milionowy temat o łożyskach drylin

szatyn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 14 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów/Zabrze
Drukarka: Anet A8

milionowy temat o łożyskach drylin

Post autor: szatyn »

Pany korzystał ktoś z was z tego typu łożysk ?
https://archiwum.allegro.pl/oferta/igus ... 82887.html

Dziś do mnie takie dotarły, cel zakupu głównie redukcja dzwięków drukarki.
Ale szczerze ? Jest tragedia.
Na prowadnicach stawiają taki opór że pasek napędzający oś przy krótkich ruchach stołu nie wyrabia i przeskakuje.
Wydruk nagle ulega przesunięciu na stole. Zastanawiam się czy trafiłem na jakieś felerne, czy to może wina prowadnic.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: @ Anetka A8 JAGUSia i jej modyfikacje @

Post autor: Zepco »

Panie, zagadnienie wałkowane wielokrotne. Użyj szukajki. Prócz zmiany łożysk przydałoby się dostosować do nich wałki.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 1
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: @ Anetka A8 JAGUSia i jej modyfikacje @

Post autor: jagus »

Mam w anetce igusy ale tylko na osi Z i X ale nie polecam zakladania ich na os Y czyli na stół w takiej formie jak jest fabrycznie wykonany przy regulacji stołu ta blacha potrafi tak ciągnąć łożyska że powoduje to właśnie takie efekty jak opisałeś.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
szatyn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 14 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów/Zabrze
Drukarka: Anet A8

Re: @ Anetka A8 JAGUSia i jej modyfikacje @

Post autor: szatyn »

Zepco pisze:Panie, zagadnienie wałkowane wielokrotne. Użyj szukajki. Prócz zmiany łożysk przydałoby się dostosować do nich wałki.
Oglądając ileś tam filmików na youtubie nikt specjalnie nie wspominał o dostosowaniu wałków.

A szukajka znajduje z reguły nie to co jest mi potrzebne, ale dzięki za sugestie grzebie dalej.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: milionowy temat o łożyskach drylin

Post autor: Zepco »

Nie wiem jak z osią X, bo nie testowałem, ale tak jak koledzy piszą dla Y przy standardowych wałkach są luzy i potrafią wynikać z tego różne problemy zwłaszcza gdy stół porusza się w obie strony dość szybko.
O zastosowaniu dla osi Z nawet się nie zastanawiaj, bo do tego się w ogóle nie nadają.

Czy przed ich założeniem czyściłeś wałki, przemywałeś je czymś? Niby igusy powinny chodzić na sucho ,ale ja do swoich wałków z igusami używam teflonu w sprayu.
I kwestia czy wałki dla Y masz proste, bo jak się rozjeżdżają, to łożyska na pewno dadzą o sobie znać i igusy również, bo będą naprężone.
Ja taki błąd popełniłem przy montażu i wałki nie były równolegle ustawione przez co na igusach też hałasowało.
Koledzy może coś więcej napiszą bo mają doświadczenie, ale nie ma jednego zgodnego zdania że igusy są lekiem na całe zło.

Swoją drogą uwaga dla początkujących: jak montujecie normalne łożyska dołączane do drukarek to zróbcie to precyzyjnie bez użycia siły, bo łatwo wypchnąć kulki z gniazda a potem się potrafią nieźle przycinać, ścierać wałki i mocno hałasować zwłaszcza przy zmianie kierunku.
W Anecie o ich łożysk przy montażu wlałem na starcie dużo oleju takiego jak do maszyn do szycia i nie chodzą aż tak strasznie.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: milionowy temat o łożyskach drylin

Post autor: Berg »

jeśli Ci się zacinają, to znaczy, żę masz je krzywo osadzone, wałki nie są równoległe, zgniotłeś je za bardzo. Stół jest poważnie nie wyważony.
Jak wszystko zrobisz dobrze to faktycznie osiągniesz efekt cichej pracy. Możliwe że nawet bez utraty jakości wynikającej z większych luzów.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 1
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: @ Anetka A8 JAGUSia i jej modyfikacje @

Post autor: samezrp »

szatyn pisze: Oglądając ileś tam filmików na youtubie nikt specjalnie nie wspominał o dostosowaniu wałków.
OT:
A dlaczego ludzie oglądający filmiki na YT mieliby wspominać o dostosowywaniu wałków?
Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać :/
szatyn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 26
Rejestracja: 14 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów/Zabrze
Drukarka: Anet A8

Re: milionowy temat o łożyskach drylin

Post autor: szatyn »

Przez grzeczność.

Wydaje mi się że jak kręcę filmik na youtuba np po modyfikacjach drona to wspominam o całej otoczce temu towarzyszącej.
Ale każdy ma jak lubi. A milionowy temat o łożyskach drylin brzmi bardzo legitnie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”