokończonych drukarek viewtopic.php?f=10&t=4832&view=unread#unread oraz viewtopic.php?f=10&t=2048&view=unread#unread wykorzystanie profili 20x20 i projektu hypercuba evolution wiązało się z przeróbką kilku części z tego projektu https://www.thingiverse.com/thing:3483883 (podlinkowanego tu na forum przez kolegę "Rafaljot") jak i z oryginalnego https://www.thingiverse.com/thing:2254103

Jako że profili 20x20 z projektu od kolegi JGFTW zabrakło na mocowanie stołu, wykorzystałem to co miałem z mojej dawniej niedokończonej drukarki, ale tam posiadałem profile 30x30 i z racji wykorzystania łożysk LMK12LUU na prowadnicach stołu musiałem zaprojektować własne mocowania, bo nic podobnego z gotowców nie znalazłem.
Całość została zabudowana i tu też starałem się wykorzystać to co miałem w warsztacie, czyli MDF i plexi bałem się trochę rezonansu (dodatkowo dołożyłem uszczelki pomiędzy płyty), ale jest ok i drukarka jest cichsza niż moja stara już Anet A8.

Sercem układu jest jak na razie płytka Trigorilla
Stepsticki to A4988
Wałki liniowe na osiach to X-8 mm, Y-10 mm, Z-12 mm
Głowica klon E3D v6+wentylator 30x30x15 sunon
Stół 300x300 z blachy alu 5 mm plus mata sylikonowa 350W 24V, izolacja ze styroduru 30mm na tym folia magnetyczna i blacha H17 również magnetyczna
Zasilacz 12V dla płytki oraz 24V dla stołu ze zmienionym napięciem na wentylator na 12V, bo był najgłośniejszy, zasilacz mimo tego daje radę nic się nie przegrzewa :)
Śruby osi Z tr8x8
Extruder Drakon z przełożeniem 3:1 https://www.thingiverse.com/thing:2172854
Te i reszta rzeczy jak silniki, łożyska to w większości pozostałości z tamtejszych projektów.
Filamenty użyte to Fiberlogy PETG Vertigo oraz OnyX, NEBULA PETG Szmaragdowy.

Okablowania starałem się, dość ładnie uporządkować myślę, że nie wyszło najgorzej, całą elektronikę udało się upchnąć w środku drukarki tego co nie widać na zdjęciu to dodanie chłodzenia na płytkę, osłona tylna to siatka stalowa nierdzewna oczko 1x1 mm.
Dodatkowo jest tam moduł sonoffa basic z wgraną suplą i dołożonym czujnikiem temperatury daje to możliwość sterowania włączaniem/wyłączaniem drukarki zdalnie z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do neta (działa asystent itp.) plus możliwość podglądu temperatury i dodanie zabezpieczeń skryptów z tym związanych od taki bajer (np. pytamy "ok Google" "stan drukarki" i odpowiada "Jaguś drukarka Hypercube włączona/wyłączona temperatura to 26*C" można do tego dodatkowo dołożyć zabezpieczenia (warunki), że przy 50*C drukarka się wyłączy lub że przy 20*C wyłączy, więcej o tym na forum supla.
Reszta to już estetyka logo własne w formie naklejki wycinane laserem diodowym, forumowe w formie druku projekt w DSM według odpowiednika, wrzucam link dla chętnych poniżej, myślę, że admin mnie za to nie ukarze :"": :sorry:

Drukarka drukuje i jak na moje potrzeby przy prędkościach druku 80mm/s raz tyle, co w Anet A8 a widzę, że można szybciej na niektórych wydrukach to jestem zadowolony Akceleracja na 1500mm2 w Anet miałem 500 :) no ale nie ma co porównywać z resztą dopiero się poznajemy z HC :D
Z problemami, jakimi się zmagałem najdłużej 2 dni :shock: , a była pierdołą to sylikonowa osłonka na hotend tego typu
Osłonka
Osłonka
indeks.jpg (7.36 KiB) Przejrzano 6125 razy
przez ledwo co wystający dzióbek dyszy na wydrukach testowych kostek, pojawiało się takie coś w rogach
Kostka rogi
Kostka rogi
winna była właśnie ta osłonka, która przy zmianie kierunku osi ciągła jeszcze co gorący filament i ogólnie wydruk był nieakceptowalny :crazy: , a ja próbowałem zmian z włączonym jerkiem i jego parametrami z zabawą w lin advance, zmianą przyspieszeń itp. a wystarczyło przyciąć gumę na odpowiednią długość i problem rozwiązany
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 4
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 4
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 3
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 3
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 2
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 2
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 1
Pierwsze kostki po rozwiązaniu problemu z osłonką 1
Na resztę zabawy w ustawienia jak na razie nie mam czasu, bo inicjatywa druku przyłbic wzywa, choć pewnie do tego powrócę.
Projekt kolegi Rafaljot viewtopic.php?f=75&t=5782&start=20
Przyłbice 1
Przyłbice 1
Oddam szpule widoczne na zdjęciu :) dobrze ukryte
Oddam szpule widoczne na zdjęciu :) dobrze ukryte
Przyłbice 3
Przyłbice 3
przyłbica
przyłbica
Dobijam do setki i jadem rozwieść.
Jest też film z druku 5 szt. udało się zmieścić

