Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Damian980
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2018, 16:31

Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: Damian980 »

Witam
Zakładam temat ponieważ ulepszyłem swoją drukarke Anet A6 i nie jestem w 100% zadwolony z wydruków.
Zaczynając od początku, drukarka dostała napinacze osi X oraz Y, utwierdzone zostały prowadnice osi Z,wzmocniona rama. cała drukarka została uchwytami przymocowana do płyty wiórowej (15mm) na której przyklejona jest guma twarda (4mm) gume dałem w celu zmniejszenia wibracji.
Generalnie wprowadziłem wiekszość popularnych rozwiązań w celu poprawienia druku i całość przkręciłem do podstawy. Jakość wydruków wzrosła znacząco, ale wiadomo chciałoby się jeszcze coś wyciągnąć
Poniżej zamieszczam wydruk testowy, widać na łódce lekkie nadlania i drobną przerwe miedzy warstwami w jednym miejscu. Kostka kalibracyjna wydrukowana raczej bardzo dobrze, jej wymiary rzeczywiste pomierzone mikrometrem to :
Z: 20.04mm Y : 20.08mm X:20.25mm, każdy wymiar powinien mieć 20mm.
IMG_20180302_163628.jpg
IMG_20180302_163633.jpg
IMG_20180302_163640.jpg
IMG_20180302_163718.jpg
IMG_20180302_163915.jpg
IMG_20180302_164116.jpg
IMG_20180302_164132.jpg
IMG_20180302_164214.jpg
cura_ust.png
Mam kilka pytań co do mojej drukarki.
1.Czy powinienem skalibrowac liczbe krokow osi ? Czy na większą precyzje druku nie ma co liczyc?
2.Drukuje na warstwach 0.15-0.25, w drukarce założona jest oryginalna dysza 0.4 czy zmiana dyszy na 0.3 poprawi jakość wydruku?
3. Extruder wymaga kalibracji czy nic na to nie wskazuje?
4. Czy znacie jeszcze jakies modyfikację/ ulepszenia które poprawią jakość wydruku?

// Poprawiłem zdjęcia.
// FR
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: FlameRunner »

"Z: 20.04mm Y : 20.08mm X:20.25mm, każdy wymiar powinien mieć 20mm."
Te 0,04 w Z to może być nieidealna pierwsza warstwa (troszkę za wysoka), drobne nadlewki na górze, czy też po prostu błąd pomiarowy.
W XY różnicę rzędu 0,2 mm to sam szew może robić.
Wydrukuj większą kostkę i zobacz, czy błąd rośnie wraz rozmiarem kostki, czy jest stały.

1. Póki co nie ruszaj - patrz wyżej.
2. Dysza 0.3 poprawi oczywiście precyzję (węższa ścieżka), ale myślę że z 0,4 mm można jeszcze trochę wycisnąć.
3. Ciężko powiedzieć, piszesz o nadlewkach, ale nie bardzo je widzę na zdjęciach. Jeśli "przerwa między warstwami" jest na początku obrysu, może trzeba jeszcze troszkę podkalibrować retrakcję.
4. Ryzykowne pytanie, możemy zaraz dojść do pomysłów typu "nooo, jak wymienisz wałki i łożyska osi Z, to może warstwy będą nieco równiej układane...", przez które ostatecznie wymienisz całą drukarkę, kawałek po kawałku. ;)

PS Jerk nie za duży jak na tę drukarkę? Ogólnie masz dość znaczne echo za zakrętami...
Damian980
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2018, 16:31

Re: Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: Damian980 »

postaram sie na dniach dac wieksza kostke do wydruku, całej drukarki nie chce wymieniac (oczywscie na ten moment) ale moze nie zrobilem jakiejs tanszej modyfikacji ktora moze cos poprawic, bo o niej nie wiedzialem, stad to pytanie.
Co do ustawien cura sa robione po filmikach z yt innych posiadaczy anet a6/a8, i troche na "oko"
chętnie poslucham sugestii, jesli chodzi o Jerk, to jaki bylby odpowiedni?
Kolejne pytanko jaką prędkość druku dac? taka ktora ustawilem jest dobrym kompromisem miedzy czasem a jakościa ? Czy jeszcze ją podkręcić /obniżyć?
Damian980
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2018, 16:31

