Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: dragonn »

Powiem Ci że skuteczność działania tego sterowania SSR przez PWM pomimo tego że 'tak nie powinno się robić' (ale zagrożenia to żadnego nie powoduje) jest na poziomie +/-0.1C a przynajmniej u mnie tyle się temperatura na stole maksymalnie waha.
gRby

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: gRby »

dragonn pisze:Po pierwsze gosciowi spaliła się grzałka a nie heatbead.
Może i tak, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Przewody od grzałki i ona sama wyglądają na nie spalone. Natomiast wiązka przewodów jest zjarana kompletnie co sugerowało by jakieś zwarcie.

Jestem trochę przewrażliwiony na punkcie SSR-ów bo mam fatalne doświadczenia z tymi chińskimi. Począwszy od tego jak sa zrobiono kończywszy na tym, że na obudowie jest np 30A, a w środku triak na 10 itd. Stąd może moja zchiza :D
Ostatnio zmieniony 19 mar 2018, 15:42 przez gRby, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: dziobu »

Sterując grupowo (załóżmy ze robimy dobrze i sterujemy parami brzuszków sinusa) dalej masz 50Hz. Przy ciezkim stole i grzałce rzędu 300W te 20ms grzania raczej nie wpłynie znacząco na temperaturę.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: FlameRunner »

gRby pisze:Przewody od grzałki i ona sama wyglądają na nie spalone. Natomiast wiązka przewodów jest zjarana kompletnie co sugerowało by jakieś zwarcie.
Jak niby miałby wyglądać spalony oplot szklany i spalony stalowy cylinder?
gRby

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: gRby »

Tak jak na drugim końcu przewodu. Skoro spowodował pożar to powinien być okopcony, czarny itp.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: sp6vgx »

dragonn pisze:Powiem Ci że skuteczność działania tego sterowania SSR przez PWM pomimo tego że 'tak nie powinno się robić' (ale zagrożenia to żadnego nie powoduje) jest na poziomie +/-0.1C a przynajmniej u mnie tyle się temperatura na stole maksymalnie waha.
Bo powiedzmy sterowanie grupowe działa po części jak taki PWM (tutaj chodzi tylko o mylenie nazw). Przy grupowym po prostu obliczasz sobie czas trwania 1 tak aby przepuścić określoną liczbę okresów sinusa... Takie coś ma np. znaczenie dla sterowania jasności żarówki, bo grzałki mają na tyle dużą bezwładność że nie liczysz tych okresów tylko robisz na zasadzie włącz na X czasu wyłącz na Y czasu i tak w koło...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
chemik72
Postów w temacie: 2
Posty: 320
Rejestracja: 03 maja 2016, 09:16
x 52

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: chemik72 »

Ja w bloku zrobiłem otwór gwintowany na śrubkę M3. Śrubka M3x4 dałem tylko od tyłu grzałki, do przodu nie wyleci bo izolacje trzymają na przewodach.
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.png
SAIZEX 300x300
SAIZEX MINI 200x200
FREZARKA-PROXXON MF70-CNC
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: sp6vgx »

gRby pisze: Jestem trochę przewrażliwiony na punkcie SSR-ów bo mam fatalne doświadczenia z tymi chińskimi.
Owszem co do chińskich tanich to masz rację... kolejna sprawa należy pamiętać że SSR-y też wymagają przy większych mocach montowania ich na radiatorach... itd. ale to jest już całkiem odmienny temat. Jak mówiłem SSR to nic innego jak uproszczenie życia i budowanie układu klasycznie (jak to się kiedyś robiło) czyli optotriak np. wspomniane MOC3xxx + triak...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: dziobu »

sp6vgx pisze:Takie coś ma np. znaczenie dla sterowania jasności żarówki
Zwykłe żarówki sterujesz fazowo. Mają zbyt małą bezwładność.
Natomiast sterowanie grupowe, takie sensowne i poprawne, ma się nijak do PWMa. Lub jest to PWM z okresem np 1 sekundy, czego w sumie też się nei praktykuje w małych grzałkach.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: sp6vgx »

dziobu pisze:
sp6vgx pisze:Takie coś ma np. znaczenie dla sterowania jasności żarówki
Zwykłe żarówki sterujesz fazowo. Mają zbyt małą bezwładność.
Natomiast sterowanie grupowe, takie sensowne i poprawne, ma się nijak do PWMa. Lub jest to PWM z okresem np 1 sekundy, czego w sumie też się nei praktykuje w małych grzałkach.
Można i grupowo jak chce się uniknąć rozbudowanych filtrów wymaganych aby ograniczyć śmiecenie fazowego... kiedyś testowałem z PAR-ami większej mocy i dawało radę....
dziobu pisze:
sp6vgx pisze:Takie coś ma np. znaczenie dla sterowania jasności żarówki
Zwykłe żarówki sterujesz fazowo. Mają zbyt małą bezwładność.
Natomiast sterowanie grupowe, takie sensowne i poprawne, ma się nijak do PWMa. Lub jest to PWM z okresem np 1 sekundy, czego w sumie też się nei praktykuje w małych grzałkach.
Owszem ale od strony elektrycznej tzn. przebiegu jest trochę podobne do PWM ot ileś tam czasu 1 ileś tam czasu 0 (ale wiadomo nie jest to PWM który jest dla DC)... nie ma jak w fazowym ścisłego odliczania i sterowania aby włączyć w określonej części połówki sinusa...

Ale jak wspomniałem to z całkiem innej beczki... ja się tylko do tego zatrzaskiwania triaka odniosłem ;)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”