Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Talesz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2021, 20:02

Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: Talesz »

Cześć wszystkim,

nie daję już sobie z tym rady więc proszę Was o pomoc. Mam Anet A8 od lat, ostatni raz modziłem jakoś w 2017r. Wrzuciłem Marlina 1.1.8 z poziomowaniem stołu przy użyciu BlTouch (konkretniej 3DTouch). Wszystko śmigało, ładnie drukowało. Jakieś dwa lata temu przez przeprowadzkę musiałem zwieźć urządzenie do domu. Chwilę po tym gdy chciałem coś wydrukować miała problem z poziomowaniem. Oś Z podnosiła się bez końca. Wyłączyłem ją i tak stała do teraz. Wyczyściłem całą, rozebrałem pospinałem kabelki na nowo i tak. Po włączeniu drukarki 3DTouch mruga na czerwono. Gdy z menu drukarki go resetowałem przestawał, ale gdy wybierałem Self test igła zrobiła jeden ruch i znów zaczynał mrugać na czerwono. Okablowanie sprawdzone kilka razy ze schematami - jest ok. Czujnik czysty wizualnie nie uszkodzony. Uznałem, że może soft padł i z racji, że wyszły już nowsze wersje oprogramowania postanowiłem go zaktualizować. Wczoraj trochę się tym bawiłem, ale już mi się wszystko mieszało więc dziś siadłem jeszcze raz.

(Oczywiście konfiguracja pod A8 przekopiowana, a do mobo mam podłączony oprócz zasilania tylko ekran) Płyta V1-5. Mechanicznie drukarka fabryka.

Kompilując czystego Marlina przy pomocy Arduino IDE mam takie błędy (tu miałbyć link do pastebin ale notatnik z przekopiowanymi błędami ma prawie 5mb) ale finalnie się skompilowało i weszło na drukarkę. Więc aktualnie na drukarce jest czysty Marlin 2.0.9.2

Problem pojawia się gdy teoretycznie konfiguruję BlTouch. Wzoruję się na tym tutorialu https://3dwork.io/en/configure-bltouch-in-marlin/ i nie działa. Kompilator wyrzuca takie błędy pastebin. Te błędu uniemożliwiają wgranie softu do Anet.

Pogrzebałem po YT i widzę, że często wykorzystywany do kompilowania jest Visual Studio Code. W nim gdy kompiluje czystego Marlina wybieram sanguino1284p i nie mam żadnych błędów. Klikam Upload leci wgrywanie, port com znajduje ok ale wyrzuca błąd pastebin.

Gdy otworzę w Visual Studio Code Marlina z teoretycznie skonfigurowanym BlTouch to tak jak w Arduino IDE tak i tu mam błąd pastebin i nie da się tego wgrać.


Zapewne to kwestia konfiguracji i w tutorialu coś ważnego jest pominięte, ale z moją wiedzą nie mam pomysłu na to. Kiedyś mi poszło w miarę gładko, ale niewiele pamiętam. Teraz się trochę pozmieniało i mam problem. Proszę o podpowiedzi jak uruchomić Marlina z BlTouch. Ew jak ktoś ma Marlina na A8 który z BlTouch mu się kompiluje bez problemu to proszę poratować i podesłać soft.

Bo jak nam się uda wgrać soft z poziomowaniem to jeszcze będzie kwestia tego czy mój czujnik wg jest sprawny, ale uporajmy się najpierw z fw.

Mam nadzieję, że nie jest to napisane zbyt chaotycznie, ale już mi głowa paruje i mam nadzieję, że nie namieszałem w opisie zbytnio.
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: Mati »

Skoro nie przechodzi self testu, to problem leży raczej w samej sondzie, a nie sofcie drukarki. Jeśli jednak mimo wszystko chciałbyś otrzymać pomoc z kompilacją Marlina to przydałoby się wrzucić też Twoje configuration.h i configuration_adv.h.
BLTOUCH requires Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING set to false. Please update your Configuration.h file.
Poza tym ja nie rozumiem, czego w tak jasnym komunikacie nie rozumiesz.
Talesz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2021, 20:02

Re: Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: Talesz »

Nie rozumiałem za co odpowiada ta opcja skoro w tutorialach na których się wzorowałem nie było o tym wzmianki, a nie chciałem sobie czegoś uszkodzić. Nie wrzuciłem posta z jednym zdaniem i "pomuszcie". Staram się sam zrozumieć i znaleźć rozwiązanie, by nie zaśmiecać forum.

