[a6] prędkości druku

embart
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 10 sty 2021, 16:28
x 2

[a6] prędkości druku

Post autor: embart »

Witam forumowiczów,
Forum czytam od kilku lat, natomiast dopiero teraz zarejestrowałem się i postanowiłem włączyć do społeczności.

Mam od czterech lat Anetę 6 i sporo modyfikacji w niej zrobionych:, napinacze pasków, usztywnienie, regulowany Z-stop, samozaciskowe? sprzęgła do osi Z, pierdoły przy ekstruderze i wiatraczkach. Nie wymieniałem żadnych prowadnic, śrub trapezowych, silników, chodzi na oryginalnym oprogramowaniu (nie chce mi się ładować Marlina, - chodzi, to nie widzę większych korzyści), ten sam oryginalny hotend. Generalnie urządzenie do hobbistycznych zastosowań jest ok. Jej zakup z AliEx zwrócił się w całości pewnego dnia, kiedy to złamała mi się drobna plastikowa część w toalecie w spłuczce podtynkowej. Po 40 min (tyle zajął projekt tego elementu, druk i przyklejenie), usterka została usunięta. W przeciwnym wypadku musiałbym kuć kafle aby wymienić spłuczkę :)

Chciałbym zapytać kolegów jakie prędkości druku (jeszcze przyzwoitej jakości) ze swoich A6 wyciągacie?
Nie mówię o jakościach typu warstwa 0,1mm lub niższa, tylko na warstwach 0,3mm i 0,4mm - elementy użytkowe, które nie muszą wyglądać jak z wydruki z SLA ;) ale mają działać i się nie rozpaść.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: [a6] prędkości druku

Post autor: dziobu »

Dziwne pytanie właściciela zmodyfikowanej anety do właścicieli innych zmodyfikowanych anet wśród których większość (???) wymieniła wszystko :D

Maksymalna szybkość zależy też od hotendu, dyszy/warstwy i materiału ale jeśli pytasz tylko o konstrukcje to sprzęt tej klasy powinien osiągać okolice 60mm/s zachowując dobrą jakość druku. Z tym że to wszystko "zależy" także potraktuj to jako punkt odniesienia.
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 1
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: [a6] prędkości druku

Post autor: tomek_3100 »

W mojej jak miało być cicho to max 40mm/s. Jak hałas nie przeszkadzał to bez problemu do 100mm/s. Standard dysza 0,4, warstwa 0,2, jakiekolwiek PLA. Prócz usztywnień i nawiewu na wydruk cała drukarka jak fabryka dała.
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: [a6] prędkości druku

Post autor: Kopytko »

embart pisze: Chciałbym zapytać kolegów jakie prędkości druku (jeszcze przyzwoitej jakości) ze swoich A6 wyciągacie?
Nie mówię o jakościach typu warstwa 0,1mm lub niższa, tylko na warstwach 0,3mm i 0,4mm - elementy użytkowe, które nie muszą wyglądać jak z wydruki z SLA ;) ale mają działać i się nie rozpaść.
Tu zależne bardzo dużo od rodzaju dyszy tak naprawdę , czym większa tym większy przepływ, od rodzaju filamentu , każda firma ma jakieś swoje parametry np. jedno PLA płynie fajnie w dopiero 210 stopniach, inne chińskie w 17 leje się jak z nosa.
Do tego podajesz warstwę 0,4 ale na jakiej dyszy? 0,8mm ? bo taka warstwa prawidłowo na takiej dyszy powinna być drukowana, oczywiście da się i 0,6 na dyszy 0,4 ale mówimy tu o przyjętych normach a nie czy się coś da:)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
bazic
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 10 sty 2021, 23:51
x 7

Re: [a6] prędkości druku

Post autor: bazic »

To ja swoje 3 grosze dołożę :)

