[Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

[Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: FlameRunner »

Poradnik pisany pod kątem drukarki Anet A8, procedura w przypadku Anet A6 jest prawdopodobnie bliźniacza.
Poradnik dla osób korzystających z Windowsa. Jak masz Linuksa, to i tak sam sobie poradzisz. :P

Dlaczego w ogóle warto ruszać firmware? Między innymi dlatego: [Anet A8] Test programowych zabezpieczeń termicznych

PRZYGOTOWANIA

Sterownik układu CH340.
  1. Podepnij drukarkę kablem USB do komputera. Czy zostało wykryte urządzenie USB-SERIAL CH340?
  2. Jeśli nie, pobierz i zainstaluj sterownik: http://www.wch.cn/download/CH341SER_EXE.html - normalnie nie zalecałbym instalować czegoś z "dziwnej chińskiej strony", ale to wygląda na stronę producenta.
Przygotowanie firmware
  1. Przejdź do: Marlin Firmware Releases @github.com. Pobierz i wypakuj archiwum z najnowszą wersją, w moim przypadku jest to 1.1.8
  2. W wypakowanym folderze, przejdź do Marlin\example_configurations\Anet\A8
  3. Znajdziesz tam pliki Configuration.h oraz Configuration_adv.h. Zastąp nimi pliki o tych samych nazwach znajdujące się w folderze Marlin.
  4. (opcjonalne). W tym momencie możesz wprowadzić własne zmiany w konfiguracji firmware, na przykład zmienić język na polski (sekcja LCD and SD support w pliku Configuration.h).
Przygotowanie środowiska Arduino
  1. Pobierz Arduino IDE, wersję 1.8.coś https://www.arduino.cc/en/Main/Software
    Ja pobrałem wersję 1.8.5 w archiwum ZIP, wymagającym jedynie rozpakowania.
  2. Pobierz repozytorium: https://github.com/SkyNet3D/anet-board (Clone or download -> Download ZIP)
  3. Przejdź do folderu z rozpakowanym programem Arduino, otwórz podfolder hardware i wypakuj do niego folder Anet z archiwum z punktu drugiego.
  4. Uruchom program Arduino.
  5. W Tools -> Board wybierz Anet V1.0.
  6. W Tools -> Port wybierz właściwy port (do sprawdzenia w Device Manager)
  7. Dla testu, kliknij Tools -> Get Board Info
WGRYWANIE FIRMWARE

Mając podpiętą drukarkę do komputera (oraz do zasilania, inaczej procesor drukarki nie jest zasilany), przygotowany firmware oraz środowisko, możesz w końcu przystąpić do wgrywania firmware.

Uwaga! Teoretycznie, przed rozpoczęciem wgrywania warto fizycznie odłączyć od płyty głównej kable zasilające grzałek głowicy i ekstrudera.
  1. W programie Arduino otwórz plik Marlin\marlin.ino
  2. Kliknij Upload (strzałka w prawo)
  3. Poczekaj.
  4. Wgrywanie powinno się zakończyć komunikatem: Done uploading.
  5. Odłącz i podłącz z powrotem zasilanie drukarki.
  6. I to by było tyle, powinno Cię powitać logo Marlin.
Disclaimer
Wszelkie działania związane ze swoim sprzętem podejmujesz, rzecz jasna, na własne ryzyko.
dragonn, Zepco, edith252
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: Cosik »

I tu powinieneś dostać po uszach :P nie napisałeś nic o bezpieczeństwie wgrywania firmware.

Z tego co pamiętam to płyty Anet mają zasilanie tylko z 12V, więc jeżeli chcesz to wgrać bezpiecznie to najlepiej odpiąć wszystkie odbiorniki w trakcie wgrywania. Po wgraniu zainicjalizować eeprom nowymi wartościami, wyłączyć z prądu, podpiąć odbiorniki i można testować ;)

EDYTA: jednak napisałeś ze zewnętrzne zasilanie potrzebne ;)
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 1
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: 11master »

Warto było by dopisać, że w trakcie zmiany/aktualizacji firmware nie mogą być uruchomione inne programy a'la Cura, pronterface itp. blokują one port COM i nic się nie wgra. Więc albo zamknąć programy, albo rozłączyć, albo wyłączyć wtyczki odpowiedzialne za komunikację z drukarką (np. Cura).
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: Zepco »

Ktoś wie jak dodać płytkę do Arduino IDE pod linuxem?
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: dragonn »

Zepco pisze:Ktoś wie jak dodać płytkę do Arduino IDE pod linuxem?
Spróbuj folder:

Kod: Zaznacz cały

~/.arduino15/packages/arduino/hardware
Reszta tak samo.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 3
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: Zepco »

Nie wiem dlaczego, ale Arduino IDE w wersji z repozytorium Mint'a nie ma managera płytek i wrzucanie do różnych lokalizacji nic nie daje.
Pobrałem wersję spakowaną podaną przez FR i tam dodałem do katalogu hardware i działa od kopa.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: dragonn »

Zepco pisze:Nie wiem dlaczego, ale Arduino IDE w wersji z repozytorium Mint'a nie ma managera płytek i wrzucanie do różnych lokalizacji nic nie daje.
Pobrałem wersję spakowaną podaną przez FR i tam dodałem do katalogu hardware i działa od kopa.
Może jakaś starsza wersja jest w repo Minta. Wtrącę mały offtop - moim zdaniem jak ktoś ogarnia trochę więcej Linuksa warto spróbować Antergos - bazuje na Arch dzięki czemu mamy prawie zawsze najnowsze wersje opgramowania lub z bardzo małym opóźnieniem (zazwyczaj można liczyć w pojedynczych dniach).
Awatar użytkownika
Vesp
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 82
Rejestracja: 29 gru 2016, 08:09
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Detla & AM8
x 6

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: Vesp »

To ja tylko dodam od siebie, testowałem Marlina, Skyneta i Repetiera i z jakiegoś powody na marlinowych miałem prążki na wydruku odpowiadające gwintowi śrub trapezowych, na Repetierze (0.92 by MakerZone Garage) wszystko drukuje się idealnie.
If an experiment works, something has gone wrong.
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: StudioKamar »

Vesp pisze:To ja tylko dodam od siebie, testowałem Marlina, Skyneta i Repetiera i z jakiegoś powody na marlinowych miałem prążki na wydruku odpowiadające gwintowi śrub trapezowych, na Repetierze (0.92 by MakerZone Garage) wszystko drukuje się idealnie.
Ostatnio na filmie o AM8 wspominal ze ''pisze'' marlina na anetke wiec moze gaktycznie cos wiecej tam zmienia.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: [Anet A8] [poradnik] Wgrywanie bezpieczniejszego firmware - Marlin 1.1

Post autor: dragonn »

Vesp pisze:To ja tylko dodam od siebie, testowałem Marlina, Skyneta i Repetiera i z jakiegoś powody na marlinowych miałem prążki na wydruku odpowiadające gwintowi śrub trapezowych, na Repetierze (0.92 by MakerZone Garage) wszystko drukuje się idealnie.
Nie możliwe, na 100% to nie było związane z śrubami trapezowymi. Soft nawet jak by chciał nie będzie miał na to wpływu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”