Anet A6 i problem z osią Z

jackii
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2018, 23:04

Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: jackii »

Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post na tym forum :)
Ostatnio kupiłem sobie taką Anetkę z myślą o wykorzystywaniu jej do drukowania obudów dla różnych składaków (tym bardziej, że znajdujący się po sąsiedzku producent /?/ filamentów zapewniał mnie, że niedługo wprowadzą antystatyczne)...

Ale ad rem.
Kupiłem, poskładałem - tu sugeruję składanie według dostarczonego pdf, nie filmów producenta. Składanie według filmów zajęło mi dobre 2,5 godziny :no:
Wystąpił mi problem przy kalibracji, musiałem podnieść krańcówkę osi Z o centymetr, by głowica była ponad poziomem maksymalnie opuszczonego stołu. Coś musiałem pokręcić, ale co?
Niestety mam problem z jednym z silników osi Z. Jak zauważyłem, przy podniesionej i ustawionej poziomo osi X po włączeniu funkcji „auto home” prawy silnik nie zawsze się obracał razem z lewym. Zamieniłem miejscami wtyczki w płycie głównej - nic to nie zmieniło.
Zamieniłem miejscami silniki; początkowo wydawało się, że działają poprawnie. Udało mi się wydrukować kostkę, choć odklejała się od podłoża i wyszła zniekształcona. Co dziwne, pomiary wyszły w miarę poprawnie. Niestety kolejne próby wydruku były nieudane - drukarka uparcie próbowała drukować w powietrzu i zauważyłem przekrzywienie w osi X, czyli znowu silniki nierówno pracują.
Spotkał się ktoś może z podobnym problemem? Da się z tym coś zrobić, czy kupować nową drukarkę a tę pozostawić na części?


--

Pozdrawiam
Jacek
kris_gor
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2018, 20:52

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: kris_gor »

Cześć.

Ja wczoraj w nocy kończyłem składanie tej drukarki i mam/miałem prawie identyczne objawy.
Jeszcze nic na niej nie wydrukowałem, bo właśnie....

Otóż u mnie blokował się prawy silnik od osi Z. Rozebrałem i złożyłem od nowa tę część drukarki, w sensie, że zdemontowałem silnik, prowadnicę i śrubę pociągową. Polepszyło się na tyle, że ruszyło, ale w czasie ruchu było słychać skrzypienie jak w starej szafie. Ewidentnie jest to kwestia
konstrukcyjna i braku sztywności całości. Przesmarowałem śrubę pociągową od osi Z po obu stronach i teraz śmiga góra/dół bez problemu.

Pozdrawiam
jackii
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2018, 23:04

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: jackii »

@kris_gor: ja też miałem problem z prawym silnikiem. Poszedłem po linii najmniejszego oporu i kupiłem nowy. Dodatkowo zmieniając oprogramowanie, ograniczyłem prędkość przesuwu w osi Z. Działa mniej więcej dobrze - brak widocznych zacięć, ale po jakimś czasie obie strony się rozjeżdżają...
BTW, właśnie zacząłem składanie „Prusa Original” (?), część rozwiązań bardzo mi się podoba i powinna być zaimplementowana w Anecie. Jednakże czas składania mocno mnie zaskoczył - myślałem, że zajmie godzinę do dwóch a zajęło 2 dni. Do tego wymagała niestandardowych narzędzi: dremela z długim wąskim frezem, frezarki, wiertarki, młotka... I tu majfriendy przodują prostotą montażu.
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 1
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: 11master »

@jackii
Sprawdź na sucho czy nakrętki na osiach przesuwają się swobodnie, czasami są zadziory które trzeba spiłować.
Sprawdź dobrze czy ten silnik blokujący się w Z jest w osi (czy obie osie Z są równoległe do siebie).
Nasmaruj olejem do maszyn precyzyjnych, silikonowym itp. ruchome elementy Z
Można wyregulować napięcie do drugiego silnika osi Z, aby chodziły równocześnie.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
q3ok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 149
Rejestracja: 20 lut 2017, 20:18
Lokalizacja: SL/SK
x 11

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: q3ok »

Dodatkowe narzędzia przy oryginalnej prusie? to brzmi jednak na podróbkę original składasz mając narzędzia tylko i wyłącznie z pudełka z drukarką, ew śrubokręt warto mieć swój.

Jeżeli się blokuje to może prąd zwiększyć?
> MK2Clone http://prusaclone.wordpress.com/ <
> Revision 2 #inprogress http://mk2clone.dozuki.com/ <
Hrafnarr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 09 lip 2018, 11:20

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: Hrafnarr »

I jak rozwiązano problem. Mi po 5 wydrukach pojawiło się to samo. Próbowałem zmiany oprogramowania i napięć ale lewa strona zawsze rusza pierwsza

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: Cosik »

Hrafnarr pisze:I jak rozwiązano problem. Mi po 5 wydrukach pojawiło się to samo. Próbowałem zmiany oprogramowania i napięć ale lewa strona zawsze rusza pierwsza

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
Dzień dobry, witamy na forum.

A sprawdzałeś przewody i podłączenie silnika? Czy wózki osi Y są poziomo? Tak się dzieje gdy nie są poziomo więc jeden silnik ma ciężej i "czeka" aż ten drugi go dogoni. Przeprowadź jeszcze raz kalibrację mechaniki.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Pajacyk0v

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: Pajacyk0v »

Coś masz nie tak. Albo przewody, albo silniki. W A6 oba motory Z są chyba sterowane równolegle z jednego stepstika.

U mnie rozjazd pomiędzy wózkami X nigdy nie przekraczał 1mm. Korygowałem to przed każdym poziomowaniem stołu, czyli średnio co 10-15 wydruków.

Spróbuj może zamienić ten co nie nadąża z silnikiem z osi Y lub ekstrudera (są takie same) i sprawdź.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: FlameRunner »

Pajacyk0v pisze:U mnie rozjazd pomiędzy wózkami X nigdy nie przekraczał 1mm. Korygowałem to przed każdym poziomowaniem stołu, czyli średnio co 10-15 wydruków.
To i tak bardzo źle. ;)
Hrafnarr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 5
Rejestracja: 09 lip 2018, 11:20

Re: Anet A6 i problem z osią Z

Post autor: Hrafnarr »

Ok zmiana silników rozwiązała problem. Dzięki za pomoc okazało się przy zmianie że z konektora wysunął się kabelek. więc pewno to robiło problemy ale terasz wszystko działa. Muszę jeszcze popracować nad ekstruderem bo po około 2 3 warstwach potrafi się zapchać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”