RADIATOR ekstrudera do Anetki

Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 6
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: jagus »

Panowie czy jest sens dokładania do Anetki A8 ektruder mk8 czegoś takiego http://allegro.pl/radiator-ekstruder-re ... 30551.html oczywiście z dłuższą rurką bo na tej krótkiej nie wejdzie chciałbym około 4-6 tych podkładek?
Chodź tak się zastanawiam to przy dłuższych wydrukach pewnie rurka zagrzeje się tak samo na tym radiatorze bez założonego wentylatora ? :problem:
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
x3d
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 01 gru 2017, 20:32
x 4

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: x3d »

Nie znam się, ale czy extruder nie powinien być właśnie gorący? Po co go chłodzić?
Oczywiście co innego sam wydruk.

Ciekawe pytanie.
użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: anraf1001 »

x3d pisze:Nie znam się, ale czy extruder nie powinien być właśnie gorący? Po co go chłodzić?
Oczywiście co innego sam wydruk.

Ciekawe pytanie.
Ekstruder nie. Głowica tak. Tutaj chodzi raczej o to, żeby zminimalizować ilość ciepła która dotarłaby do ekstrudera z bloku grzejnego. Cholera wie dlaczego fabrycznie w Anetce żadnego chłodzenia, ani radiatora nie ma :/
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: dragonn »

anraf1001 pisze:
x3d pisze:Nie znam się, ale czy extruder nie powinien być właśnie gorący? Po co go chłodzić?
Oczywiście co innego sam wydruk.

Ciekawe pytanie.
Ekstruder nie. Głowica tak. Tutaj chodzi raczej o to, żeby zminimalizować ilość ciepła która dotarłaby do ekstrudera z bloku grzejnego. Cholera wie dlaczego fabrycznie w Anetce żadnego chłodzenia, ani radiatora nie ma :/
Jak to nie ma? Jest https://cdn01.ovonni.com/uploads/2017/2 ... 129254.jpg ten wentylator po lewej jest własnie od chłodzenia ekstrudera. Problem jest tak że jego radiator jest luźno przykręcony do tej części metalowej w którą wchodzi heatbreak dlatego trochę wątpię w to że przewodzi on dobrze ciepło :D. Najlepiej to byłby dać tam pastętermoprzewodzącą lub wywalić ten radiator żeby dmuchał bezpośrednio na heatbreak (co imho działa spoko bo w LUME było dokładnie tak samo rozwiązane.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: anraf1001 »

dragonn pisze:
anraf1001 pisze:
x3d pisze:Nie znam się, ale czy extruder nie powinien być właśnie gorący? Po co go chłodzić?
Oczywiście co innego sam wydruk.

Ciekawe pytanie.
Ekstruder nie. Głowica tak. Tutaj chodzi raczej o to, żeby zminimalizować ilość ciepła która dotarłaby do ekstrudera z bloku grzejnego. Cholera wie dlaczego fabrycznie w Anetce żadnego chłodzenia, ani radiatora nie ma :/
Jak to nie ma? Jest https://cdn01.ovonni.com/uploads/2017/2 ... 129254.jpg ten wentylator po lewej jest własnie od chłodzenia ekstrudera. Problem jest tak że jego radiator jest luźno przykręcony do tej części metalowej w którą wchodzi heatbreak dlatego trochę wątpię w to że przewodzi on dobrze ciepło :D. Najlepiej to byłby dać tam pastętermoprzewodzącą lub wywalić ten radiator żeby dmuchał bezpośrednio na heatbreak (co imho działa spoko bo w LUME było dokładnie tak samo rozwiązane.
Dobra sory. Za dużo się naoglądałem filmów z problemami Anetkowiczów. :rotfl:
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: dragonn »

A bo niektórzy są tacy sprytni że wywalają i radiator i wentylator bo po co on :D? A później filament ucieka bokiem zanim wejdzie do heatbreaka.
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 6
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: jagus »

