Anet A8 petg

kivlow
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2018, 09:28
Lokalizacja: Poznań->Kórnik
Drukarka: A8+Tartara+DuetWiFi

Anet A8 petg

Post autor: kivlow »

Hej,
zacząłem przygodę z tym filamentem no i w ogóle z drukiem i mam pytanie do bardziej obeznanych - co mogę jeszcze pozmieniać w ustawieniach s3d żeby wydruki wyglądały lepiej.
Przykład 4cm figurka jar jar-a
devildesign petg hotend 230stC bed 50
szybkość 80mm/s dysza 0.4. warstwa 0.2. całość drukowało z 40min.
Nie ogarniam jeszcze wszystkich opcji w s3d bo jest tego mnóstwo i większość mam z default z pla.
Obrazek
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Anet A8 petg

Post autor: kretu »

Wyraźnie masz jakiś problem z płaskimi ściankami powodów może być kilka z bardziej typowych wahająca się temperatura stołu czy jakaś niedoskonałość w układzie silnik Z/śruba/stół. Sprawdź też kalibrację flow bo mam wrażenie że jest za duża ekstruzja (wydrukuj pustą kostkę i sprawdź czy grubość ścianki jest dokładnie taka jak ma być patrząc na szerokość ścieżki i ilość obrysów jaką wybrałeś konieczna do tego jest suwmiarka). A i przy tego typu wydrukach ja bym dał nawiew na PET-g (ale to akurat może być kontrowersyjne i ktoś zaraz powie że w żadnym wypadku:D)

No i jak na taką szybkość na Anecie to i tak bardzo ładny wydruk choć obstawiam że S3D ci tę prędkość mocno ograniczył ze względu na mały wydruk i mało prostych odcinków.
kivlow
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2018, 09:28
Lokalizacja: Poznań->Kórnik
Drukarka: A8+Tartara+DuetWiFi

Re: Anet A8 petg

Post autor: kivlow »

Dzięki za info - co do prędkości to wydala bardzo ładnie bo anetka jest na metalowej ramie :] z projektu tatara 1.10V.
Nie kombinowałem z ustawieniami ekstruzji i pozostawiłem na poziomie 1.0 więc może przelewać.
Nie rozumiem jak dobrze ustawić ekstruzję czy na czuja czy jakoś z obliczania jak dużo wypluwa mm hotend ?
Co do nawiewu było 0 do 3 warstwy a później 50%.
Mam pytanie co do takiej kostki bo jak zrobiłem sobie w fusion360 kostkę o ściance 0.4mm to w s3d nie widziało dwóch z czterech ścian więc na razie tego nie drukowałem. Suwmiarkę mam elektroniczną bardzo ułatwia kalibrację itd.
Ogólnie anetka to moja baza do porządnej drukarki :] - rama jest już stalowa z chin lecą nemy 0.9st i prowadnice liniowe mgn15 i śruby kulowe 1204 na oś Z. więc z anetki nie pozostanie nic bo nawet kompa wymieniam na duetwifi ale muszę pierw podrukować mocowania itd żeby uzbroić całość w osprzęt.
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: Anet A8 petg

Post autor: kretu »

Kostkę rysujesz pełną ale w s3d wpisujesz np. 2 obrysy i 0% infill i zero pełnych warstw góry ewentualnie tryb vase i masz piękną pustą kostkę. Najpierw powinieneś skalibrować kroki tak aby wciągało równe 10cm drutu a następnie dobierać parametr flow tak aby ścianka miała poprawną grubość. I na koniec ewentualnie korygujesz kroki w XY sprawdzając czy kostka ma równe wymiary. Ale na to też są dwie szkoły druga z nich mówi że XY ma być wpisane zgodnie z obliczeniami i jeżeli kostka nie wychodzi należy to znaleźć gdzie są luzy czy inne niedoskonałości a samych kroków nie ruszać.
kivlow
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2018, 09:28
Lokalizacja: Poznań->Kórnik
Drukarka: A8+Tartara+DuetWiFi

Re: Anet A8 petg

Post autor: kivlow »

soft jest nie ruszany anetkowy więc raczej kroki na ekstruderze są wpisane poprawnie ;P chyba że gdzieś jeszcze powinienem coś zmienić ??
czyli drukuję kostkę i sprawdzam grubość ścianki jak jest za dużo to ujmuję jak za mało to dodaję - proste :]
A z temp. przy tych 230 nie jest źle ale czy może być lepiej to chyba też muszę zrobić jakąś wierzę kalibracyjną.
Awatar użytkownika
marek91
Administrator
Postów w temacie: 1
Posty: 2563
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:22
Lokalizacja: Gostyń
x 1208
Kontakt:

Re: Anet A8 petg

Post autor: marek91 »

Zmniejsz nieco prędkość, zwiększ chłodzenie.
kivlow
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2018, 09:28
Lokalizacja: Poznań->Kórnik
Drukarka: A8+Tartara+DuetWiFi

Re: Anet A8 petg

Post autor: kivlow »

wydrukowałem model yody z 240/60 wentylator 100% i 50mm/s i wyszedł kruchy a przy elementach wystających pojawiły się nitki.
teraz próbuje 230/60 wentylator 0% i 80mm/s zobaczymy co z tego wyjdzie ;P
jarn
Postów w temacie: 1
Posty: 200
Rejestracja: 06 maja 2017, 00:13
Lokalizacja: Strzelno
Drukarka: Delta, HevORT
x 37

Re: Anet A8 petg

Post autor: jarn »

kivlow pisze:wydrukowałem model yody z 240/60 wentylator 100% i 50mm/s i wyszedł kruchy a przy elementach wystających pojawiły się nitki.
teraz próbuje 230/60 wentylator 0% i 80mm/s zobaczymy co z tego wyjdzie ;P

PETG nie lubi mocnego chłodzenia.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anet A8 petg

Post autor: arkomania.pl »

Witam.

Ja używam PETG, tylko od DD (nie zmieniam, bo jestem zadowolony, podobnie jak z żoną, może są lepsze,
ale maja jest najlepsza) i na moich drukarkach najlepiej drukuje mi się z temperaturą 220C czasami 225C.
Ale wszystko zależy od drukarek.
Na Twoim zdjęciu widać momentami rozpływające się warstwy. Dlatego radziłbym, tak jak radzą koledzy
zrobić test.
Jeśli zależy nam, na jakości, to raczej nie stosujemy dużych prędkości wydruku.
50 to standard, często nawet zmniejszamy. Można prędkość regulować w czasie wydruku z panela LCD.
Co do wentylatora, to PETG jak wspomniał mój poprzednik, nie lubi chłodzenia.
Ale!!! , tam gdzie mamy duże pochyłości lub mosty, tzw. Bridge'a, to włączamy wentylator.
Na jaką moc wentylator?
Wszystko zależy pochyłości, długości mostów, itp.
Na pewno nie na full mocy.
To też, możemy obserwując wydruk, regulować z panela LCD.

Piszesz, że używasz Slic3r.

Jeśli zależy Ci na udoskonaleniu jakości wydruku elementów posiadających pochyłe powierzchnie,
to zainstaluj najnowszą z wersji 3.0 Slic3r
i użyj nowej funkcji Use adaptive slicing.

***********************************************************************************
W zakładce:

Print Settings -> Layers and perimeters -> Layer height

jest zakładka z check box-em Use adaptive slicing.

Jest to funkcja wyliczająca automatycznie wysokość warstwy
zależnie od pochyłości płaszczyzny względem poziomu.

Adaptive quality ustala jakość (dokładność) wyliczeń warstw.

Wysokość warstwy zmienia się zależnie od pochyłości danych płaszczyzn.

Nasuwa się od razu pytanie: od jakiej minimalnej , do jakiej maksymalnej wielkości
następują zmiany wysokości warstwy.

Zakres ten ustalamy w zakładce:

Printer Settings-> Limits (Min: Max:)

Charakterystykę wyliczeń, możemy podejrzeć w zakładce:Plater -> Settings -> Adaptive Leyers
*****************************************************************************

Pozdrawiam
Pozdrawiam Arek G. arkomania
kivlow
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 7
Rejestracja: 10 sty 2018, 09:28
Lokalizacja: Poznań->Kórnik
Drukarka: A8+Tartara+DuetWiFi

Re: Anet A8 petg

Post autor: kivlow »

Puściłem napinacze pasków na 230/60 i 80mm/s bez nadmuchu i wyszło lepiej twarde równe choć mam przy otworach na górnej warstwie takie nie wiem jak to nazwać "echo" czyli takie fale kołowe w jednym kierunku od każdej z dziurek.
Do tego klocek prostokąt niech będzie z lewej węższej krawędzi bocznej jest gładki za to po przeciwnej stronie od prawej bocznej faliste pomiędzy warstwami.
p.s. używam simplify3d 4.0 ;P
Załączniki
20180125_221334.jpg
20180125_221308.jpg
20180125_221255.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”