HyperCube Evolution nGen

Wulfisko
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2020, 12:31

HyperCube Evolution nGen

Post autor: Wulfisko »

Witam!

Od dwóch lat jestem szczęśliwym posiadaczem Hypercuba Evolution. Pole robocze 300x300x400 mk2a, klon Duet 2 WiFi, klon Titan Aero, 24V 400W zasilacz. Niestety złożyłem go całkowicie z części od aliexpresowych majfriendów, więc łożyska siadają, a na wałkach już widać ślady zużycia. Od samego początku zresztą były na nich luzy i nie bardzo byłem zadowolony z tego jak działały. No, ale skoro to maszynka wyłącznie do hobby i bardziej rajcowało mnie jej budowanie, uruchomienie i kalibracja niż użytkowanie to zostawiłem jak było.

Ale przyszedł czas na zmiany (oby lepsze). Postanowiłem zainwestować trochę grosza i czasu na upgrade i znalazłem takie cuś:

https://www.thingiverse.com/thing:3018572

Pomijając fakt, że zaprojektował to francuz i może skończyć się tym, że zacznie drukować same białe flagi niezależnie od koloru filamentu jaki użyję to co o tym sądzicie? Mi projekt wydaje się całkiem ciekawy wizualnie jak i pod względem niektórych rozwiązań, ale, że jestem raczej zielony w te klocki postanowiłem zapytać ludzi, którzy siedzą w tym już jakiś czas. ;)

Mam też kilka pytań odnośnie tego projektu i ogólnie spraw związanych z pewnymi jego elementami. Drukarkę składam praktycznie od nowa, bo na starą ramę mam już kupca.

No ale styknie lania wody i przejdźmy do konkretów:

1. Jak oceniacie projekt obudowy nGen? W sensie czy nie jest za szczelny? Nie powinno być tam wentylatorów umożliwiających utrzymanie jakiejś stałej temperatury? W końcu w środku są też drukowane rzeczy konstrukcji i po kilku godzinach stołu na 90st i grzałki na 240 przy ABS to mogą się stopić, a na pewno osłabić. Nie mówiąc już o samym filamencie idącym do extrudera czy żywotności silników krokowych.

2. Pod zwykłym aluminiowym stołem mk2a na 12V ma również podklejoną dodatkową grzałkę silikonową na 230V. Jak mniemam po to, żeby stół się szybciej nagrzewał. Jak wygląda wtedy podłączenie takiej grzałki i sterowanie nią? I czy jeżeli zastosuję zasilacz 24V 600W to czy warto się bawić w takie połączenie.

3. Ten projekt i wymiary są podane dla pola roboczego 300x300x300. Czy wg osób dużo drukujących warto dołożyć te 10cm na osi Z i zrobić 400mm? Z jednej strony jest to nieznaczny koszt i minimalne zmiany w konstrukcji, ale jak często zdarzyło się wam drukować tak wysokie obiekty?

4. W oryginalnym Evo Scott proponuje użycie śruby TR8x8, tutaj użyto TR8x2. Która się lepiej sprawdza w praktyce?

5. Mam okazję (dosłownie za pół litra) nabyć dwa wózki MGN12H. Na różnych forach piszą różnie czy lepiej użyć szyn czy prowadnic liniowych, bo różnice w wydrukach są podobno niewielkie. Żeby ich użyć musiałbym pewnie zaprojektować od nowa montaż osi X i Y. Czy warto się w to bawić i inwestować w szyny?

6. Podoba mi się system zmiany urządzeń w tej drukarce. Zawsze chciałem pobawić się wycinaniem laserem, ale system w oryginalnym Evo jakoś mnie do tego nie zachęcał. Nie jestem jednak pewien czy gniazdo db15 sobie poradzi z grzałką? Nie bedzie się to przegrzewać? W widziałem, że w wielu przypadkach na + i - grzałki przeznaczone było po dwa piny.

