Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: Pjoter »

Ja bym się bał że coś się rozwalił i nagle na stół dostanę 230V AC. Przy DC to uznaje że rozwalił się zasilacz i po prostu drukarka nie zadziała, zamiast podawać na stół 230V AC. Jak jesteś pewny swego to spoko. Ale nadal pozostaje Ci zasilenie grzałki hotendu - 40W DC. Ja bym kupił zasilacz 350W 24V jak do endera (bo są bardzo popularne i przez to tanie) i do tego odkupił grzalke silikonowa 24V na tyle mocy ile zostanie w zasilaczu. Jakby się okazało że brakuje mocy na stół bo za chwilę chcesz ABS to wystarczy wtedy wymienić grzalke na AC. Tak ja bym zrobił. Te 80W to może Ci wystarczy by dobić do 30C na stole. To tyle w temacie.
Żeby nie było, nie chce dawać wrażenia że hejtuje i uznaje za glupka. Po prostu chciałem doradzić i powiedzieć co ja uznaje za lepsze rozwiązanie. Ale też znam się na elektryce tylko hobbystycznie (czyt. wiem by wyłączyć korki przed zmianą żarówki).
Życzę powodzenia ;)
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
bullseye
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2019, 19:54

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: bullseye »

Pjoter pisze:Ja bym się bał że coś się rozwalił i nagle na stół dostanę 230V AC. Przy DC to uznaje że rozwalił się zasilacz i po prostu drukarka nie zadziała, zamiast podawać na stół 230V AC.

Te 80W to może Ci wystarczy by dobić do 30C na stole.
1. Tak samo jak przy impulsowym, tak i przy transformatorze może się pojawić napięcie 230V na stole. Przy transformatorze szanse są znikome, ale fakt warto pamiętać.
Przy inpulsowym masz mostki prostownicze więc na wyjściu dostaniesz 320DC co jest bardzo niebezpiecznym napięciem i takie się może pojawić na stole, elementy są blisko siebie więc o przebicie dużo łatwiej. Tyle teorii :)

2. stolik Anety ma 120W ileci do 75*, więc 80 spokojnie utrzyma te 50* ( do ABS wiem że to dużo za mało ;)).
I biorę wszystko pod uwagę, na razie wyląduje 300x300x2mm stół, zgodnie z waszymi sugestiami z możliwością powiększenia - zobaczę jak to wyjdzie :)
Awatar użytkownika
seler1500
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 202
Rejestracja: 19 gru 2019, 17:30
Lokalizacja: Jełowa k. Opola
Drukarka: Prusa A8
x 26
Kontakt:

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: seler1500 »

Przy tej powierzchni stołu obawiam się, że nawet 50 stopni nie osiągniesz, tylko w porywach 30-35. Co do zasilaczy impulsowych - nie ma tutaj opcji przebicia 315-320 vdc za transformator impulsowy - one działają tylko na prądzie przemiennym ;) W razie, gdyby rzeczywiście doszło do przebicia, to i tak nie pojawi się napięcie tych 320V, tylko obniżone o przekładnię transformatora i tylko przez krótką chwilę, później spali się tranzystor kluczujący (wyparuje ;)) i równocześnie pójdzie bezpiecznik po stronie pierwotnej. Żeby te wysokie napięcie pojawiło się po stronie wtórnej, musiałoby dojść do zwarcia uzwojeń, ale jednocześnie ich przepalenia, a to raczej mało realne :D Z transformatorem klasycznym też musiałoby dojść do podobnej sytuacji (tutaj podobnie, zanim dojdzie do przebicia, wyrzuci "eskę" lub bezpiecznik przy trafie, jeśli jest. Więc tutaj wybór wolny, co kto lubi, prądem stałym będzie łatwiej i taniej sterować, zwłaszcza przy większych prądach.
Ale jest tutaj jedno ale. Przy prądzie stałym musiałbyć mieć stół podzielony na dwie części lub np. drugi biegun na ramie, natomiast w przemiennym trzeba uwzględnić dodatkowo pojemność ziemia-użytkownik, która robi nam tu za drugi biegun, przez co finalnie przy transformatorze klasycznym łatwiej o porażenie.
Tak czy siak awaryjność zarówno zasilaczy, jak i transformatorów (mam tu na myśli dobrej jakości produkty, nie chińczyki za 5 zł z bazarku ;D) jest tak niska, że jedyne co powinieneś zrobić, to uziemić ramę i stół, jeśli masz układ sieci TN-S lub TN-C-S i tyle. Najważniejsze, z uwagi na ryzyko pożaru, jak w każdej takiej konstrukcji - odpowiednio dobrane bezpieczniki w obwodach wysokoprądowych (osobny na każdą grzałkę i ewentualnie coś na płytę, ale musiałbyś zmierzyć pobór prądu). Strasznie dużo osób olewa ten temat, a jeśli chciałbyś uniknąć pożaru czy zniszczenia drukarki, to dorzuć te 3-4 bezpieczniki, a jak masz chęci to dodaj też "termiki" wyłączające zasilanie po przekroczeniu wybranej temperatury dla stołu, hotendu i transformatora (czasem jest wbudowany termik, ale nie zawsze). Dla trafa zalecałbym coś w przedziale 70-80 stopni i raczej nie więcej. Hotend i stół - według założeń projektowych i z zapasem 20-30 stopni. Tylko nie myśl podłączać tych biednych termików bezpośrednio w obwód wysokoprądowy, jeśli już, to do sterowania grzałkami ;)
Holgin
Postów w temacie: 14
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: Holgin »

bullseye pisze:
Pjoter pisze: 2. stolik Anety ma 120W ileci do 75*, więc 80 spokojnie utrzyma te 50* ( do ABS wiem że to dużo za mało ;)).
I biorę wszystko pod uwagę, na razie wyląduje 300x300x2mm stół, zgodnie z waszymi sugestiami z możliwością powiększenia - zobaczę jak to wyjdzie :)
300x300x2 ale stalowe, tak?

