Obsługa 3 anet z jednego PC.

stawiniakPOL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2021, 21:11
Lokalizacja: Mińsk mazowiecki
x 10

Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: stawiniakPOL »

Witam.

Pytanko proste. Jak zrobić by bezpośrednio po kablu USB sterować każdą z 3 drukarek niezależnie.

Mam 2 A8 i jedną A6. Wpieniało mnie rozstawianie ich na podłodze, ciąganie przedłużacza i świecenie telefonem żeby zobaczyć jak idzie wydruk a drukuję duże elementy. Więc zrobiłem szafę, rozprowadziłem elektrykę, oświetlenie, i teraz pozostało mi ostatnie - sterowanie.

Do tej pory puszczałem wydruki z kart, a podpięcie do PCta stosowałem głównie tylko w celach serwisowych (bo obsługa drukarki przez Menu drukarki jest tak tępa jak ja w sprawach elektronicznych) ale chciałbym zastosować jakiś port USB w szafie, do niego podpiąć drukarki - a port już jednym kabelkiem do PCta. Tylko czy to zadziała?? Jak to ustawić ?? Rozumiem że każda drukarka będzie musiała być przypisana pod inny port COM. Tylko nie mam pojęcia jak to ogarnąć od tej strony konfiguracyjnej.

Idealnie byłoby takie ustawienie żeby np. włączeć 3 razy repetiera, i każdy repetier żeby obsługiwał jedną drukarkę niezależnie.

Niestety od spraw softwearowych jestem totalnym debilem, więc proszę o jakies podpowiedzi i pokierowanie. O ile się da taką moją zachciankę ogarnąć.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1569
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 344

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: Jarewa »

A jaka to filozofia podłączyć i sprawdzić jaki port com ma nadany?? wtedy jak piszesz uruchamiasz 3x program i w każdej definiujesz inny port przypisany drukarce... Technicznie możliwe ale ciekawe czy nie będzie zakłóceń jakiś..
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: morf »

Można też postawić raspberry pi w opcji najdroższej po 1szt na drukarkę lub opcji najtańszej 1 szt rpi 4 z 8gb ram i trzy instancje octoprinta w kontenerach.
Fakt jeśli totalnie nie znasz się na podstawach IT no to słabo, zostaje chyba hub USB i zwykły komp jak pisał Kolega wyżej.
Aczkolwiek wydrukow po USB z normalnego pcta który służy w domu do wszystkiego nie polecam.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: Jose »

stawiniakPOL pisze: Niestety od spraw softwearowych jestem totalnym debilem
Nie martw się, jest nas więcej :-) Najprościej spróbować, podłącz dwie drukarki pod dwa osobne porty usb i zobacz czy to działa. Jeśli działa to hub USB do szafy i masz trzy drukarki po jednym kablu.
stawiniakPOL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2021, 21:11
Lokalizacja: Mińsk mazowiecki
x 10

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: stawiniakPOL »

Jarewa pisze:A jaka to filozofia podłączyć i sprawdzić jaki port com ma nadany?? wtedy jak piszesz uruchamiasz 3x program i w każdej definiujesz inny port przypisany drukarce... Technicznie możliwe ale ciekawe czy nie będzie zakłóceń jakiś..

No problem jest czasowy, na pewno ktoś to robił już przede mną, stąd pytam. Żeby się nie okazało później, że nakupuję usb hubów, stracę cały dzień na "zabawę" w ustawieniach COM i się okaże, że nic z tego "bo coś tam". I wtedy bym przyszedł i tak na forum i truł "dlaczego nie działa". I wtedy zająłbym jeszcze więcej czasu i sobie i innym, by dowiedzieć się o jakiejś "pierdółce" typu (tak z bani strzelam) "bez przeprogramowania płyty w Anet nie zadziała bo one zawsze będą się łączyły w jeden COM i tego nie ustawisz".
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: FlameRunner »

stawiniakPOL pisze:Do tej pory puszczałem wydruki z kart, a podpięcie do PCta stosowałem głównie tylko w celach serwisowych
Taka metoda daje przy takich drukarkach największą niezawodność, nic bym tu nie zmieniał.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: dziobu »

Jak najbardziej zadziała. Jedyna upierdliwość może być w konfiguracji bo soft przeważnie trzyma nastawy w profilu usera także przy każdym włączeniu programów będziesz musiał wybrać ponownie odpowiednie porty. Ale pewnie jak się program uruchomi ze stosownymi parametrami to konfigurację da się przenieść w inne miejsce.
stawiniakPOL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 28
Rejestracja: 12 cze 2021, 21:11
Lokalizacja: Mińsk mazowiecki
x 10

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: stawiniakPOL »

morf pisze:Można też postawić raspberry pi w opcji najdroższej po 1szt na drukarkę lub opcji najtańszej 1 szt rpi 4 z 8gb ram i trzy instancje octoprinta w kontenerach.
Fakt jeśli totalnie nie znasz się na podstawach IT no to słabo, zostaje chyba hub USB i zwykły komp jak pisał Kolega wyżej.
Aczkolwiek wydrukow po USB z normalnego pcta który służy w domu do wszystkiego nie polecam.
Malina jako zamiennik płyt głównych w anetach?? Bo i tak myślę nad alternatywą w razie jakby któraś mi strzeliła, odpukać od 4 lat żadna mi nie padła a mają sporo godzin przepracowanych, raz zrobiłem im maratonik - dwa tygodnie non stop pracy na 3 zmiany. I dały radę.

A drukowania przez USB z PCta dlaczego nie polecasz??

W gruncie rzeczy drukować mogę z kart jak do tej pory. Tylko przy okresowych przeglądach i regulacjach drukarek obsługa ich przez USB jest nieporównywalnie wygodniejsza i na tym mi zależy najbardziej.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: dziobu »

Z przyczyn organizacyjno-technicznych drukowanie z komputera może spowodować braki danych i przestoje podczas druku; poza tym jakakolwiek niestabilność komputera i masz wydruk w plecy.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Obsługa 3 anet z jednego PC.

Post autor: dragonn »

stawiniakPOL pisze: A drukowania przez USB z PCta dlaczego nie polecasz??
Są dwa powody:
- drukowanie przez USB potrafi nie wyrabiać przy skomplikowanych wydrukach/dużej szczegółowości pliki STL, drukarka wtedy przycina i robi bloby na wydruku. Są rozwiązania żeby to obejść, np. niektóre slicery mają parametr który ustawia maksymalną szczegółowość generowanego g-codu, zastępie Marlina Klipperem (ale to już w ogóle inna jazda) itp. Dla ścisłości, to nie tak że USB jest za wolne, za wolna jest komunikacja UART której jest symulowana po USB oraz g-code to strasznie nieefektywny protokół do pchania dużej ilości danych.
- zakładając że używasz Windowsa a szczególnie dotyczy to 10, to system które potrafi robić sobie co chce czasami jak widzi że jest nie zajęty przez użytkownika. Wystarczy durna aktualizacja systemu i wydruk do kosza, a w twoim przypadku 3.
morf
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”