Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Marcjan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2021, 17:48

Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: Marcjan »

Cześć wszystkim,

jestem nowy na forum. Ok. miesiąc temu kupiłem okazyjnie dwie drukarki- Anet A8 oraz E12. Na początek zdecydowałem się na coś tańszego żeby je przetestować, pouczyć się i sprawdzić przed kupnem droższego sprzętu czy coś takiego nada się do mojej działalności. Dziś nie jestem pewien czy to był dobry wybór, bo ciągle pojawiają się nowe problemy :P .

Dzisiaj w końcu udało mi się dokończyć składanie A8. Przed uruchomieniem upewniłem się, że wszystkie kable podłączone są poprawnie, w odpowiedniej kolejności i czy są dociśnięte. Włączyłem i w pierwszej kolejności wybrałem funkcję Auto Home. Zdziwiłem się, że wszystkie osie ruszyły na raz (nie po kolei jak w E12), a oś Z zaczęła jechać do góry. Zresetowałem drukarkę, wybrałem przesuw jednej osi i ku mojemu zdziwieniu zaczęły jechać wszystkie na raz. W różnym tempie. :shock: Także nieważne którą osią się poruszam to za nią idą pozostałe.

Na nagraniu możecie zobaczyć jak to wygląda.
https://drive.google.com/file/d/1mNsJ-f ... sp=sharing

Ciekawostką jest, że jak włączam drukarkę to pojawia mi się informacja, że to Anet A4 v 1.0.1. Na płycie głównej jest napisane Anet 3D v1-5.

Mam również wrażenie, że temperatura stołu jest zbyt wysoka. Gdy włączam Preheat PLA to stół zaczyna parzyć już przy 45st C.

PS. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy normalne jest w Anet A8, że podczas przesuwania stołu lub karetki przy wyłączonej drukarce zapala się ekran? Zauważyłem to podczas składania drukarki gdy przesuwałem ręcznie stół.
Załączniki
IMG_3461.jpg
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: Andrzej_W »

Marcjan pisze:
PS. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy normalne jest w Anet A8, że podczas przesuwania stołu lub karetki przy wyłączonej drukarce zapala się ekran? Zauważyłem to podczas składania drukarki gdy przesuwałem ręcznie stół.
Tak to normalne zjawisko silniki krokowe działają jak prądnica
Marcjan
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 1
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: arkomania.pl »

Radzę unikać ręcznego, zbyt gwałtownego przesuwania osią x lub y.
Jeśli jest jednak taka potrzeba, to robimy to bardzo powoli.
Marcjan
Pozdrawiam Arek G. arkomania
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: kawaled6 »

W sumie ja tam na drukarkach typu delta się nie znam ale z tego co opisałeś to tak mi zaświtało, że wygląda to tak jakbyś w Anecie miał wgrany soft od delty (ruch w jednej z osi wymaga pracy wszystkich napędów).

EDIT: Tak patrzę w googlach i Anet A4 to właśnie delta, także masz odpowiedź :)
Marcjan
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
Marcjan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2021, 17:48

Re: Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: Marcjan »

arkomania.pl pisze:Radzę unikać ręcznego, zbyt gwałtownego przesuwania osią x lub y.
Jeśli jest jednak taka potrzeba, to robimy to bardzo powoli.
Dzięki, będę uważał. Zauważyłem to gdy przysunąłem do siebie gwałtownie stół, bo mi odjechał gdy przechyliłem drukarkę.
kawaled6 pisze:Tak patrzę w googlach i Anet A4 to właśnie delta, także masz odpowiedź
Trzy razy sprawdzałem wszystkie połączenia i oglądałem dokładnie płytę i zasilacz szukając przyczyny, a dopiero przed pisaniem tego posta zauważyłem co jest napisane podczas startu drukarki...

Rozumiem, że powinienem przeinstalować firmware na prawidłowy. Spróbuję wgrać od razu Marlina. Nie wiem czy da się to zrobić na Macu. Jak nie to spróbuję dopiero we wtorek na Windowsie.
Marcjan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2021, 17:48

Re: Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: Marcjan »

Wgrałem najnowszy firmware Marlina według forumowej instrukcji. Dla Maca 2 kroki różnią się pod względem lokacji niektórych folderów, ale z grubsza jest tak samo.

Auto Home oraz przesuwanie osi z osobna działają poprawnie i płynnie. Nie tak skokowo jak poprzednio. Wychodzi na to, że miałem firmware od innej drukarki.

Pozostało mi jeszcze ustalenie dlaczego wydobywa się smród z okolic ekstudera podczas rozgrzewania dyszy. Hotent i dysza są nowe. Na płycie wszystko dokręcone.

Dziękuję za porady.
Awatar użytkownika
dawidex7
Postów w temacie: 1
Posty: 53
Rejestracja: 10 paź 2019, 09:42
Drukarka: AM8; MK3S; MD16
x 16

Re: Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: dawidex7 »

Marcjan pisze:Pozostało mi jeszcze ustalenie dlaczego wydobywa się smród z okolic ekstudera podczas rozgrzewania dyszy.
To może być jeden z powodów
Hotent i dysza są nowe.
Jeśli są faktycznie są nowe to muszą się na początku "przepalić" (pewnie jest jakieś lepsze określenie na to, ale myślę, że wiadomo o co chodzi). Jeśli to wynika z nowości to nie powinno to trwać więcej niż z 10minut. Posiedź chwilę przy drukarce, rozgrzej ją do ~230*C i wtedy i zobacz czy po kilku minutach przestanie.
Inną możliwością jest to, że tym smrodem jest po prostu topiący się filament, który dla Ciebie jest smrodem :P
Marcjan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 28 mar 2021, 17:48

Re: Anet A8- wszystkie osie jeżdżą na raz...

Post autor: Marcjan »

dawidex7 pisze:Jeśli są faktycznie są nowe to muszą się na początku "przepalić"
Przepaliłem i jest OK. To tłumaczy dlaczego pojawił się ostatnio lekki smród na początku druku po wymianie dyszy i heatbreak w Anet E12.

Jestem trochę przeczulony, bo w E12 miałem przygodę ze spalenizną już na samym początku. Zaczęły mi się topić kostki od zasilania Hot Bed na płycie głównej. Okazało się, że chińczyk nie dokręcił śrub przy kostce i były luźne... także już wiem, że należy dokładnie sprawdzać nawet zestawy wstępnie złożone :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”