Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Zyller »

Cześć i czołem,

Od jakiegoś czasu zabieram się zabudowę drukarki z mechaniką COREXY, wybór padł na HyperCube na profilach 3030. Docelowo mam już zaplanowane praktycznie wszystkie aspekty odnośnie budowy drukarki, obecnie czekam na części i będę ją sobie powoli składał oraz konfigurował.

Niestety borykam się z myślami odnośnie ekstrudera... Założenia są następujące:

1. Prędkości wydruku - bez znaczenia
2. Rodzaj prowadzenia filamentu - DIRECT (musi być niestety, praca z filamentami ~85A SHr),
3. Temperatury robocze - max 420'C (będę podejmował się druku materiałami technicznymi takimi jak PEEK i innymi niedostępnymi na rynku komercyjnym, co z powodzeniem udaje mi sie na 3Dgence Industrialach na przykład)
4. Dual - będę potrzebował podporówkę (PVA, HIPS, MediFlex) z racji tego że pracuję z komponentami których raczej nie da się wydrukować bez podpór.
5. Możliwie jak najbardziej kompaktowe rozwiązanie... to jest w sumie największy problem

Do tych założeń idealnie pasuje mi Titan Aero od E3D z drobnymi modyfikacjami bloku grzewczego, (oryginałka - nie celuję w repliki), aczkolwiek będę musiał chyba ostro przekalkulować ramę żeby umieścić 2 obok siebie. Tutaj pojawiają się pytania:

Czy widzieliście gdzieś aplikacje z dwoma tytanami w dualu? Może znacie lub używacie innych ekstruderów które poradziły by sobie w mojej aplikacji?
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Pjoter »

IMHO Tytany mają jedna duża wadę - w chuj trudno jest do nich ładne zgrabne chłodzenie dodać. Osobiście w Hevo mam BMG direct z V6. Model karetki mogę udostępnić (zdjęcia tu wstawię gdy wrócę z pracy). Rozwiązanie jest wg mnie dosyć kompaktowe. Alternatywa mogłoby być BMG aero/air od Mellow. To drugie oczywiście tylko chińskiej jakości. Też mam w szufladzie i czeka aż zamodeluj ładna karetkę.

BTW do PEEK bez grzanej komory? Chce to zobaczyć (bez sarkazm) :D
Berg
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Zyller »

Faktycznie, chłodzenie nie zawsze jest potrzebne przy takich materiałach ale dobrze żeby było... Myślałem też o BMG bo mają fajne kity do Mosquito chociażby ale nie maiłem z nimi jeszcze nic wspólnego.. E3D mam sprawdzone na wylot bo troche sprzętu od nich już używałem :/

Ten BMG w twoim HEVO to rozumiem single jest? z góry dzieki za fotki ;)

Bedzie grzane wszystko spokojna głowa ;)
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Pjoter »

Tak, jest single. Ale mogę Ci stepa podesłać i w sumie nie będzie problemem to powiększyć na dwa ekstruder.

Myślałem o idexie? Lub o toolchanger?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Zyller »

Z zaprojektowaniem karetki to nie problem żaden - i tak będę sobie wypalał coś możliwie najprostszego z blachy więc tak czy srak projekt będę musiał zrobić. Bardziej martwię się o miejsce w komorze jak położe 2 ekstrudery koło siebie (skurczy mi się pole robocze...). Mogę to w prawdzie wyregulować przedłużając profile w płaszczyźnie X ale potem będę miał problem z mocowaniem do stołu i tak w nieskończoność...

Brałem pod uwagę toolchanger jakiś, ale jednak na początek chciałem porządnie rozpykać to co mam w założeniach. Jak będę się płynnie poruszać w tematyce CoreXY to następna drukarka będzie jeszcze bardziej wypasiona ;)
Pjoter
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Holgin
Postów w temacie: 5
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Holgin »

CoreXY z dwoma ekstruderami direct to moim zdaniem bardzo zły pomysł. Myślę że zwykły kartezjan albo IDEX będzie znacznie lepszy.
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Zyller »

Dlaczego uwazasz że to zły pomysł?
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Holgin
Postów w temacie: 5
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Holgin »

CoreXY ma zalety przy stosunkowo niskiej masie karetki i średnio dużym stole. Jak masz ogromną karetkę z dwoma ekstruderami i jeszcze dłuższe paski z tego powodu, zalety tej kinematyki znikają. Chyba że pole robocze poniżej 250x250, no to jeszcze jakoś to ma sens.
Awatar użytkownika
Zyller
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 26
Rejestracja: 27 sie 2019, 08:08
x 1

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Zyller »

To dlaczego masa producentów korzysta z tego rozwiązania? Sam mam na co dzień do czynienia z M300 Dual który ma w sumie 4 problemy:

1. Slicer
2. Troche powolny jest - to wynika z tego co wyżej napisałes,
3. Nie ma grzanej komory
4. Temp max 300'C

Z plusów to bardzo dobra jakość wydruków jak się dobry materiał trafi + zajebista dokładność.

Ja nie potrzebuję drukarki do drukowania zabawek z PLA (od tego mam kilka innych drukarek) ani nie potrzebuję drukarek do tłuczenia części na ilośc ze stoperem w ręce (od tego też mam inne drukarki...). Potrzebuję zbudować sobie maszynkę głównie do prototypowania i tworzenia profilów materiałowych. Zakup gotowej drukarki odpada bo raz są to kwoty 100kPLN+ a dwa że przeważnie są pozakładane kagańce + ograniczona możlwiosć modyfikacji takiego sprzętu "pod siebie". Dlatego potrzebuję poznać i zbudować drukarkę którą będę znał od 0 i którą w razie potrzeby będzie się dało przeskalować gdyby potrzebny był jeszcze większy obszar roboczy. Tyle.
Co sie nie da? Puść to z PLA...
Holgin
Postów w temacie: 5
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Budowa HyperCube z dwoma extruderami

Post autor: Holgin »

Główna zaleta CoreXY to szybkość. Nie jest ani dokładniejsza ani nie daje lepszej jakości druku niż układ kartezjański, powiedziałbym, że jest raczej na odwrót. Ma za to kilka wad, jak na przykład bardziej skomplikowany układ mechaniczny.

Jakie pole robocze Ciebie interesuje?
ODPOWIEDZ

Wróć do „HyperCube”