[Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

[Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: FlameRunner »

Sprawdziłem reakcję drukarki Anet A8 na:
  1. Odpięcie termistora lub zwarcie jego przewodów.
  2. Próbę nagrzania głowicy oraz stołu z niepodpiętą grzałką / uniemożliwienie nagrzania.
  3. Odpięcie grzałki już po nagrzaniu / wymuszenie spadku temperatury.
Punkty 2. i 3. są równoznaczne z atrakcjami takimi jak: wypadnięcie grzałki lub termistora z bloku głowicy, przetarcie kabli zasilających, spalenie konektorów.

Stockowy firmware:
  1. Zdane, wyłącza grzanie w obu przypadkach, zarówno dla stołu jak i głowicy.
  2. UWAGA! Niezdane, drukarka dzielnie utrzymuje grzanie na 100%, w pogardzie mając fakt nie wzrastania temperatury.
  3. UWAGA! Niezdane, po odpięciu grzałki drukarka próbuje skompensować spadek temperatury grzejąc z pełną mocą, nic sobie nie robiąc z nieskuteczności swoich wysiłków.
Marlin 1.1.8
  1. Zdane, wyłącza grzanie i wymaga resetu drukarki.
  2. Zdane, po chwili wyłącza grzanie i wymaga resetu drukarki.
  3. Zdane, przez chwilę próbuje skompensować spadek temperatury, a następnie wyłącza grzanie i wymaga resetu drukarki.
Dlaczego uważam różnicę między stockowym firmware a nowym Marlinem za szalenie istotną? Cóż... Kojarzycie spalone ANET? Na zdjęciach przynajmniej jednej z nich widać grzałkę znajdującą się poza blokiem. Taka grzałka "luzem" bardzo szybko nagrzewa się do czerwoności. Istnieje realna szansa, że dobrze działające zabezpieczenie wyłączające grzanie w razie wykrycia nienaturalnego spadku temperatury głowicy odcięłoby zasilanie grzałki dostatecznie szybko, by zapobiec pożarowi.

Uwagi:
  • Po wgraniu Marlina temperatura głowicy jest chyba stabilniejsza.
  • W przypadku Marlina z domyślną konfiguracją dla A8, grzanie stołu jest sterowane bang-bang. Nie pamiętam jak było na stockowym firmware.
  • Myślę że zabezpieczenia wchodzące w grę w sytuacji drugiej i trzeciej mogłyby pracować ze znacznie bardziej rygorystycznymi parametrami niż te w domyślnej konfiguracji dla A8 - a jeśli mogą, to zdecydowanie powinny!
dragonn
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Kupiłem A8. Co chcecie wiedzieć?

Post autor: FlameRunner »

// Tu było sprawozdanie z testów stockowego firmware i wyjaśnienie istotności testowanych zabezpieczeń.
// Przeredagowałem moje posty, przenosząc wszystkie informacje na sam początek tematu.
dragonn, Zepco, Kopytko
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: Zepco »

Czyli warto zmienić soft na Marlin i ustawić zabezpieczenia? (o ile nie jest to włączone automatycznie bo nie miałem jeszcze styczności)
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: FlameRunner »

Będę banował ludzi twierdzących, że nie warto.
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: dragonn »

Zepco pisze:Czyli warto zmienić soft na Marlin i ustawić zabezpieczenia? (o ile nie jest to włączone automatycznie bo nie miałem jeszcze styczności)
Jest domyślnie włączone oraz moim zdaniem jest to wręcz konieczne! A jeśli po wgraniu Marlina naglem zacznie nam wywalać co chwilę że jest thermal runaway to nie wyłączamy tego. Kolejność rozwiązywania tego problemu jest taka:
1. Najpierw kalibrujemy PID
2. Sprawdzamy czy nasz nawiew na wydruk nie wieje za mocno na sam blok
3. Kalibrujemy w Marlinie następujące opcje:
THERMAL_PROTECTION_PERIOD oraz WATCH_TEMP_PERIOD możemy zwiększać, jest to czas jak firmware daje na wzrost temperatury. Oczywiście na jakaś sensowną wartość, myślę że do 20s-30s to wartość ok. WATCH_TEMP_PERIOD można dać mniej bo to dotyczy samego procesu nagrzewania a nie trzymania temperatury, zazwyczaj wtedy nie mam włączonego chłodzenia stołu itp.

THERMAL_PROTECTION_BED_PERIOD oraz WATCH_BED_TEMP_PERIOD dotyczą tego samego ale dla stołu, tutaj wartości mogą być większe, ja u siebie ustawiam zazwyczaj 60s.

THERMAL_PROTECTION_HYSTERESIS,, THERMAL_PROTECTION_BED_HYSTERESIS to wartości w których soft będzie ignorował zmianę temperatury od zadanej, 5C to dobra wartość dla głowicy i stołu.

WATCH_TEMP_INCREASE oraz WATCH_BED_TEMP_INCREASE to ilość stopni o jakie musi wzrosnąć temperatura w czasie zadany w definicjach bezpośrednio nad nimi. Nie ustawiać wartość mniejszych od 2C! U siebie mam 5C i tyle bym zostawił.

Wszystkie opcje są w Configuration_adv.h
Jeszcze jeden tip - fajne są izolacje na blok, też pomagają utrzymać temperaturę nawet przy dużym nawiewie.
FlameRunner, Zepco
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: Zepco »

W kwestii izolacji to wiem, że w przypadku Anet A8 dobrze sprawdza się taśma kaptonowa - kilka warstw nawiniętych na siebie.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: FlameRunner »

// Tu było sprawozdanie z testów Marlina uraz uwagi.
// Przeredagowałem moje posty, przenosząc wszystkie informacje na sam początek tematu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: FlameRunner »

A, właśnie, to co @dragonn opisał to jest postępowanie w razie gdyby zabezpieczenia były przewrażliwione, dawały fałszywe pozytywy.
W ogólnym ujęciu, jestem zdania że zarówno czasy jak i histerezy należy ustawić na najniższe możliwe (poprawnie działające w praktyce) wartości.
Garreth
Postów w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

Post autor: Garreth »

W porownaniu do stockowego marlina ja osobiscie zaostrzam reguły co do glowicy i luzuje je troche w przypadku stołu. Stół mi się do czerwoności nie rozgrzeje, a i tak nie pamietam kiedy drukowalem cokolwiek na wiecej niz 70-75 stopni.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”