zła pozycja startowa głowicy

zibit6
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2019, 19:15

zła pozycja startowa głowicy

Post autor: zibit6 »

Witam Wszystkich Kolegów i Koleżanki
Jestem nowicjuszem i proszę o wyrozumiałość :)
Mimo przewertowania sporej ilości stron o kalibrowaniu stołu ,nie mogę nigdzie znaleźć jasnej informacji jak ustawić parametry Auto Home.
Głowica po włączeniu funkcji Auto Home kieruje się do lewego rogu stołu ,ale zatrzymuje się za stołem i o 7mm poniżej płaszczyzny stołu.
Druga prośba ,to moment startu głowicy do wydruku,ponieważ mam założoną szybę na stole ,to głowica zaczynając wydruk obniża się za bardzo przyciskając wręcz stół ( a stół jest już dokręcony-obniżony na maxa )
Stąd moje pytanie ,czy regulacja pozycji startowej ekstrudera i pozycji Auto Home da się jakoś ustawić?
Dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość .

Korzystam z Merlina 1.1.8 i Cura 4.0
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: FlameRunner »

Nawet nie napisałeś, jaką masz drukarkę; widzę, że musimy mieć dużo wyrozumiałości. :P

W najprostszym wariancie głowica przy auto home jedzie po prostu do krańcówek, ale nie wiedząc jak wygląda Twoja drukarka, gdzie ma krańcówki i jak jest skonfigurowany firmware możemy co najwyżej w ciemno próbować odgadywać przyczynę problemu.
zibit6
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2019, 19:15

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: zibit6 »

Dziękuję za odpowiedź :)
Oczywiście chodzi o Anet A6 :)
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1354
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 731

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: JGFTW »

Cześć,

odpowiedź krótka : http://marlinfw.org/meta/search/?q=home%20offset

odpowiedź długa :

Tak jak pisał FlameRunner po wybraniu Auto Home zostaje wyznaczona pozycja 0 dla wszystkich osi, poprzez "podjezdzanie" karetki ekstrudera do początku każdej osi i naciśnięciu krańcówki ale to jest tylko jeden ze scenariuszy, bo każdy może zdefiniować sobie w Marlinie inną procedurę zależną od budowy drukarki, rozmieszczenia krańcówek oraz kierunku zwrotu silników, itp. jeżeli masz ustawione w drukarce że krańcówki są w innych miejscach niż x0 y0 z0 a nie jest to zapisane w programie to później podczas włączenia druku głowicą idąc na pozycję x10 y10 z0.2 jest fizycznie w innym miejscu odległym o wartość błędnie zamontowanej krańcówki od punktu 0 osi (zazwyczaj 0 to lewy dolny róg stołu - jeżeli nie jest zapisane inaczej)
Możesz to zmierzyć i po prostu wpisać wartości; pytanie wtedy brzmi jak daleko ma dysza (po nacisnieciu krańcówki) do stołu (pkt 0) i zapisujesz to w programie np komendą M206 (link wyzej) i pozniej M500.

Jeżeli masz stockowy sprzęt to sprawdź tutaj przykładową konfigurację : https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... guration.h

Jest taki fragment rzucający się w oczy:

Kod: Zaznacz cały

// ANET A6 with new X-Axis / modded Y-Axis:
//#define MANUAL_X_HOME_POS X_MIN_POS - 8
//#define MANUAL_Y_HOME_POS Y_MIN_POS - 6
//#define MANUAL_Z_HOME_POS Z_MIN_POS
Pewnie trzeba odkomentować w FW i załatwione, ale najlepiej pomierz i się 2 razy upewnij żeby nie zepsuć.