80W tak jak koledzy pisali nie starczy do zagrzania czegokolwiek w takim rozmiarze :P Jeżeli będziesz chciał grzać stół, to zrób to porządnie, albo nie rób w ogóle, bo 80W drut oporowy to taka prowizorka na siłę.

PS drukowałeś elementy które zajmowały cały stół 220x220 bez grzania?
bullseye
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2019, 19:54

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: bullseye »

seler1500 pisze:
Nie będę wklejał całości, napisałeś na tyle sensownie że ciężko się nie zgodzić :)
Trafo 24V 200W mam na "zbyciu", zasilacze 24V (niestety tylko 100W) mam tak samo - działają bez problemu 4lata bez przerwy zasilając panele LED w firmie więc moge im zaufać (na jakieś 3-4000 sztuk, 4 się tylko zepsuły).

Co do zabezpieczenia, zasilacze impulsowe mają o dziwo wyjście informujące o przegrzaniu (pewnie też się wyłącza) więc to wyjście wykorzystam do zabezpieczenia, toroida zgodnie z sugestią zabezpieczę na 70* (zobaczę podczas pracy ile wydziela ciepła), stół na 90*, hotend na 300*, płyta anety na 60*. Nie wiem co jeszcze mogę monitorować - ale myślałem nad poborem prądu całości, w końcu ESP i tak się nudzić będzie przy paru czujnikach i jednym ADC - i tak, owe ESP wywali przekaźniki przed całą drukarką gdy cokolwiek przekroczy zadana wartość - myślę że tyle starczy :)
Holgin pisze:PS drukowałeś elementy które zajmowały cały stół 220x220 bez grzania?
160x160 największy element, wyszedł poprawnie :)
Holgin
Postów w temacie: 14
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: Holgin »

Spróbuj wydrukować kostkę 210x210x100 na zimnym stole :)
bullseye
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2019, 19:54

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: bullseye »

Po co ? skoro przy 160 nic złego się nie stało to 5cm więcej nie zmieni tego, wydruk i tak trwał 19h :)
Pamiętaj że mam wszystko w dużej szafie RACK ocieplonej, więc w środku utrzymuje się cały czas koło 35* :P
Holgin
Postów w temacie: 14
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: Holgin »

bullseye pisze:Po co ? skoro przy 160 nic złego się nie stało to 5cm więcej nie zmieni tego, wydruk i tak trwał 19h :)
Pamiętaj że mam wszystko w dużej szafie RACK ocieplonej, więc w środku utrzymuje się cały czas koło 35* :P
Oczywiście że zmieni, choć to wciąż nie wydruk 300x300. Dużo zależy też od powierzchni.

O tym że drukarka stoi/będzie stać w zamkniętej komorze nie wspominałeś - to trochę poprawia sytuacje.

Słuchaj, do tej pory opinie na temat tego projektu wahają się od "to jebnie" do "a nuż widelec coś wyjdzie". Jesteś 100% pewien, że chcesz w to iść?
bullseye
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 22
Posty: 55
Rejestracja: 16 gru 2019, 19:54

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: bullseye »

Holgin pisze:Słuchaj, do tej pory opinie na temat tego projektu wahają się od "to jebnie" do "a nuż widelec coś wyjdzie". Jesteś 100% pewien, że chcesz w to iść?
Ryzykuję całe 200zł na obecną chwilę, myślę że warto spróbować. Jak się nie uda to przerobię to na grawer laserowy i kupię Tevo Tarantulę PRO i z głowy będzie :)

Za opinię dzięki, bo tak jak mówiłem dały do myślenia, pewnie wyjdą jeszcze dodatkowe kwiatki podczas budowy ale tego nie uniknę nigdy :)
Holgin
Postów w temacie: 14
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Anet A8 - profile aluminiowe pod większy stół.

Post autor: Holgin »

bullseye pisze:
Holgin pisze:Słuchaj, do tej pory opinie na temat tego projektu wahają się od "to jebnie" do "a nuż widelec coś wyjdzie". Jesteś 100% pewien, że chcesz w to iść?
Ryzykuję całe 200zł na obecną chwilę, myślę że warto spróbować. Jak się nie uda to przerobię to na grawer laserowy i kupię Tevo Tarantulę PRO i z głowy będzie :)

Za opinię dzięki, bo tak jak mówiłem dały do myślenia, pewnie wyjdą jeszcze dodatkowe kwiatki podczas budowy ale tego nie uniknę nigdy :)
Pieniądze to jedno, czas to drugie. Twoja decyzja ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”