Ja swoją A6 trochę pomodyfikowałem - i nie wymieniłem wszystkiego więc nie łapię się do "większości" :)
Uważam, że z ciekawszych rzeczy (uporządkowane wg priorytetu) to były:
1. [ułatwienie życia] dodanie szyby do stołu oraz "przedłużki" na kartę SD - bo mam słaby dostęp do oryginalnego slotu
2. [ułatwienie życia] załadowanie Marlina - daje możliwość: łatwej regulacji Z: babystep, 3 punktowego łatwego poziomowania stołu (mam sensor magnetyczny - a to dzięki nowej karetce X, która ma do niego uchwyt) oraz power failure recovery - niestety zaczęły się problemy z ilością pamięci flash gdy chciałem mieć wszystkie potrzebne mi ficzery.
3. [prędkość, wyciszenie] przeróbka extrudera z direct na bowdena - wpłynęła na zmniejszenie bezwładności a co za tym idzie zwiększenie prędkości/zmniejszenie drgań oraz wyciszenia drukarki. w tym samym momencie dodałem magetyczny Z-probe, bo nie lubię ręcznie kalibrować stołu !!
4. [prędkość, wyciszenie, ułatwienie życia, wzbogacenie] Wymiana płyty głównej na 32-bit SKR 1.4 Turbo !!! - dzięki większej prędkości i większemu flashowi (512kb zamiast 128kb) teraz mogę "wszystko" :) Dodatkowo drukarka też chodzi ciszej - wygląda na to że dzięki zastosowaniu stepsticków A4988 (które i tak są "po taniości")
5. [ułatwienie życia, wzbogacenie] Dodanie modułu WiFi z ESP3D (jednak jestem mocno zawiedziony strasznie wolnym transferem przy uploadzie plików na kartę SD!!)
6. [ułatwienie życia, wzbogacenie] wymiana karetek Z - dzięki temu mamy napinacz paska X
7. [ułatwienie życia, wzbogacenie] zamiana śrub i wałków Y na dłuższe: teraz mam 295mm w osi Y. to pociągnęło za sobą zamówienie dłuższej szyby oraz dorobienie usztywnienia dla ramy. Umożliwiło jednak wydruk kilku dość dużych rzeczy...
8. ze względu na problemy z pkt 5 od dziś jestem testerem ESPWebDav - przejściówki dla karty SD, która umożliwia sprawny transfer plików gcode z PC po WiFi na kartę SD)

Co do chronologii to było niestety jakoś tak:
2,1,3,6,5,7,4,8
Anet_A6_converted_to_SKR1.4Turbo_.jpg
embart
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 10 sty 2021, 16:28
x 2

Re: [a6] prędkości druku

Post autor: embart »

Właśnie jestem po obejrzeniu filmu z kanału Józefa Prusy o wielkościach dysz i zamierzam pobawić się z szerszymi niż 0,4. 0,6mm już chyba ze 2 lata leży na półce, w weekend założę, a poszukam szerszych. Nie wiedziałam, ze 0,8mm też istnieją.

Przedłużka do karty już płynie z AExp, bo mnie też wkurza dostęp. Oś X też już dawno usprawniłem z napinaczem.

Btw. Właśnie pod wpływem impulsu kupiłem A8 DYI. Wysyłka z Czech, za tydzień ma być :) Nie mogę przeżyć, że siedzę 8-10h w robocie i nic się nie drukuje...
Co prawda myślałem o Enderze 3 V2, ale to może w przyszłym miesiącu.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: [a6] prędkości druku

Post autor: Stanley_B »

No to teraz odkryjesz świat dwu-trzykrotnie szybszego drukowania dużych rzeczy.

Analogicznie, gdy masz gdzieś dużo detali, te wyjdą o niebo lepiej z dyszą np. 0.2 mm
Poniżej 0.15 może być już cienko, bo sporo zależy od jakości filamentu. No i trzeba mieć pod ręką igły do przepychania (Aliexpress), bo czasem potrafi złapać farfocla i przytkać.
embart
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 10 sty 2021, 16:28
x 2

Re: [a6] prędkości druku

Post autor: embart »

Ostatnio lecą same wydruki na grubości warstwy 0,3. Przedmioty użytkowe a nie figurki do pokazania... :)
Co prawda nie założyłem jeszcze dyszy 0,6mm, to na 0,4 się drukuje - rezultaty zadowalające. Już jednak od jakiegoś czasu płynie do mnie zestaw dysz nawet do 1mm.

A8 dotarła, składam w wolnym czasie drukując na A6 ulepszenia do niej aby od razu przy składaniu je montować. Myślę że już w piątek pierwsze testy pójdą :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”