Re: Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: Damian980 »

Jeszcze jedna sprawa o ktorej zapomnialem, przy drukwoaniu duzego elementu 21,5x7x12cm na dwóch rogach uzyskałem takie oto rozwarstwienia.jednak ten element drukwoałem na "szybko" i ustawilem grubosc warstwy 0,28 i bardzo mozliwe ze stol nie byl idealnie wypoziomowany, to jest efektem takiej wady czy coś z drukarka albo ustawieniami cura nie jest optymalnie zrobione?
Załączniki
IMG_20180302_174313.jpg
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: FlameRunner »

To nie są "rozwarstwienia".
Na 99% to jest to, o czym pisałem wcześniej: "Jeśli >>przerwa między warstwami<< jest na początku obrysu, może trzeba jeszcze troszkę podkalibrować retrakcję."

Ogólnie jerk i szybkości masz duże.
Spróbuj może jerk 10 i zewnętrzne obrysy 20?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: FlameRunner »

Na przyszłość troszkę bardziej przyłóż się do wrzucania zdjęć, będzie wszystkim łatwiej i przyjemniej. ;)
1. Przycinaj (na wielu zdjęciach większość powierzchni to nieinteresujący stół).
2. Pilnuj ostrości (na kostkach z pierwszego posta mało widać mimo dużej rozdzielczości i wagi zdjęcia).
3. Dodawaj je jako załączniki do postów: viewtopic.php?f=22&t=2109

Zdjęcia w dotychczasowych postach (których nie możesz edytować) zaraz poprawię.
edit: Poprawiłem. Prawda, że dużo lepiej? ;)
Damian980
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 02 mar 2018, 16:31

Re: Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: Damian980 »

Postaram się już nie robić takich błędów.
Jeszcze jedna sprawa, poza poprawieniem zalutowania przewodów od krańcówek i wiatraków (tam pojawiły się awarie, paskudnie było polutowane)
kompletnie nie ingerowałem w elektrykę, czy montaż mosfetu jest uzasadniony? montować 2 czyli do głowicy i stołu czy tylko jeden albo żadnego?
Jeszcze coś w tej kwestii elektryki można poprawić? Słyszałem coś o jakimś magicznym module który poprawia stabilność prądu na silniki krokowe,ale nie znam tematu dokładnie.
Kolejna sprawa to kostka od stołu, można powiedzieć że się trochę "zwęgliła" od strony przewodów z napięciem, póki co wszystko łączy,ale awaria chyba wisi w powietrzu, słyszałem o metodzie odcięcia jej i przylutowania przewodów na stałe, ale to niestety pozbawi mnie możliwości szybkiego odłączenia stołu od drukarki w razie prac serwisowych.
Awatar użytkownika
MaxXxi47
Postów w temacie: 1
Posty: 396
Rejestracja: 14 wrz 2017, 23:31
Lokalizacja: Bydgoszcz
Drukarka: Tronxy X5S
x 98
Kontakt:

Re: Anet A6 Ulepszenia i Pytania

Post autor: MaxXxi47 »

Damian980 pisze:[...]słyszałem o metodzie odcięcia jej i przylutowania przewodów na stałe, ale to niestety pozbawi mnie możliwości szybkiego odłączenia stołu od drukarki w razie prac serwisowych.
Lutuj. Przetnij gdzieś w połowie albo bliżej stołu i wstaw tam wtyczkę typu XT-60/ T-Connector lub Gold (banany) to będziesz miał nadal możliwość odpięcia stołu a wyeliminujesz potencjalnie spaloną chatę ;)
DRAGON CUSTOMS
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”