Anet A8 - awaria?

Awatar użytkownika
Voronoi_657
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2018, 21:12

Anet A8 - awaria?

Post autor: Voronoi_657 »

Witam wszystkich, jako iż jest to mój pierwszy post na forum to najpierw się przedstawię :)
Jestem Adrian, grafiką 3D zajmuję się od około 8 lat. Drukiem 3D natomiast od roku, a od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem (lub też nieszczęśliwym, zaraz się okaże) mojej pierwszej drukarki :)

Sprzęt nabyłem od znajomego, używany był od 2 lat i przeszedł kilka drobnych zmian. Działał jak dotąd bez zarzutów. Drukarka trafiła do mnie i zaczęły się problemy. Pierwszym z nich było zawieszanie się drukarki przy dłuższych wydrukach. Mniej więcej przed połową 5-godzinnych druków drukarka zatrzymywała się, ekran nie reagował. Myślałem że się przegrzewa, więc ustawiłem chłodzenie (którego nigdy przedtem nie było) na kontroler. Dodam że testowałem druk na różnych kartach SD. Niby problem zniknął, ale mimo chłodzenia drukarka zawiesiła się kolejny raz przy całonocnym druku. Sprawdziłem ręcznie, czy kontroler za bardzo się nie przegrzewa i zauważyłem, że przy bardzo niewielkim dociśnięciu jednego z chipów, drukarka się resetuje (wystarczyło dotknąć płytki i drukarka się resetuje). Kontroler nie jest oryginalny z drukarki A8, posiada następujący model:

http://www.loneshopper.com/product/free ... oller-pcb/

Do tego dzisiaj drukarka przestała drukować... Na załączonym poniżej filmiku widać że bazowanie osi nie działa, oś X i oś Y nie chodzą prawidłowo, tylko oś Z działa normalnie. Podczas drukowania, połowę pierwszej warstwy drukuje normalnie, potem w losowych odstępach czasu przesuwa współrzędne osi X i Y w losowe miejsce na obszarze roboczym, po czym kończy drukować po 40 - 50 sekundach od startu i próbuje się bazować.

https://www.youtube.com/watch?v=HDn2fKL ... e=youtu.be

Nie jestem jeszcze obeznany na tyle w temacie, żeby samemu podjąć decyzję, dlatego zwracam się do Was, czy można tą usterkę jakoś naprawić? Jeśli nie to bez problemu mogę kupić nowy kontroler, jeśli z tego nic nie będzie. A może to coś innego?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anet A8 - awaria?

Post autor: FlameRunner »

Co się stało z oryginalnym kontrolerem? Czy możesz przetestować na nim drukarkę?
Awatar użytkownika
Voronoi_657
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2018, 21:12

Re: Anet A8 - awaria?

Post autor: Voronoi_657 »

Nie mam pojęcia co się stało z poprzednim i raczej nie jestem w stanie dokonać testu na innym. Zostaje tylko ten, który mam.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Anet A8 - awaria?

Post autor: sp6vgx »

hmm a nie jest to czasem Tronxy P802M która ma właśnie taki kontroler i czasami mylona jest z Anet :)

Z innej baczki kontroler zapewne do naprawienia, można kupić Melzi choć ja o problemie z tym kontrolerem (uszkodzeniu) słyszę nie pierwszy raz... Jak naciskasz na PCB i robi reset może to być jakiś zimny lut na PCB. Szkoda kolego że nie podałeś z jakiego jesteś miasta może ktoś był by w stanie ci pomóc...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Voronoi_657
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2018, 21:12

Re: Anet A8 - awaria?

Post autor: Voronoi_657 »

Mieszkam w okolicach Krakowa

Rzeczywiście, drukarka to może być Tronxy P802M. Po zakupie dostałem informację że jest to Anet A8, nawet dostałem sterowniki właśnie do A8, po których zainstalowaniu drukarka dalej nie była widziana na komputerze. Może znajomy nie wiedział co kupił.

Co do kontrolera to mógłbym podjąć próbę naprawy i poprawić wszystkie luty, ale nigdy takich rzeczy nie robiłem, nie wiem co z tego wyjdzie. Jak nie wyjdzie to zostaje chyba kupno nowego.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Anet A8 - awaria?

Post autor: sp6vgx »

Jak nie lutowałeś SMD to bym się może nie zabierał, ale może ktoś chętny z twoich okolic się znajdzie na forum. Lub może znajdziesz jakiś serwis RTV/GSM gdzie wykonali by to taniej niż zakup nowego... Te kontrolery to nie jest technika rakietowa i każdy z wprawą w lutowaniu SMD poradzi sobie z ich naprawą...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Voronoi_657
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 20 cze 2018, 21:12

Re: Anet A8 - awaria?

Post autor: Voronoi_657 »

Chyba zdecyduje się na zakup nowego kontrolera, gównie dlatego, że lubię kombinować i samemu coś zrobić, w tym wypadku zaprogramować kontroler i podłączyć parę kabelków, bo nie miałem takiej przyjemności kupując drukarkę już złożoną.

Mam na oku taki kontroler:

http://www.geeetech.com/wiki/index.php/GT2560

Wpadłem na niego na tym forum, wydaje się dobry i stosunkowo niedrogi, do tego obsługuje wszystko co moja. Nie ma zintegrowanych sterowników do silników krokowych, obsługuje 2 ekstrudery, i ma złącze USB + można dokupić czytnik mikro SD. Na aliexspress cena wynosi 134 zł bez sterowników do silników krokowych. Chciałbym kupić je osobno i mam na oku następujące:

https://pl.aliexpress.com/item/5pcs-TMC ... 68874.html

Czy one będą kompatybilne z tym kontrolerem? Domyślnie dorzucają do niego sterowniki A4988, a podobno TMC2208 bardzo dobrze potrafią wyciszyć i poprawić pracę silników.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”