Anet A8 plus przebudowa core xy

Mar_io
Postów w temacie: 4
Posty: 63
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: Mar_io »

Witajcie,

Leży u mnie drukarka Anet A8 plus. Sprzęt wiadomo już nie najnowszy, zastanawiam się co z nim zrobić. Pierwotnie chciałem sprzedać ta maszynę i kupić coś świeższego, jednak wpadł mi do głowy pomysł aby przerobić ten sprzęt na całego z nowa elektronika, klipperem i paroma gadżetami oraz co najważniejsze w układzie core xy. Nie chce na to wydawać miliona monet ale kilkaset złotych mógłbym zainwestować. Szkielet na jakiś budżetowych profilach mogę nawet z metra ponieważ mam park maszynowy do zbudowania ramy. Resztę co można pozyskać i wykorzystać z dawcy. Chciałbym się poradzić. O o tym myślicie warto się bawić w takie coś? Jest kilka projektów na internecie. Jestem ciekawy waszej opinii. Druga opcja to sprzedanie tego po prostu nie mam miejsca na dwie drukarki. Dzięki za sugestie.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: morf »

Szczerze mówiąc to jest takie niecenzuralne powiedzenie że sznurka z niczego nie ukrecisz.
Corexy wcale nie jest świętym gralem kinematyki druku 3d a budżetowe corexy może drukować gorzej niż porządną konstrukcja bramowa. Tak po prawdzie to kilkaset złotych (o których pisałeś) kosztuje porządny stół albo dobry hotend.

Sprzedaj to co masz i dołóż trochę kupując coś z powtarzalna jakością druku, taka moja sugestia. Używana Pruse MK3 albo forumowa deltę używana i dopieszczona...

Trochę nie wiadomo jakie masz oczekiwania i w zasadzie skąd pomysł wymiany drukarki? Znudziła się? Nie jesteś zadowolony z wydruków? Chcesz drukować szybciej? Potrzebujesz większej przestrzeni roboczej itp...

Od tego trzeba by zacząć....
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: JGFTW »

Trzeba sobie zdawać sprawę, że sprzedanie takiej drukarki może się okazać trudniejsze niż się wydaję ;)
Chyba, że chcesz ją sprzedać za groszę. Pewnie do takiej używanej prusy, którą sugeruje morf trzeba by sporo dołożyć, ale faktycznie warto teraz kupić, bo są używki w dobrej cenie na portalach aukcyjnych. ;)

Przerabiając z bramowca na corexy wykorzystasz może stół (ale i tak trzeba by zrobić kanapkę dokładając jakąś grubszą blache alu), silniki, zasilacz, pręty trapezowe, może jeszcze parę drobiazgów w sumie z 400 zł, a dołożyć do przeróbki będziesz musiał co najmniej 2 razy tyle. Elektronika ~350, ponad 100 zł same łożyska do prowadzenia paska... Przelicz porządnie BOM takiej przeróbki, bo może to nie być 'parę stów'.

Myślę, że jak masz parę stów budżetu to lepiej dołożyć do tej anety - usztywnić ramę, zmienić oś XZ (może na drukowane jak tu https://cults3d.com/en/3d-model/tool/an ... rame-brace), zmienić ekstruder (kompletny z głowicą, najlepiej też dać dyszę min 0.6mm, najlepiej 0.8mm), dodać terminal do klippera, dać większe pręty gładkie od osi Y i może dać drugi silnik i grubszy pasek (może nawet po drugiej stronie sprzężony), przerobić stół i jego mocowanie (dać blachę alu na grzałkę ze wyfrezowanymi wcięciami na magnesy i przerobić ją z blachą magnetyczną, wyciąć grubsze mocowanie stołu).