PS: Czy macie jakieś źródła gdzie w PL można tanio kupić akcesoria do profili 30x30? Łączniki, narożniki czy nawet "T"nakrętki są 3-4razy droższe niż na aliekspress. :/ Szkoda tu kupować, a z kolei czekanie miesiąc na dostawę też nie jest fajne jeżeli ma się ciśnienie na majsterkowanie. ;D

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: HyperCube Evolution nGen

Post autor: japim »

Ad1. nie mam doswiadczenia. Ale do druku z ABS/Nylon szczelna komora ułatwia mocno uzyskanie dobrych wydruków. do PLA zupełnie zbędna.

Ad2. Możliwe ze jest jak piszesz. Jak tym sterować - może równolegle?

Ad3. 400mm na wysokość drukuje się dłuuuugo. Większy pożytek mam z pola 330x330 a nie wysokości

Ad4. Uwazaj na śruby TR8x2 - pomimo ze są proste często gwint jest nacinany jakoś dziwnie i powoduje banding w pionie.
Miałem śruby 10x2 ale wymieniłem na 8x8 4-wschodowe i sytuacja mocno się poprawiła.

Ad5. Nie wiem czy warto bawić się w przeprojektowywanie/projektowanie na nowo całości. To będzie wieeele godzin. Jak masz STEPy lub cady to jeszcze - ale rzeźba w STL lub robienie na nowo to mordęga. Ale co kto woli.

Ad6. Niby fajne - ale czy rzeczywiście użyteczne? Jeżeli drukarka jest do robienia przydasi i zabawy to możesz sobie takie coś fundnąć. Mam możliwość montażu frezarki na moich drukarkach - ale krzywa przejścia z druku na frezowanie/ grawerowanie (inny soft, inne filozofia) trochę blokuje i zniechęca. Gdybym miał dużo roboty to już wolałbym mieć tylko drukarkę i tylko frezarkę a nie taki kombajn. Skorzystałem do tej pory z tego 2 razy - mimo że jestem modelarzem i robię troche modeli. Wolę drukować niż bawić się we frezowanie okazjonalne.

Widziałem to DB15 - ja stosuję DB25 i grzałka ma w sumie 8 pinach (4 x + i 4 x -). Gdzieś czytałem (chyba TME), że obciążalność 1 pinu w złączu DB to ok 1A - pod warunkiem, że piny nie idą obok siebie. Czyli możesz mieć 1A w co drugim pinie. Przy 24V grzałka 50W bierze 2A- to ciutkę za dużo i przydałoby się z minimum 2 piny na + i na -.
Wulfisko
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: HyperCube Evolution nGen

Post autor: Berg »

Ad 1. Zużyto dużo materiału na tę obudowę bez sensu. Na przykład dość drogi widzę HPL użyty, z którego wycięte środki by w nie z kolei coś powstawiać. Niby czemu miało to służyć? Sama rama hevo jest wystarczająco sztywna. Wystarczy dołożyć przezroczyste lub nie boczki. Choćby ze szkła hartowanego. Dla mnie ta obudowa jest designerska ale technicznie i ekonomicznie bez sensu.

Ad2. Bez sensu jak już grzałka 230V to nic więcej nie trzeba. PRzekombinowanie jest najcześciej powodem przyszłych problemów.

Ad 4. Ja używam w swoim hevo śrub tr8-4. Dzięki temu, że są dwuzwojowe to centrują się prawie tak dobrze jak tr8-8 a w odróżnieniu od nich 8-4 są samohamowne i stół nie zjeżdża sam pod ciężarem. Od dawna nie miałem potrzeby synchronizacji osi. Początkowo miałem podwójne endstopy i niezależne silnik na obu Z ale z czasem okazało się to zbyteczne.

Ad 6. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Za 300 możesz zrobić ploter pod laser o wymiarach metr na metr czy jakimkolwiek innym jaki tam chcesz. Wgrać tam na stałe taki soft jaki jest najlepszy pod laser, tak by było pod ręką gotowe do użycia jak będzie trzeba.

