Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

ndn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:12
x 4

Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: ndn »

Witam,

mam taki problem przy druku kostki że na jednym z rogów jest robiona jakby mikro pętelka, a nie jak w pozostałych kąt 90.
Próbowałem różne ustawienia, kostki i slicery. Jakie ustawienie może to powodować? Ogólnie to przerobiłem drukarkę na am8 + bowden tylko nie pamiętam czy opisany efekt był w fabrycznej drukarce
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: McKee »

A to nie jest przypadkiem miejsce w którym zaczyna się nowa warstwa?
Drukarka przestaje drukować jedną warstwę, unosi dyszę i zaczyna drukować kolejną. W międzyczasie plastik trochę się leje i wypływa go więcej, robi się zgrubienie. (oczywiście to trwa ułamki sekund)
Przesuń miejsce szwu 'seam' na środek ścianki, albo na inny róg (trzeba dobrać koordynaty odpowiednio) i zobacz czy to poprawi ten róg (i pogorszy w innym miejscu ;)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
StudioKamar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 14 sty 2018, 18:34
Lokalizacja: Żnin
Drukarka: Anet A8
x 10

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: StudioKamar »

A na jakich parametrach to robisz ? Bo pamietam ze chyba na warstwie 0.08 mi sie w rogach za duzo lalo na 0.12 juz jest ok
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: FlameRunner »

Zdjęcia...
ndn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 109
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:12
x 4

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: ndn »

Faktycznie wygląda to na miejsce łączenia warstw, tylko nie jest to kwestia zalewania filamentu tylko widać że ruch głowicy nie jest płynny tylko coś przeskakuje w tym miejscu. Efekt ten jest na różnej wysokości warstwy 01mm,02,03 itp. Wygląda to tak http://pl.tinypic.com/r/2e2i8eb/9
Jak przestawię miejsce łączenia warstwy to ten defekt jest w innym miejscu. Nie wiem czy to kwestia jeszcze jakiś ustawień czy jakieś mikro krzywizny w złożeniu ramy
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: McKee »

Ruch nie może być płynny. Napisałem ci co zwykle się dzieje. Żeby podnieść duszę w osi Z musi się zatrzymać w osiach X i Y.
Ale zmiana warstwy może być bardziej skomplikowana - slicer próbuje "ukryć" szew.
Np. włączenie "Coasting" powoduje że drukarka drukuje jeszcze kawałek dalej (np. 0.6mm za szwem) rozprasowując łączenie na wcześniej nałożonej warstwie, a potem się cofa, podnosi i drukuje kolejną warstwę.
Różne slicery robią różne sztuczki (np. rozpoczęcie / zakończenie warstw ścieżką drukowaną pod kątem)
Masz to wszystko w zaawansowanych ustawieniach slicera (obstawiam slicer a nie mechanikę) - wyłącz te bajery i sprawdź.
Z kolei żeby sprawdzić mechanikę możesz:
1. Zwolnić
2. Umieścić łączenie w takim miejscu żeby drukarka kontynuowała kolejną warstwę w osi Y i na innym wydruku w osi X. Zakładając że drukarka nie buja się w każdej z osi jednakowo będziesz widział czy są różnice czy nie.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: dragonn »

McKee pisze: Np. włączenie "Coasting" powoduje że drukarka drukuje jeszcze kawałek dalej (np. 0.6mm za szwem) rozprasowując łączenie na wcześniej nałożonej warstwie, a potem się cofa, podnosi i drukuje kolejną warstwę.
Mylisz pojęcia, to o czym mówisz to wipe. Coasting wyłącza ekstruder na zadaną odległość przed dotarciem do szwu/punktu retrakcji. Jest to bardzo przydatne na ekstruderach typu bowden bo umożliwia rozładowanie ciśnienia w głowicy przed retrakcją. Szczególnie w kombinacji bowden + full metal jest to wartość bez której ciężko osiągnąć idealny efekt.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: McKee »

dragonn pisze:
McKee pisze: Np. włączenie "Coasting" powoduje że drukarka drukuje jeszcze kawałek dalej (np. 0.6mm za szwem) rozprasowując łączenie na wcześniej nałożonej warstwie, a potem się cofa, podnosi i drukuje kolejną warstwę.
Mylisz pojęcia, to o czym mówisz to wipe. Coasting wyłącza ekstruder na zadaną odległość przed dotarciem do szwu/punktu retrakcji. Jest to bardzo przydatne na ekstruderach typu bowden bo umożliwia rozładowanie ciśnienia w głowicy przed retrakcją. Szczególnie w kombinacji bowden + full metal jest to wartość bez której ciężko osiągnąć idealny efekt.
Racja.
Aż musiałem sprawdzić na komputerze, bo obok jest kolejna opcja (wipe), której nazwy nawet nie pamiętałem - u mnie dokładnie: "Wipe nozzle".
Zawsze je mylę ale slicer podpowiada opisem po najechaniu ;).

PS.: Swoją drogą może mi ktoś wytłumaczy skąd te nazwy - bo moim zdaniem nazywają się odwrotnie (dlatego nigdy nie wiem która to która):
1) Wyłączam ekstruzję przed końcem druku - dla mnie to jest wycieranie dyszy przed końcem ścieżki - wipe (ang: wycieranie)
2) Jadę dalej dyszą poza drukowaną ścieżkę - coasting (ang: wybieg, wybieganie)
No a slicer ma to odwrotnie ponazywane ... jakaś odwrotna logika, której zupełnie nie rozumiem i dlatego mylę.
Ktoś mi pomoże to "inaczej" zrozumieć?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
11master
Postów w temacie: 1
Posty: 164
Rejestracja: 30 paź 2017, 07:53
Drukarka: AA8; Sapphire+
x 4

Re: Anet a8 kostka problem z jedną ze ścian

Post autor: 11master »

ndn pisze:Witam,

mam taki problem przy druku kostki że na jednym z rogów jest robiona jakby mikro pętelka, a nie jak w pozostałych kąt 90.
Próbowałem różne ustawienia, kostki i slicery. Jakie ustawienie może to powodować? Ogólnie to przerobiłem drukarkę na am8 + bowden tylko nie pamiętam czy opisany efekt był w fabrycznej drukarce
To jest szew tylko troszkę to dziwne, że masz to samo na różnych slicerach?! W cura najprawdopodobniej masz włączone Z Seam Alignment (na sharpest corner) i potem w zależności od opcji jest poniżej jeszcze Seam Corner preference - te ustawienia powodują właśnie powstanie takiego efektu.
Anet A8 BOX
Sapphire + klipperowana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”