Anet A6 - problem z silnikiem ekstudera

Wiktor-N
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2020, 14:10

Anet A6 - problem z silnikiem ekstudera

Post autor: Wiktor-N »

Dzień dobry,

witam wszystkich Użytkowników, to mój pierwszy post na tym forum, proszę o przeniesienie wątku, jeśli coś zrobiłem źle :)

Otóż, chodzi o drukarkę Anet A6. Przedrukowała już z kilkaset godzin i podczas jednego z wydruku zauważyłem, że nie wypływa filament z dyszy. Problemem okazał się silnik ekstrudera, który:
a) okablowanie - wizualnie wszystko jest OK, wszystkie złącza dociśnięte itd.;
b) włączenie wydruku (przy zdjętym wentylatorze, aby widzieć, zębatkę) - karetka się porusza, wszystko OK, ale silnik stoi;
c) próba poruszenie ręcznie, z Menu > Extruder Position nie daje również żadnych rezultatów, ale co ważne - nawet przy nagrzanym do 200*C grzałce sama wartość pozycji ekstrudera w mm nie chce się zmieniać, tak jakby wina leżała nie w samej warstwie sprzętowej.

Próbowaliśmy też przełożyć wtyczki X i Ekstuder'a, a tutaj kolejna niespodzianka - po takim zabiegu (chciałem sprawdzić, czy może ekstuder ruszy z innego step-stick'a) wyświetlił się błąd na wyświetlaczu DEF (zarówno temperatura stołu, jak i grzałki). Nie wiem już, co o tym myśleć, czy coś stało się z płytką sterującą i będzie konieczna jej wymiana? Jakiekolwiek pomysły/sugestie?

Pozdrawiam,
Wiktor-N
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Anet A6 - problem z silnikiem ekstudera

Post autor: epon »

Przełóż silnik z ekstrudera na oś X lub Y, sprawdź luzem albo pod stepsticka od ekstrudera podłącz inny sprawny silnik
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 1
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Anet A6 - problem z silnikiem ekstudera

Post autor: tomek_3100 »

Nic nie zmieniałeś w sofcie bezpośrednio przed tą awarią?
Jeśli elektronika nie pozwala ręcznie przesunąć to proponuję spróbować wgrać marlina na nowo.
Nie wiem skąd ten błąd Def. Czy po podłączeniu z powrotem odpowiednim zniknął czy nadal wyświetla?
Tak czy inaczej najpierw spróbuj system wgrać i zobaczymy co się dzieje
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Wiktor-N
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2020, 14:10

Re: Anet A6 - problem z silnikiem ekstudera

Post autor: Wiktor-N »

Dziękuję Kolegom za odzew :)

Otóż nie mam bezpośredniego dostępu do tej drukarki obecnie z pewnych przyczyn, natomiast na 100% mam potwierdzoną informację, że nawet wyciągnięcie wtyczki silnika ekstrudera/osi X z gniazda od stepsticków powoduje błąd DEF. Wystarczy wyłączyć, włożyć na swoje miejsce, i błędu nie ma. Nawet zamiana wtyczki ekstrudera i osi X daje ten błąd, co jest dla mnie baaardzo dziwne, ponieważ mainboard powinien działać nawet, jeżeli wszystkie silniki byłyby odłączone - po prostu nie rozumiem związku między błędem temperatury DEF, a tym, jak podpięte są silniki. Spróbuję wgrać ponownie oprogramowanie, a jeżeli to nie pomoże - chyba wyrzucę oryginalny mainboard i wstawię RAMPSa. Dobrze myślę? Pozdrawiam :)

PS Co ważne - drukarka działała bez zarzutów od kilku miesięcy, wszystkie wtyczki/przewody wyglądają wizualnie OK
Wiktor-N
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2020, 14:10

Re: Anet A6 - problem z silnikiem ekstudera

Post autor: Wiktor-N »

Muszę dodać nowy post - po dociśnięciu wszystkich wtyczek problem z DEFem znikł :) Po przełożeniu silników X i Ekstrudera, nagrzaniu grzałki do 200*C - silnik Ekstrudera podłączony pod X działa, silnik X podłączony pod gniazdo Ekstrudera nie działa. Obwiniałbym płytę główną, ale problem jest taki, że po wejściu w Ekstruder Position i próbowaniu przesuwania manualnego nie chce nawet zmieniać się informacja na ekranie LCD (o bieżącej pozycji silnika Ekstrudera). Podkreślam, jest nagrzany do 200*C. Spróbuję za radą @tomek_3100 wgrać na nowo firmware

@tomek_3100 - oczywiście wcześniej nic nie było zmieniane w sofcie, problem pojawił się przy włączeniu wydruku pewnego dnia, kiedy okazało się, że filament nie płynie :(
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Anet A6 - problem z silnikiem ekstudera

Post autor: Zepco »

Anet A6 ma chyba tę samą płytę co A8, a te miały często problem z ekstruderem. Sam tego doświadczyłem jak po pół roku użytkowania nie dokończyła druku. Wszystko wskazuje na uszkodzenie stepsticka lub zimne luty. Zmień płytę ale nie na RAMPS tylko jakiegoś SKR.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”