Ja w swoim Hevo też ma system zmiany głowic ale gniazda mam na ramie. Głowicę zdejmuję razem z kablem. Moim zdaniem to jest prostsze i lepsze rozwiązanie. minimalizuję wagę karetki. Jedna głowica jest z silnikiem no to do niej trzeba więcej kabli. Druga zamiast tego ma rurkę do Bowdena. no to od razu razem z rurką zawinięte są kable. Przy ramie mam gniazda tzw "mikrofonowe"
viewtopic.php?f=63&t=1200&start=86
W sumie pięć gniazd na end stopy, dwie głowice, dwa silniki ekstruderów, parę pinów jeszcze jest wolnych. Różne układy pinów tak by nie pomylić jednych z drugimi. To mi daje możliwości wpięcia różnych głowic.

Ad PS: Widziałeś moją ramę ST ;) Jak chcesz tanio..... ;)
https://www.thingiverse.com/thing:2440398
viewtopic.php?f=63&t=1200
https://www.youtube.com/watch?v=mh3tYevU7HM
Wulfisko, kamilxxg, Adinfo
Wulfisko
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2020, 12:31

Re: HyperCube Evolution nGen

Post autor: Wulfisko »

@rafaljot
Widziałem i oglądałem. Ciekawy koncept i nawet myślałem o wykonaniu go jak składałem tą pierwszą kostkę. Załatwiłem sobie jednak profile od znajomego, który składał z nich jakiś regał czy inne coś w biurowcu i zostały mu takie końcówki. Niestety poźniej żałowałem bo okazało się, że mimo iż są 30x30 to mają rowek 6mm i musiałem piłować wszystkie łączniki oraz drukowane części żeby weszły na miejsce. ;D

Ad.1 No ta obudowa jest lekko przesadzona, dlatego myślałem o rezygnacji z tych okienek po bokach i całość zrobić z 3mm dibondu bo mam arkusz czy dwa gdzieś w garażu. Jedynie drzwiczki i górę wykonać z pleksy. Drukarka stoi też u w pokoju przy PC więc jak będzie wyglądać jak skrzynka po jabłkach to mnie moja druga połówka wygna, a nie chcę płacić mandatu za wychodzenie na dwór bez powodu ;D Musi się więc jako tako prezentować niestety. Przynajmniej przód.
Bardziej chodziło mi o sam koncept tak szczelnego zamknięcia wszystkiego w środku. Czy przypadkiem nie zrobi się tam piec bez jakiegoś systemu kontroli temperatury w komorze.

Ad. 2 Też tak myślałem, że to przesada dlatego zostanę przy swoim mk2a + lustro na wierzchu. Chociaż kusi mnie też trochę zrobienie stołu z aluminium i podkleić silikonem bo podobno to lepiej zdaje egzamin. Przynajmniej tak wynikało z testów co je na YT widziałem. A skoro już jesteśmy przy stołach i komorach. Czy przy zamkniętej komorze warto izolować stół od spodu aluminium czy tą korkową podkładką?

Ad.4 Ja mam właśnie w hevo tr8x8 i przy każdym podnoszeniu stołu jest różnica na śrubach po jakieś 0.2mm czasem nawet więcej. Dlatego musiałem załączyć autopoziomowanie do homingu osi Z. Może więc jest okazja sprawdzić tr8x4 skoro mówisz, że działają ok.

Ad. 6 W sumie macie rację z tą zmianą głowic, aczkolwiek dwie na bowden i titana (a jak wygram w totka to może Hemerę) osobno to jednak chciałbym mieć. Zamknięta góra jednak utrudnia sprawę z gniazdami na ramie bo kable raczej trzeba puścić w łańcuchu. W bowdenie db15 się sprawdzi bo odpada silnik krokowy i jest 4piny dodatkowo wolne więc na hotend można użyc nawet i 6 sztuk. Do directa jednak trzeba by dorzucić małą wtyczkę na silnik osobno.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: HyperCube Evolution nGen

Post autor: Berg »

Ad Ad1. do grzanej komory używa się dodatkowego termistora i wentylatora do utrzymywania zadanej temperatury wewnątrz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”