Nie rozumiem też dlaczego w przypadku czystego Marlina Arduino IDE jest wstanie wgrać oprogramowanie na płytę a ten sam soft Visual Studio Code już nie. Taki mam błąd pastebin
A do dalszej pracy przydałoby się by VSC działało bo przyjemniej się na nim pracuje i błędy są lepiej widoczne jak sam mi pokazałeś. Przypomnę, że do Buildu mam trzy opcje 1.sanguino1284p 2.sanguino1284p_optimized 3.melzi_optiboot. Ja korzystam z tej pierwszej.


Dobra poprawiłem te dwie opcje i VSC kompiluje mi soft tyle że za dużo waży 101.4% (used 128736 bytes from 126976 bytes). Szukam informacji co mogę wyrzucić z programu by się zmieścił.

Ten sam poprawiony soft skompilowany w Arduino IDE wyrzuca ścianę błędów. Załączam wycinek

Kod: Zaznacz cały

C:\Users\ja\Documents\Arduino\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:53:0: warning: "TIMER5A" redefined
 #define TIMER5A 14
 
In file included from C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino\main.cpp:20:0:
C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:222:0: note: this is the location of the previous definition
 #define TIMER5A 16
 
In file included from C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino/Arduino.h:258:0,
                 from C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\avr\cores\arduino\main.cpp:20:
C:\Users\ja\Documents\Arduino\hardware\anet\avr\variants\sanguino/pins_arduino.h:54:0: warning: "TIMER5B" redefined
 #define TIMER5B 15
Rozumiem, że te błędy można olać?

No i finalnie ten sam błąd co do zużycia pamięci.

Szkic używa 129664 bajtów (102%) pamięci programu. Maksimum to 126976 bajtów.text section exceeds available space in board

Zmienne globalne używają 4409 bajtów pamięci dynamicznej.
Sketch too big; see https://support.arduino.cc/hc/en-us/art ... 0013825179 for tips on reducing it.
Błąd kompilacji dla płytki Anet V1.0.
Załączam paczkę z konfiguracją. Google Drive
Talesz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2021, 20:02

Re: Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: Talesz »

Nie widzę opcji edytuj więc post pod postem.

Gdy skompilowałem przez sanguino1284p_optimized to program ma tyle zużycia: Flash: [==========] 97.5% (used 123778 bytes from 126976 bytes). Czy mogę tak wgrywać na fabryczną płytę z fabrycznym bootloaderem?
Talesz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2021, 20:02

Re: Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: Talesz »

Zaryzykowałem i wgrałem soft przy kompilowaniu sanguino1284p_optimized. Drukarka działa, grzeje ale nie poziomuje stołu. BlTouch wysuwa igłę, oś się opuszcza. Dochodzi do pierwszego styku, igła się chowa ale gdy dochodzi do drugiej próby powolniejszej igła się nie wysuwa i oś zjeżdża uderzając o stół.
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: Mati »

A jesteś pewien, że na schowanie igły jest jakaś reakcja? Czy po prostu igła się chowa, ale nic się nie dzieje dalej?
Talesz
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 13 gru 2021, 20:02

Re: Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: Talesz »

Tak, ponieważ pierwsze próbkowanie jest poprawne. Zjeżdża w dół, czujnik wyczuwa stół chowa się sonda podnosi się wózek ale już do drugiej wolniejszej próby nie wysuwa sondy i zjeżdża uderzając w stół.
domak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 01 lut 2022, 11:16

Re: Anet A8 Marlin 2.0.x + BlTouch. Prośba o pomoc.

Post autor: domak »

Mam podobny problem. Konfiguracja 1:1 taka sama jak u Ciebie. Nie działa mi poziomowanie z BLtouch. Wyrzuciłem kondensator C45, ale nadal ten sam błąd. Drukarka nie zatrzymuje się przy Home Z -> uderza w stół.
Czy możesz podesłać swój działający plik firmware?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”