Wydaje mi się, że oba te opisane przez Ciebie problemy to w rzeczywistości jest jeden i ten sam, ponieważ jak dobrze ustalisz wartości to drukarka nie podjedzie niżej niż "home" ( ale tu oczywiście tak jak w przypadku wartości offsetu auto home mozna sobie ta opcje wyłączyć wtedy podjedzie niżej niż x0y0z0 np uszkadzając szybę - sprawdź więc czy nie masz jej domyślnie wyłączonej/ włączonej )

Dlatego wydaje mi się, że najlepiej ustaw dyszę na pozycji 0 ( lewy dolny róg ) i dostaw krańcówki dla kazdej z osi i wtedy nie musisz sie przejmować wartościami w home offset bo teoretycznie wtedy nie ma zadnych.
zibit6
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2019, 19:15

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: zibit6 »

Dziękuję a wyczerpującą odpowiedz , Biorę się za robotę ....Dam znać czy dałem sobie radę
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: FlameRunner »

Jaka pozycja głowicy jest podawana na wyświetlaczu po wykonaniu auto home? Pytam, bo pamiętam, że w przypadku Anet A8 krańcówki X i Y były ustawione tak, że głowica po auto home była poza stołem, ale drukarka "wiedziała", że wtedy pozycje X i Y są ujemne, a więc wszystko się zgadzało. Tylko krańcówkę Z i stół trzeba było fizycznie ustawić równo.
zibit6
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2019, 19:15

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: zibit6 »

Witam
X (-3)
Y (-5)
Z (0)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: FlameRunner »

Dwie pierwsze wartości zgadzają się z grubsza? Czubek dyszy jest 3 mm w lewo i 5 mm do przodu od rogu stołu?

Jeśli chodzi o Z, musisz ustawić krańcówkę lub wyregulować stół na śrubach (lub jedno i drugie) tak, żeby po auto home (w pozycji Z=0) czubek dyszy był dokładnie na wysokości powierzchni stołu.
zibit6
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 24 paź 2019, 19:15

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: zibit6 »

Jeszcze raz dzięki za za pomoc . Jestem już po wgraniu nowego ? (1.1.8 ) firmware którego celem było wyeliminowanie błędów poprzedniego oprogramowania.Przy okazji wspomnę ,że mimo naprawdę" łopatowych" instrukcji udało mi się uwalić :)3x wgrywanie nowego oprogramowania.Miałem problem w najnowszej wersji Merlina 2.0 odszukania pliku "merlin...INO . :) No i generalnie musiałem sobie odmówić wgranie najnowszej wersji.
Generalnie to nic się nie zmieniło :(
Albo o czymś nie wiem ,albo dziwi mnie, że punkt położenia głowicy startu drukowania jest nie do wyregulowania ( przykład dodania szklanej płyty do stołu ). Co trzeba zrobić aby drukarka uwzględniła tę powiększoną grubość stołu ?
Jeszcze raz dziękuję JGFTW za merytoryczną odpowiedz i chyba zostanie mi "mechaniczna regulacja czujnikami" :( )
Dziękuję też filasklep którego jestem klientem :) Ale najgorsze ,że stół jest naprawdę na minimum poziomie i niżej już się nie da go obniżyć.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: zła pozycja startowa głowicy

Post autor: FlameRunner »

Tak jak drukarka "wie", że po dotknięciu krańcówki X jest w pozycji X=-3, tak mógłbyś ją skonfigurować, że krańcówka Z jest w pozycji dajmy na to Z=-5. Ale! To jest o tyle złe rozwiązanie, że do tej krańcówki nadal trzeba będzie fizycznie dojechać i nadal będzie ona w pozycji takiej, że czubek dyszy będzie się musiał znaleźć poniżej poziomu stołu. To pozostawia ryzyko kolizji dyszy ze stołem, na przykład wystarczy, że się zapomnisz i zrobisz samo home Z[i/] z dyszą nadal nad stołem.

Zerknąłem na filmik z instrukcją montażu i widzę, że w A6 krańcówka jest na sztywno przykręcona do ramy. Domyślam się, że w Twoim egzemplarzu też tak jest? Pewnie odkrywamy tu na nowo Amerykę, ale może producent nie przewidział dodania szyby na stół, w takim razie w jakiś sposób przesunąłbym krańcówkę o tych kilka brakujących milimetrów w górę lub domontował do x-endu coś, co będzie wcześniej krańcówkę wciskać. Albo od razu dorób sobie regulację. Pełno tego na Thingiverse. ;) A żeby teraz na szybko cokolwiek wydrukować, to możesz podłożyć jakiegoś śmiecia między krańcówkę a x-end - albo na razie zdjąć szybkę, jeśli to wystarczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”