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=_1wBQElcpc8


Jak pisałem dzięki koledze JGFTW, udało się ustawić wszystko w firmware o wiele szybciej, jest to marlin 2.0.5.1 jedyny problem, który pozostał nierozwiązany, jest sterowanie silnikami w osi Z tak, by były niezależne, na razie działają jako "Dual Z" z jednego stepa probowaliśmy różnych sposobów, podobnych jak tutaj https://github.com/MarlinFirmware/Marlin/issues/11097 ale nie idzie tego ustawić gdyby ktoś miał sprawdzoną konfigurację pod dwa stepy w osi Z na wejście E1 do tej płytki, to prosiłbym o podpowiedź.

Reszta zdjęcia Hevo :
1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9
10
10
P.S wiem, że druk na taśmie, ale chwilowo brakło hergonu w rosmanie, nie było, a wystałem się w kolejce, pozostał internet i już do mnie jedzie :), musiałem się jakoś ratować do niczego innego co miałem w domu pet, nie chciał się kleić.
Berg, Pjoter, epon, kamilxxg, dragonn, japim, morf, emartinelli, McKee, Zepco, JGFTW
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: Adinfo »

jagus pisze:..izolacja ze styroduru 30mm
Mam tego od groma bo sam docieplam dom. Do tego momentu nie zastanawiałem się ile to stopni wytrzymuje. Czy izolowałeś go jeszcze od stołu np. taśmą kaptonową?
Styrodur na pewno ma lepsze parametry i się tak łatwo nie topi jak zwykły styropian + jest twardy.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 7
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: jagus »

Nie niczym nie izolowałem wszedł tam na wcisk i nic mu nie ma a grzałem stół do 90*C zero jakich kolwiek deformacj dodatkowo stół bardzo dlugo utrzymuje zadaną temperature nawet po wyłączeniu drukarki. Mi pozostał po ubieglym roku używałem jako maty pod basen.
Adinfo
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 7
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: jagus »

A i wrzucam plik z logiem forum, bo we wcześniejszym poście się nie dodał.
Załączniki
reprapy.rar
LOGO
(318.05 KiB) Pobrany 157 razy
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: panWiadr0 »

Konserwatywne ustawiłeś te przyśpieszenie.
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: Wawok »

Ładne to HEVO , ale :
1. Bowden z czasem stwierdzisz że jednak jest zbyt długi.
2. Prowadzenie przewodów w peszlu z karetki do tyłu - póki nie zamkniesz komory to jest to w miarę akceptowalne i jakoś się to zachowuje
3. Komora w takiej drukarce to myśle "must have" :)

PS: Popraw sobie usytuowanie kątowe hotendu bo masz skrzywione :)
jagus

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 7
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: jagus »

Dzięki za uwagi i dobre słowo blok już poprawiony akurat wydruk się skończył. Z extruderem i głowicą typu bowden to moje pierwsze starcie więc pewnie masz rację i w przyszłości wyląduje tam direct lub będę myślał o zamocowaniu extrudera, by skrócić rurkę nawet, już o tym myślałem jak to zrobić przy górnej pokrywie, którą też mam w planach.Choć pomimo tego i że łacznik to fullmetal nie miałem problemów nawet z PLA czas pokaże co dalej :)
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: epon »

Z directem bym się zastanowił jednak masa robi swoje, chyba że znajdziesz rozwiązanie na zmniejszenie ciężaru ekstrudera i silnika.
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 7
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: jagus »

epon pisze:Z directem bym się zastanowił jednak masa robi swoje, chyba że znajdziesz rozwiązanie na zmniejszenie ciężaru ekstrudera i silnika.
Będę myślał jak na razie przyłbice ważniejsze, a drukarka jak na ten moment drukuje przyzwoicie jak na moje potrzeby.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
Wawok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 495
Rejestracja: 22 lut 2019, 08:44
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Drukarka: HEVO in progress
x 133

Re: Hevo 300x300 Jaguś

Post autor: Wawok »

Około i właśnie to jest ciekawe że przy tej karetce nie masz wogole problemu z PLA :) ale to nic tylko się cieszyć. Ja na tym straciłem mnóstwo czasu

Klon Prusy i3:
- sprzedany

Hypercube Evolution
- K$%#a wreszcie zaczął drukować :crazy2:

Dodatkowo Voron 0.1 by LDO do zadań specjalnych :twisted:
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”