Problem z osią Z

Diho
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2021, 20:36

Problem z osią Z

Post autor: Diho »

Witam, ostatnio zakupiłem drukarkę Anet A8. Po pierwszym podłączeniu drukarki do zasilania pozycja Z według drukarki była w pozycji -2,8 po autohome pozycja ta jest wyświetlana jako -1,4. Gdy drukarkę odłączę od zasilania to znów ukazuje się pozycja -2,8 na ekranie. Próbowałem ustawić pozycje home na nowo lecz drukarka jakby nie chce tego zapamiętać i nadal home to -1,4. Problem też jest taki że przez to nie wiem jak poziomować stół i nie mogę nic drukować.
Przepraszam jeśli jest coś słabo zrozumiale napisane, jestem początkujący w sprawach drukarek 3d. Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Problem z osią Z

Post autor: JGFTW »

Jeżeli po bazowaniu (osi) zamiast 0 jest inna wartość to pewnie jest offset - komendą M206 Y0 go wyłączysz (konkretniej ustawisz na 0) https://marlinfw.org/docs/gcode/M206.html

Jeżeli masz czujnik poziomowania ( indukcyjny, BLtouch, IR, belka tensometryczna, itp) to może być to komenda M851 Z0 https://marlinfw.org/docs/gcode/M851.html

Jednak warto się zastanowić czy te offsety są tam nieprzypadkowo? Może te wartości są ok?
To już musisz sprawdzić sam.
Diho
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2021, 20:36

Re: Problem z osią Z

Post autor: Diho »

Znalazłem w marlinie że komenda M206 i M428 jest wyłączona. Co w takim przypadku?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Problem z osią Z

Post autor: JGFTW »

Jeżeli widzisz gdzie to je włącz. ;)

Być może nie masz Marlina - coś kojarzę, że w drukarkach Anet jest Skynet (jakiś fork Marlina).

Opcja 1 - znajdujesz wspierane komendy (gcode) i wybierasz odpowiednią, czyli realizującą funkcję zmiany offsetu. Zobacz ewentualnie czy w menu wyświetlacza nie ma takiej pozycji.

Opcja 2 - kompilujesz Marlina, wgrywasz i ustawiasz jak chcesz powyższymi komendami.
Diho
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2021, 20:36

Re: Problem z osią Z

Post autor: Diho »

Właśnie próbowałem ustawić home osi Z na 0 lecz po odłączeniu od prądu, wszystko wraca do normy czyli home Z to -1.4. :/ W marlinie home osi Z również jest ustawiony na 0.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1338
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Problem z osią Z

Post autor: JGFTW »

Musisz zapisać ustawienia do EEPROM - komendą M500 , sprawdzić ustawienia możesz M503 (zobaczysz je w terminalu, więc musisz być podłączony do komputera np za pomocą Pronterface).

Musisz sprawdzić czy zapis do EEPROM nie jest przypadkiem wyłączony, wtedy trzeba kompilować i wgrać Marlina z tą funkcją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”