[Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Awatar użytkownika
Tabok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2019, 16:21
Lokalizacja: Wrocław
x 4

[Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Tabok »

Dzień dobry.

Nabyłem niedawno drukarkę Anet A8 (to moja pierwsza maszyna tego typu), złożyłem i wszystko wyglądało okej póki nie przyszło do pierwszego druku.
W pewnym momencie nozzle przestał grzać i podawać poprawnie filament.

Zrobiłem mały research w internecie i podejrzewam, że może być to problem ze stołem, który nie przestaje się nagrzewać nawet gdy drukarka jest w stanie spoczynku zaraz po uruchomieniu.

Zauważyłem pewną tendencję - mianowicie gdy:
1. rozgrzewam sprzęt do "preheat PLA" nozzle nagrzewa się do 190 stopni i wszystko jest ok.
2. Gdy drukuję nozzle nagrzewa się do 200 stopni i podaje poprawnie filament, drukuje.
3. W momencie gdy stół osiąga temperaturę 85/60 stopni nozzle przestaje grzać (mimo że druk jest kontynuowany)

Dodatkowo tak jak wspomniałem stół nagrzewa się cały czas nawet w stanie spoczynku - pokazuje np. 90/0 stopni i dalej grzeje. Na płycie głównej tylko dioda D7 cały czas jest zapalona (screen mojej płyty głównej na dole)

Nie tylko ja mam ten problem, znalazłem w internecie przynajmniej dwie osoby które są w podobnych tarapatach:

https://www.youtube.com/watch?v=1XGExYNbpzo
https://www.youtube.com/watch?v=yrUyGI0u4lc

Niestety nie znalazłem nigdzie rozwiązania tego problemu.

Czy ktoś może mi doradzić co w takim przypadku powinienem zrobić?

Załączam jeszcze zdjęcie swojej płyty głównej i dziwnego ciućka wsadzonego w kabel zasilający między zasilaczek a płytą główną (jakby ktoś mógł powiedzieć co to jest i czy powinno być wsadzone, to też byłbym wdzięczny)

Pozdrawiam serdecznie.
Załączniki
motherboard
motherboard
wihajster 1
wihajster 1
wihajster 2
wihajster 2
Holgin
Postów w temacie: 7
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Holgin »

Wihajstry to bezpieczniki samochodowe ;)
Prawdopodobnie masz uwalony tranzystor MOSFET od grzania stołu, choć nie jestem pewien od czego jest dioda D7 (hot end czy stół). Podczas grzania "nozzle" któraś z diod LED się świeci? Masz multimetr?
FlameRunner, Tabok
Awatar użytkownika
Tabok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2019, 16:21
Lokalizacja: Wrocław
x 4

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Tabok »

> Prawdopodobnie masz uwalony tranzystor MOSFET od grzania stołu

Też tak podejrzewam. Nie do końca jednak wiem gdzie ten tranzystor się znajduje. Pod spodem stołu grzewczego? Na płycie głównej? Hotbed w ogóle wygląda nieco inaczej niż na niektórych filmach na YT. W sensie jest tylko gniazdo na kabelek i żadnych widocznych komponentów obok. Zdjęcia poniżej.

> choć nie jestem pewien od czego jest dioda D7 (hot end czy stół)

Dioda D7 pali się nawet jak hotbed jest fizycznie odłączony, więc pewnie te drugie.

> Podczas grzania "nozzle" któraś z diod LED się świeci?

Tak, podczas grzania nozzle swieci sie dioda D1 i D8. Po nagrzaniu do odpowiedniej temperatury D1 przestaje świecić a D8 od czasu do czasu mryga (zdjęcie w załączniku)

> Masz multimetr?

Niestety nie mam tego typu narzędzi : c
Załączniki
diodki.jpg
hotbed.jpg
hotbed-ciuciek.jpg
hotbed-gniazdko.jpg
Holgin
Postów w temacie: 7
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Holgin »

Z Twojego opisu wynika, że D7 informuje o grzaniu stołu, D8 od "nozzle" - czyli hotendu - a D1 od nie wiem ;)
MOSFET znajduje się na PCB płyty głównej, ale obawiam się, że jeżeli tego nie wiedziałeś, to nie dasz rady samodzielnie naprawić tej płyty. Potrzebujesz kogoś kto w miarę dobrze lutuje i ma multimetr :)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: FlameRunner »

Tabok pisze:Niestety nie mam tego typu narzędzi : c
Kup.
Choćby taki za dwie dychy: https://botland.com.pl/pl/mierniki-uniw ... 40599.html
Jest to bardzo praktyczne i potrzebne Ci w tej chwili urządzenie.
Bez niego też powolutku ustalimy przyczynę problemu, ale szkoda i Twojego, i naszego czasu.

Ewentualnie daj to komuś do naprawy.
(A multimetr i tak kup. :P)

PS Nie namawiam do zakupu wyżej zalinkowanego multimetru i tak szczerze, to odradzam zakup jakiegokolwiek multimetru w takiej cenie. Ale jeśli cena rzędu stu lub dwustu złotych za coś lepszego jest nieakceptowalna, to mimo wszystko lepiej mieć taki za dwie dychy niż żaden.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 5
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Zepco »

Zastanów się nad wymianą płyty na coś bardziej normalnego. Te od Anet są średnie i to na pewno nie koniec problemów.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Tabok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2019, 16:21
Lokalizacja: Wrocław
x 4

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Tabok »

Okej, przejdę się jutro do sklepu i kupię. Wtedy będziemy mogli wrócić do tej konwersacji.
Dziękuję za pomoc panowie : )
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 5
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Zepco »

Czy zmieniałeś może firmware czy lecisz na fabrycznym? Nie wiem jak się ma sytuacja teraz ale wcześniej ich FW miał wyłączone zabezpieczenia i grzałki mogą chodzić aż do spalenia połowy domu.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Awatar użytkownika
Tabok
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 13
Rejestracja: 26 maja 2019, 16:21
Lokalizacja: Wrocław
x 4

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Tabok »

Zepco: wszystkie ustawienia są fabryczne, niczego w niej nie zmieniałem. Model drukuję bezpośrednio z dołączonej karty SD
Jestem absolutnym nowicjuszem, jeśli chodzi o moje przygody z drukiem 3D (i elektroniką w ogóle).
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 5
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: [Anet A8 v1.7] - Hotbed (stół) cały czas się nagrzewa

Post autor: Zepco »

W takim razie zobacz czy masz wszystko poskręcane przy grzałce hotendu i kontroluj wtyczki na płycie i przy stole, bo to jest najczęstsza przyczyna pożaru. I lepiej nie zostawiaj drukarki bez nadzoru.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”