Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: Cosik »

Dobra a ja dodam od siebie i 3 grosze. Gość popełnił standardowe błędy przed którymi przestrzega cały internet. Z tych najbardziej widocznych to:
- stockowy firmware,
- kiepsko zrobione okablowanie do elementów wysoko prądowych,
- nie wymienione złącza prądowe lub nie poprawione luty,
- pewnie coś jeszcze by się znalazło...

Gość też pisze że miał wersję płyty 1.0 ja mam wersję 1.5 i trochę ją usprawnili, co nie zmienia faktu że przynajmniej samemu trzeba tam te luty poprawić ;)
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: sp6vgx »

McKee pisze:
sp6vgx pisze:Zważywszy że jak wypada grzałka to ma na tyle wysoką temperaturę że i odłączona może coś podpalić (a zabezpieczenia nagle jej nie ochłodzą).
250 czy nawet 350 stopni nic nie podpali. Od tego jest zabezpieczenie żeby wyłączyć grzałkę zanim ta się rozgrzeje do czerwoności.
Nie był bym taki pewny, wszystko zależy co może stać obok drukarki. Zobacz że drewno ma temperaturę zapłonu 250C-300C...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: virgin71 »

Cosik pisze:Dobra a ja dodam od siebie i 3 grosze. Gość popełnił standardowe błędy przed którymi przestrzega cały internet. Z tych najbardziej widocznych to:
- stockowy firmware,
- kiepsko zrobione okablowanie do elementów wysoko prądowych,
- nie wymienione złącza prądowe lub nie poprawione luty,
- pewnie coś jeszcze by się znalazło...

Gość też pisze że miał wersję płyty 1.0 ja mam wersję 1.5 i trochę ją usprawnili, co nie zmienia faktu że przynajmniej samemu trzeba tam te luty poprawić ;)
To jest sprzedawane jako gotowy produkt, zatem:
- nie muszę zmieniać FW
- kable używam, te które dostałem
- nie umiem lutować

Przecież tak ten produkt jest sprzedawany - jako drukarka gotowa do druku, wystarczy poskładać.
gRby

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: gRby »

Wydaje mi się, że powodem pożaru była niewłaściwa modyfikacja. Koleś pisze co "upgradeował" i na pierwszym miejscu jest

"Upgraded Hot bed using a 110V silicon heating source and a 10A Solid state relay to turn it on and off (I used the original thermistor still to measure temp of the hot bed)"

Jeśli zastosował SSR-a to sobie strzelił w kolano. SSR są na triakach i nie nadają się do sterowania pwm czy fazowego (jeszcze zależy tego czy był zero cross czy nie, ale 90% chińskich ess jest zero cross). Jeśli triak się "zatrzasną" to mu się wydruk usmażył i tyle. Grzałka mogła wypaść jak się wszystko pogrzało bo jest na wcisk.

W tym typie sterowania w grę wchodzi tylko mosfet, a nie ssr.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: FlameRunner »

Jak to "na wcisk"?
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: sp6vgx »

gRby pisze: Jeśli zastosował SSR-a to sobie strzelił w kolano. SSR są na triakach i nie nadają się do sterowania pwm czy fazowego (jeszcze zależy tego czy był zero cross czy nie, ale 90% chińskich ess jest zero cross).
Niby dlaczego triak nie nadaje się do sterowania fazowego, musi być tylko bez załączania w zero (są takie i takie SSR, ręcznie też można zrobić podobne układy czyli jakiś MOC3xxx i triak (i tutaj zależy jaki dasz MOC czy z załączaniem w zerze czy nie) - bo tak pozostaje tylko sterowanie grupowe. Nie wiem co ma tutaj jeszcze PWM do sprawy który nie stosuje się dla prądu przemiennego... Do tego jak triak ma się zatrzasnąć ;) kolega chyba musi odrobić lekcję z tego jak działa trak i kiedy on się wyłącza...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
gRby

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: gRby »

FlameRunner pisze:Jak to "na wcisk"?
No niby śrubką, ale jak się cały blok rozgrzał to wszystko się poluzowało i grzałka wypadła.
gRby

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: gRby »

sp6vgx pisze: Niby dlaczego triak nie nadaje się do sterowania fazowego, musi być tylko bez załączania w zero
No właśnie, tylko większość chiński ssr-ów jest przełączana w zerze
sp6vgx pisze:Nie wiem co ma tutaj jeszcze PWM do sprawy który nie stosuje się dla prądu przemiennego...
No i tu jest pies pogrzebany, bo koleś połączył hotbed na 110V przez ssr-a ale prawdopodobnie sterował nim z płyty tak jak oryginalny hotbed czyli po pwm. ("(I used the original thermistor still to measure temp of the hot bed)")
sp6vgx pisze:Do tego jak triak ma się zatrzasnąć ;) kolega chyba musi odrobić lekcję z tego jak działa trak i kiedy on się wyłącza...
Kolega dobrze wie jak działa triak ;)
Ostatnio zmieniony 19 mar 2018, 15:31 przez gRby, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: dragonn »

gRby pisze:
sp6vgx pisze: Niby dlaczego triak nie nadaje się do sterowania fazowego, musi być tylko bez załączania w zero
No właśnie, tylko większość chiński ssr-ów jest przełączana w zerze
sp6vgx pisze:Nie wiem co ma tutaj jeszcze PWM do sprawy który nie stosuje się dla prądu przemiennego...
No i tu jest pies pogrzebany, bo koleś połączył hotbed na 110V przez ssr-a ale prawdopodobnie sterował nim z płyty tak jak oryginalny hotbed czyli po pwm. ("(I used the original thermistor still to measure temp of the hot bed)")
Dobra - ja CI powiem tak. Po pierwsze gosciowi spaliła się grzałka a nie heatbead. A druga sprawa PWM w grzałkach w drukarkach ma tylko 10Hz dzięki czemu bez problemu działa z SSR i należy używać SSR z przełączeniem w zero (bo inaczej będzie siać po instalacji).
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Kolejna spalona drukarka 3D - świetna analiza przypadku

Post autor: sp6vgx »

gRby pisze: No i tu jest pies pogrzebany, bo koleś połączył hotbed na 110V przez ssr-a ale prawdopodobnie sterował nim z płyty tak jak oryginalny hotbed czyli po pwm. ("(I used the original thermistor still to measure temp of the hot bed)")
Zakładam że to jest USA więc 110AC ;) jak zaczniesz takiego SSR-a sterować PWM to zaczyna to działać trochę jak taka kulawe sterowanie grupowe. Czyli w momencie gdy na wyjściu PWM masz 1 triak załączy się w momencie przejścia przez zero (przepuszczając w zależności jak długo trwa 1 ileś tam okresów sinusa).

Wiadomo nie będzie to działało super jeśli chodzi o regulację temperatury... ale nawet stolik załączony na stałe nie powinien doprowadzić do spalenia drukarki...

Inna sprawa że jak już wspomniano temat nie dotyczy podgrzewania stolika ;)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”