Generalnie to mam ten mod w swojej https://www.thingiverse.com/thing:2185560 od już dłuższego czasu ale od niedawna męczę się z problemem jak na foto braki filamentu na warstwach co jakiś czas myślałem że to może przez zatkaną dysze lub czopowanie z zbyt gorącym heatbreakiem ale to chyba nie to brak mi już pomysłów wymieniałem już cały blok ,heatbreaka , grzałkę ,termistor, dyszę,radełko zmieniane jakieś 4 miesiące temu wczoraj czyszczone (na zdjęciach pierwszy wydruk 10godzinny po kostce testowej na której też delikatnie to widać ale mniej) nawet wczoraj w nocy założyłem ten radiator z dłuższą rurką oraz 6 tych talerzyków aluminiowych z linku w pierwszym poście lecz tu było jeszcze gorzej tak jakby ciepło uciekło z bloku bo warstwy nie były dobrze sklejone i wydruk się rozpadł na łączeniu podstawy.
Materiał to PETG od DD szary temperatura druku 220-235*C zwiększałem w połowie ale brak poprawy prędkość druku 40mm/s , temp. stołu 75*C retrakcja 0.8mm/35mm/s.
Również myślałem że to problem może Cury ale przetestowałem na 2.7.0 oraz 3.0.4 i 3.1 i na tej ostatniej może było troszkę lepiej ale to też możliwe bo zmieniłem nieco parametry głównie jerk z 20-10 i przyspieszenie dla ruchów jałowych z 1000 na 800.
Macie jakieś pomysły?co jeszcze ? średnica filamentu raczej w normie od 1.71-1.75 ale to też możliwy błąd suwmiarki raczej wieże w DD.
Może zmienić prędkość ścian inna retrakcja chodź co do retrakcji to tu też starałem się zmieniać i poprawy jakoś zbytniej nie było powoli mam już dość. :oops:
Poniżej również ustawienia z tego wydruku 10godz. w curze 2.7.0
20171229_124951.jpg
20171229_125009.jpg
20171229_125046.jpg
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu1.jpg
Bez tytułu2.jpg
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 6
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: jagus »

Odpowiem sobie sam i dla tych co mają podobnie po wydrukowaniu około10 kostek testowych oraz kilki cylindrów testowych na różnych wersjach cury3d od 2.7 do 3.1 stawiałem na mechanikę i tak zmieniłem wszystkie wczesniej opisane rzeczy oraz łożyska na igusy głównie luzy miałem na osi Z ale odziwo na wydrukach dalej był ten problem a że wyeliminowałem problemy z mechaniką to szukałem problemu w ustawieniach i tu była poprawa co do cury 3.0.3 jak i 2.7 a na 3.1 efekt przerw był wiekszy na tych samych parametrach więc testowałem zmieniłem drukowałem i tak po chyba ponad 20 kostce efekt idealny jak kiedyś na wydrukach z anetki a co było problemem to szew losowy w curze 3.1 zmieniłem na ukrywanie szwu i szew najkrótszy. Efekt na zdjęciu ino troszkę za nisko miałem dysze ale nie o to chodziło:):
20171230_192517.jpg
20171230_192408.jpg
15146585374001182569607.jpg
15146586044911372834673.jpg
15146587236611664224588.jpg
Zdjęcia na drukarce nie oddają efektu bo drukarka w ruchu i ciężko złapać ostrość ale jest niebo a ziema co bylo a co jest.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
x3d
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 80
Rejestracja: 01 gru 2017, 20:32
x 4

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: x3d »

Dobry radiator moze zdziałać wiele. https://www.youtube.com/watch?v=1AYGnw6MwFM
Zastanawiam się właśnie czy taki pasywny ale z dobrych elementów nie byłby skuteczniejszy.
użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 6
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: RADIATOR ekstrudera do Anetki

Post autor: jagus »

Być może ale ja na razie odpuściłem ten pomysł przetestowałem na tych krążkach i nie było za bardzo efektu a wręcz pogorszyło raczej poszedłbym w dołożenie głowicy j-head v6 do tego extrudera mk8 bo po co wymyślać koło na nowo jak przy takim rozwiązaniu mamy gotowe chodzenie itp. ale to może w przyszłości lub przy następnej drukarce którą zamierzam składać za niedługo bo jednak przy takim zastosowaniu pole w Z się zmniejszy w Anetce. Teraz druk powrócił do zadowalającego efektu przez problem opisany post wcześniej więc nic już nie kombinuję jest git :D
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”