[buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 58
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: Silvered87 »

jak na niego naciskam to nie dostrzegam żadnego ugięcia. Chociaż jak ktoś chce to zawsze można zmodyfikować o profil 2020, ale wydaje mi się to zbędne. Te prowadnice są bardzo sztywne i twarde
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 58
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: Silvered87 »

Dzięki zakupom na forum doszło do drobnej zmiany koncepcji. Zamiast zestawu v6 od trójkątów będzie używka Hemery od E3D. Obok sterty części do drukarki rośnie druga sterta - części na sprzedaż - często nieużywanych.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 58
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: Silvered87 »

Pytanie: czy TMC2208 uciągnie 2 silniki 42BYGHM809 na rozdzielaczu? Ewentualnie jeżeli nie uciągnie, to czy da się ustawić E1 jako drugi sterownik dla osi Z? Czy trzeba zmienić ten sterownik na jakiś mocniejszy?
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
kamilxxg
Postów w temacie: 1
Posty: 257
Rejestracja: 25 lis 2018, 19:18
Drukarka: Ender-3 Bear Upgrade
x 71

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: kamilxxg »

Oczywiście można tak zrobić w marlinie wymaga to abyś zdefiniował, że masz 2 sterowniki dla osi Z

Kod: Zaznacz cały

#define NUM_Z_STEPPER_DRIVERS 1// configuration_adv
define Z2_DRIVER_TYPE TMC2208_STANDALONE // configuration
Jeśli wybrałeś TMC2208 zamiast TMC2208_STANDALONE to trzeba jeszcze wpisać właściwy prąd w configuration_adv

Możesz zainteresować się jeszcze tą funkcją w configuration_adv

Kod: Zaznacz cały

/**
 * Z Steppers Auto-Alignment
 * Add the G34 command to align multiple Z steppers using a bed probe.
 */
//#define Z_STEPPER_AUTO_ALIGN
Ja mam 3D Touch jako krańcówkę więc to u mnie był koniec zmian, jeśli masz dwie krańcówki dla Z to też to trzeba jeszcze skonfigurować o ile dobrze pamiętam
Silvered87
Ender-3 "Bear Upgrade" SKR V1.4, TMC2209, Dragon, BMG | Wyeliminowałem szparkę zanim to było modne!
Mingda MD-16 Fabryczna wersja... na razie
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 58
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: Silvered87 »

Dzięki. Wykorzystam. Tylko jeszcze nie wiem, czy dwie krańcówki (w pojemniku mam 5), czy czujnik stołu. Ale chyba zdecyduje się na indukcyjny czujnik stołu. Tylko jeszcze nie wiem jaki. Nie wiem z czym SKR 1.3 będzie współpracował.
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: JGFTW »

Tylko jeszcze nie wiem, czy dwie krańcówki (w pojemniku mam 5), czy czujnik stołu. Ale chyba zdecyduje się na indukcyjny czujnik stołu.
[...]
Funkcja Z Steppers Auto-Alignment wymaga czujnika ABL (np indukcyjnego), ponieważ robi pomiary stołu w punktach przy każdym napędzie Z i na tej podstawie ustawia ekstruder/stół równolegle.
[...]
Nie wiem z czym SKR 1.3 będzie współpracował
Każda płytka współpracuję z każdym (zdecydowaną większością?) czujnikiem, ponieważ zasada działania jest taka sama jak krańcówki - zamknięcie/otwarcie (NO/NC) układu reaguje tylko na inną akcję.

Musisz jedynie dobrać odpowiednią odległość wykrywania; w przypadku czujnika, jak masz blachę alu to odległość musi być chociaż 8mm ( zazwyczaj odległość wykrywania alu to 1/4 - sprawdź dokładnie datasheet, bo tam jest ta wartość i porównaj z materiałem z jakiego masz stół).

Jak chodzi o podłączenie to zależy jaki jest czujnik, ale najlepiej kupić już gotowy - pracujący w zakresie 5V (podpina się go bezpośrednio do gniazda Zmin)

https://blackfrog.pl/czujnik-pinda-2-pr ... -1378.html
https://blackfrog.pl/czujnik-pinda-prus ... -1273.html

Podobno na 5V działa też czujnik LJ12A3-4-Z/BX, ale różnie bywa.

Większość jakichś tanich jednak działa na zasilaniu 6-36v, więc konieczne będzie obniżenie napięcia sygnałowego.

Ja podłączam czujniki PNP NO z przetwornicą Step-down, ale pewnie zwykły dzielnik napięcia wystarczy.
Silvered87
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 58
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: Silvered87 »

Mam już wszystkie elementy mechaniczne. Gdzie lepiej według Was umieścić elektronikę. Na spodzie, czy z tyłu i dlaczego w taki miejscu?
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: majek »

Silvered87 pisze:Gdzie lepiej według Was umieścić elektronikę. Na spodzie, czy z tyłu i dlaczego w taki miejscu?
Tam gdzie Ci pasuje :-)

Ja daję z tyłu, bo akurat mam tam miejsce i jak dam płytkę w pionie, to jest szansa na zwykłe konwekcyjne chłodzenie. I mniej się kurzy:-)

Co do spodu, to pewnie też zależy jak ten spód wygląda. Jak elektronika ma być 'pod podłogą', to wiatraki obowiązkowe, ale jak 'na podłodze' i dużo miejsca nad, to tylko kurz będzie minusem i że coś z mechaniki spadnie i narozrabia.
Silvered87
Mati
Postów w temacie: 4
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: Mati »

Też bym dał z boku/tyłu. Do argumentów kolegi dorzucę jeszcze łatwiejszy dostęp "serwisowy".
Silvered87
Awatar użytkownika
Silvered87
Postów w temacie: 58
Posty: 248
Rejestracja: 19 kwie 2019, 22:40
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle
Drukarka: Ender 5, Photon mono
x 53

Re: [buildlog] HC EVO na prowadnicach liniowych

Post autor: Silvered87 »

Zdecydowałem się na skrzynkę mocowaną z tyłu. Z wodotryskiem w formie krańcówek odcinających zasilanie jak się pokrywę zdejmie. W końcu będzie tam 230V. I teraz mam takie pytanie:

Jakich przekrojów kabli użyć pomiędzy różnymi podzespołami?
HC EVO stan konstrukcji: rama - ok, części drukowane - ok, MB - ok, mgn12h - ok, mgn15h - ok, prowadnice 12mm - ok, Zasilacz Mean Well LRS-350 24v - ok, grzałka silikonowa Keenovo310x310 220v 750W - ok, małe części - ok, Jeszcze tylko kable, konektory, projekt mocowania HERMESA i złączki HDMI
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”