Hotend nie dobija do 200 stopni

rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: rafalrozek »

Po roku przerwy od uzywanie Anet A8 postanowiłem wrócic do druku.
Niestety juz przy pierwszym uruchomieniu druku, drukarka nie może dobić do 200 stopni na ekstruderze. Do 165 rozpędza sie "normalnie" potem zaczyna zwalniac, dobije max do 188 i dalej skacze 187-188.5. Co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: virgin71 »

Grzałka mogła się spierniczyć. Może też pomiar jest nieprawidłowy.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1097
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 249
Kontakt:

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: Adinfo »

Mam tylko Deltę, ale u mnie przy takich problemach okazało się, że termistor by luźny oraz grzałka - temperatura skakała, nie można było uzyskać zadanej temperatury. Jak oba te elementy dokręciłem imbusem w głowicy - wszystko wróciło do normy. Dodatkowo termistor w obudowie był luźny więc zacisnąłem go kleszczami.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: rafalrozek »

Dzięki za cenne uwagi, podokręcałem grzałke, czujnik temp jest u mnie luźny (nie jest przykręcany) ale raczej dobrze się trzyma w srodku.
Zauważyłem dość dziwną zależność że gdy ustawię temperaturę 210 stopni to spokojnie nagrzeje się do ponad 200, ale też nie dobije do 210 tylko do ~207. Przy ustawionej temperaturze 220 dobija maksymalnie do 211 stopni i więcej się z niej nie wyciśnie :(

Sprawa sie komplikuje przy włączeniu heatbedu, Przy podgrzewaniu do 50 stopni, maksymalna temperatura heatendu to ~201 stopni.
Czyżby problem z zasilaczem?
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: Abys »

Problem z zasilaniem, kable masz odpowiednie?
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
rafalrozek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 16 gru 2017, 16:51

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: rafalrozek »

Abys pisze:Problem z zasilaniem, kable masz odpowiednie?
Mam wszystkie kable oryginalne. Problem mógł się zacząć gdy drukowałem coś w zimnej piwnicy i drukarka mogła zwyczajnie sie przegrzać.
Która kable dokładnie mogły ulec uszkodzeniu?
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 1
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: ethanak »

Sprawdź wszystkie kable (zasilanie płyty przede wsxystkim). Jeśli masz mosfeta do stołu to zasil go bezpośrednio z zasilacza. Jeśli nie, to rozważ możliwość zamontowamia. Jeśli to stało rok w piwnicy, to coś tam mogło zaśniedzieć. Sprawdź przy okazkji, czy zasilacz nie daje za niskiego napięcia.
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: Gmeracz »

W zimnej piwnicy to raczej nie mogła się przegrzać. Szybciej wilgoć podziałała (śniedź).
Dlatego istotne jest, abyś sprawdził każdy przewód przykręcany do MBoard. Ręka ci nie odpadnie, jeżeli oczyścisz wszystkie połączenia z zasilaniem.

Ja bym jeszcze zdjął kostkę hotenda, wyczyścił papierkiem ściernym otwór dla grzałki, bo alu mogło się utlenić.
Potem dał bym pasę termo do procków na grzałkę i czujnik, no i złożył w całość. Sam używam Thermal Grizzly Kryonaut. Jest nie do zabicia, bo trzyma do 350 st. C.

Zwróć też uwagę, żeby czujnik temperatury siedział dokładnie w środku bloku grzejnego, a nie na początku otworu.
Dopiero wtedy można wykluczyć problemy z piwnicą i szukać gdzie indziej.
// użytkownik zbanowany permanentnie
Awatar użytkownika
Gmeracz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 266
Rejestracja: 03 lut 2017, 09:56
Lokalizacja: UK
Drukarka: ANYCUBIC Kossel Plus
x 61
Kontakt:

Re: Hotend nie dobija do 200 stopni

Post autor: Gmeracz »

W zimnej piwnicy to raczej nie mogła się przegrzać. Szybciej wilgoć podziałała (śniedź).
Dlatego istotne jest, abyś sprawdził każdy przewód przykręcany do MBoard. Ręka ci nie odpadnie, jeżeli oczyścisz wszystkie połączenia z zasilaniem.
Aaaa... I nie pobielamy cyną końcówek przewodów. Jeżeli nie czujesz się pewnie ze skrętką, to trzeba zacisnąć końcówki U do wsuwania w zaciski na MB.

Ja bym jeszcze zdjął kostkę hotenda, wyczyścił papierkiem ściernym otwór dla grzałki, bo alu mogło się utlenić.
Potem dał bym pasę termo do procków na grzałkę i czujnik, no i złożył w całość. Sam używam Thermal Grizzly Kryonaut. Jest nie do zabicia, bo trzyma do 350 st. C.

Zwróć też uwagę, żeby czujnik temperatury siedział dokładnie w środku bloku grzejnego, a nie na początku otworu.
Dopiero wtedy można wykluczyć problemy z piwnicą i szukać gdzie indziej.
// użytkownik zbanowany permanentnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”