Czy taka modyfikacja ma sens?

Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 15
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: ethanak »

Witam.

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem A8, i zauważyłem niepokojącą rzecz: jeśli włączona jest grzałka stołu, silniki pracuję inaczej (głośniej, wygląda na to, że siada napięcie zasilające). W związku z tym postanowiłem dokonać paru drobnych przeróbek.

Etap pierwszy:
Kupuję MOSFET-a, umieszczam go z prawej strony (w okolicach zasilacza) i podłączam krótkimi przewodami (np. 2.5mm²). Ponieważ mam już osłonę ("gąsienicę") na osi Y, przekładam ją na prawą stronę (kwestia dodrukowania dwóch elementów) i po przedłużeniu przewodu sterującego MOSFET-em powinienem mieć zarówno porządek w kablach, jak i odciążenie przewodów zasilających płytę główną.

Coś tu jeszcze można wymyśleć?

Etap drugi (o ile uda mi się dostać odpowiedni zasilacz):
Kupuję zasilacz 12V ok. 100 W i drugiego MOSFET-a. MOSFET-a stawiam go w okolicy tego pierwszego i podłączam do niego hotend (kwestia przedłużenia przewodów które i tak są za krótkie). Płyta w tym momencie zasilana jest z drugiego zasilacza - oryginalny (podkręcony na maksymalne napięcie) służy wyłącznie do zasilania grzałek.

Pytania:
a) Czy to ma sens?
b) Jeśli tak, jaka powinna być moc zasilacza od którego odpadną obie grzałki?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: dragonn »

Absolutnie nie ma sensu dawać drugiego mosfeta na grzałkę hotendu. To jest strzelanie z armaty do komara, a dawanie osobnego zasilacza na grzałkę to już w ogóle. Grzałka pobiera max 40W, co nawet dla h****** elektronik w Anet A8 nie jest problemem. Lepiej zainwestuj w tulejki na przewody żeby wszystko porządnie podłączyć.
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 15
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: ethanak »

Chyba się nie zrozumieliśmy.
Nie daję specjalnego zasilacza na grzałkę - stół i hotend zostają na oryginalnym zasilaczu, dodatkowy miałby służyć tylko do zasilania płyty/silników. A drugi MOSFET jest tylko dlatego, żeby w jakiś sensowny sposób włączać ten nieszczęsny hotend... Ale w sumie jeśli tego nie muszę robić to bardzo dobrze - mniej roboty i parę piw w kieszeni :)
Dalej - załóżmy, że oryginalny zasilacz służy wyłącznie do grzania stołu, reszta podłączona jest do dodatkowego (nie chcę wstawiać kobylastyego zasilacza 30 A tylko po to, żeby oryginalny mi się później pałętał w szufladzie). Jaka powinna być moc dodatkowego zasilacza? Mam na oku całkiem zgrabnego ATX-a 180 W, akurat zmieściłyby się oba... wystarczy?
Co do tulejek - akurat został mi porządny drut po remoncie instalacji, podejrzewam że do doprowadzenia zasilania do MOSFET-a będzie lepszy niż linka.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: dragonn »

Do mosfeta, może, ale od niego do stołu musisz dać elastyczne a to już należ dać tulejkę ;). I radzę sprawdzić wtyczkę od przy stole, jak używa tylko po jednym pinie na + i - to może paść po czasie. No i jeszcze warto dodać jakieś "strain relife" na przewód, jakkolwiek się to nazywa po polsku :D.
Co do zasilacza elektroniki/silników i hotendu to u siebie mam pasywny 200W do LED i bez problemów daję radę, myślę że taki 180W ATX też da radę jeśli ma ponad 100W na linii 12V.
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 15
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: ethanak »

Od mosfeta do stołu poszłyby oryginalne przewody, akurat mają zaciśnięte końcówki. Co do wtyczki to już trochę na ten temat poczytałem, jakiegoś molexa w rupieciach powinienem znaleźć - powinien się nadać.
Nie wiem czy potrzebny jest koniecznie zacisk - przewody wychodzące z "gąsienicy" raczej się nie poruszają, ale faktycznie coś pomyślę.
Dzięki!
$A$F
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: RE: Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: $A$F »

dragonn pisze:Absolutnie nie ma sensu dawać drugiego mosfeta na grzałkę hotendu. To jest strzelanie z armaty do komara, a dawanie osobnego zasilacza na grzałkę to już w ogóle. Grzałka pobiera max 40W, co nawet dla h****** elektronik w Anet A8 nie jest problemem. Lepiej zainwestuj w tulejki na przewody żeby wszystko porządnie podłączyć.
A ja przeczytałem właśnie że zwarcie wyjścia HE w MKS SBase kończy się uwaleniem praktycznie całej płyty. Więc czasami warto nie oszczędzać.

Wysłane z mojego XT1572 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: dragonn »

No cóż, to już jest user error i wcale mosfet zewnętrzny przed tym nie chroni bo równie dobrze można zrobić zwarcie przed nim grzebiąc przy czymś :P.
$A$F
Postów w temacie: 2
Posty: 147
Rejestracja: 16 sie 2017, 13:44
x 34

Re: RE: Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: $A$F »

dragonn pisze:No cóż, to już jest user error i wcale mosfet zewnętrzny przed tym nie chroni bo równie dobrze można zrobić zwarcie przed nim grzebiąc przy czymś :P.
Nie koniecznie user error. Zwykła awaria też się może zdarzyć. Czy choćby niedbalstwo producenta.

Wysłane z mojego XT1572 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: virgin71 »

Coś za coś - cena robi swoje. Warto tę elektronikę wymienić na coś bardziej RAMPS.
Stół grzeje się w sposób nieciągły, więc i silniki powinny pracować bardziej różnorodnie. Tak jest?
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 15
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Czy taka modyfikacja ma sens?

Post autor: ethanak »

Chcesz przez to powiedzieć, że w momencie kiedy grzałka stołu jest włączona silniki powinny pracować inaczej niż wtedy, kiedy jest wyłączona? Nie bardzo rozumiem, ale ja w drukarkach to początkujący jestem... możesz to jakoś uzasadnić? Bo moim zdaniem praca silnika nie powinna mieć nic wspólnego z grzaniem stołu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”