Szybko nie będzie, ale będzie ładniej i powtarzalniej drukować.
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: bukszpryt »

Nie wiem jak długo się bawisz drukarkami itp, więc nie wiem, czy w twoim przypadku będzie to miało znaczenie, ale ze swojego krótkiego doświadczenia mogę powiedzieć, że budowa drukarki od podstaw, nawet jeżeli efekt nie będzie idealny, pomaga w ogarnięciu wielu spraw przy kolejnych, nawet kupnych drukarkach.
BobekNierobek
Mar_io
Postów w temacie: 4
Posty: 63
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: Mar_io »

Pomysł - po prostu leży i się kurzy, nie wiem ile teraz można za taka drukarkę nawet liczyć przy sprzedaży?. Używałem bo miała większe pole robocze wiec czasem to po prostu wykorzystywałem w innych przypadkach używałem mniejszego enderka. Ale macie chyba racje ze koszt w porównaniu do tego co się otrzyma srednio się kalkuluje. Tym bardziej ze elegoo neptune 3 nad którym się zastanawiam ma już wszystko praktycznie w cenie łącznie z czujnikiem filamentu. Może faktycznie oleje temat i sprzedam obie… oczekiwań nie mam dużych drukuje głównie projekty do majsterkowania. Nic na wystawę także po prostu lubię budować. Oczywiście w założonym budżecie.
Avim
Postów w temacie: 2
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2022, 20:22

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: Avim »

Był kiedyś na thingiverse projekt na rurach kwadratowych 25, działał dość dobrze, tylko oś x szła w skosie jak paski za mocno się naciągało. Teraz dawno tego projektu nie widziałem.
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: bukszpryt »

Na yt widziałem jakiegoś vorona na rurach kwadratowych. w tej chwili tego nie znajdę, ale wiem, że mam gdzieś zapisanego cada z tym projektem.
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: bukszpryt »

Za późno już żeby edytować, więc będzie post pod postem.
Projekt na kwadratowych rurach: https://www.youtube.com/watch?v=VWfTNXjSgf0
Mar_io
Postów w temacie: 4
Posty: 63
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: Mar_io »

Tylko że wiesz o ile ten voron jest tańszy patrząc tylko na ramę. Ja robię teraz frezarkę cnc do drewna, widzę jak wygląda sprawa z profilami liniowymi itd... tutaj się kasa rodzi. Jak już robić Vorona to trzeba niestety konkretnie polecieć z kasą. Nie wiem czy nie lepiej faktycznie wtedy takie bambu kupić i ma się sprzęt działający od razu po wyjęciu z pudła.
bukszpryt
Postów w temacie: 5
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anet A8 plus przebudowa core xy

Post autor: bukszpryt »

Mar_io pisze: 17 mar 2023, 20:47 Tylko że wiesz o ile ten voron jest tańszy patrząc tylko na ramę. Ja robię teraz frezarkę cnc do drewna, widzę jak wygląda sprawa z profilami liniowymi itd... tutaj się kasa rodzi. Jak już robić Vorona to trzeba niestety konkretnie polecieć z kasą. Nie wiem czy nie lepiej faktycznie wtedy takie bambu kupić i ma się sprzęt działający od razu po wyjęciu z pudła.
Wszystko zależy od tego, jaki jest cel - czy chcesz mieć po prostu działającą drukarkę, czy chcesz drukarkę zbudować.

Co do kosztów, to się zgadzam. Sam jakiś czas temu zbudowałem jedną z wczesnych wersji Rooka, czyli małej drukarki corexy, której większość ramy jest drukowana. Nie ma tam ani jednego profilu, a poszło na to jednak nieco kasy. Nie wiem ile dokładnie, ale na pewno więcej, niż na drukarkę, na której tego Rooka wydrukowałem.
Mimo sporego jak dla mnie kosztu, nie żałuję, bo się co nieco nauczyłem i dzięki temu między innymi zrobiłem mały remont mojej najstarszej drukarki oraz zmieniłem firmware w "głównej" drukarce i dorobiłem jej parę usprawnień.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Anet”