Custom Delta - wsparcie

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Pjoter »

- Siema, nie mogę gadać bo ledwo daje rade żyć w tym UK
- Ale to ty dzwonisz
@GUTEK@, morf, JGFTW, Abys
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Astro
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:49
Lokalizacja: Zielona Dziura
Drukarka: Tak
x 5

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Astro »

Aktualizacja: praca skończona w 2/3. Obecnie prezentuje się tak (fotografem to ja nie zostanę):
Załączniki
Zmieniłem plastik i kółka na prowadnice liniowe i wózki. Wyszło bardzo dobrze.
Zmieniłem plastik i kółka na prowadnice liniowe i wózki. Wyszło bardzo dobrze.
Podgląd kala zasilającego płytkę grzewczą.
Podgląd kala zasilającego płytkę grzewczą.
Na górze silniki + mocowanie na wentylatory - jeszcze bez wentylatorków. Każdy silnik z chłodzeniem - przy długich wydrukach nie mam żadnych przeskoków w mojej pierwszej maszynie to i tutaj będzie tak samo.
Na górze silniki + mocowanie na wentylatory - jeszcze bez wentylatorków. Każdy silnik z chłodzeniem - przy długich wydrukach nie mam żadnych przeskoków w mojej pierwszej maszynie to i tutaj będzie tak samo.
Nakładka mocująca do koła pasowego własnego dizajnu.
Nakładka mocująca do koła pasowego własnego dizajnu.
Narożniki od chinczyka - dlatego wałki liniowe fi8 nie pasują - wszystkie dziury są wg specyfikacji fi8 +/- 0.1, i wszystkie są dokładnie -0.1mm. Wzmocnienie jak sugerowaliście gdzieś wcześniej, ale projekt własny.
Narożniki od chinczyka - dlatego wałki liniowe fi8 nie pasują - wszystkie dziury są wg specyfikacji fi8 +/- 0.1, i wszystkie są dokładnie -0.1mm. Wzmocnienie jak sugerowaliście gdzieś wcześniej, ale projekt własny.
Płytka grzewcza MK3 zabezpieczona korkiem i fragmentami teflonu.
Płytka grzewcza MK3 zabezpieczona korkiem i fragmentami teflonu.
Ramiona wycięte z włókna węglowego - bodajże były to jakieś podpory do namiotu :D Klejone z główkami cięgieł i dobrze zwymiarowane - zdjęcia 'maszynki' do wymiarowania ramion niestety nie zrobiłem.
Ramiona wycięte z włókna węglowego - bodajże były to jakieś podpory do namiotu :D Klejone z główkami cięgieł i dobrze zwymiarowane - zdjęcia 'maszynki' do wymiarowania ramion niestety nie zrobiłem.
Pierwsze starcie z głowicą full metal - tym razem Dragon St - mocowanie tanie ale wszystko metalowe, nie drukowane - jednak wolę sztywniejszą konstrukcję. Do dorobienia montaż wentylatorków 2 x 40 i wyłącznik krańcowy do poziomowania. Czujnik temperatury  - upolowany PT1000.
Pierwsze starcie z głowicą full metal - tym razem Dragon St - mocowanie tanie ale wszystko metalowe, nie drukowane - jednak wolę sztywniejszą konstrukcję. Do dorobienia montaż wentylatorków 2 x 40 i wyłącznik krańcowy do poziomowania. Czujnik temperatury - upolowany PT1000.
Zdecydowałem się na elektronikę w wersji Duet 3 Mini Wifi. W pudle leży jeszcze PanelDue 7 calowy, ale nadal się nad nim zastanawiam.
Zdecydowałem się na elektronikę w wersji Duet 3 Mini Wifi. W pudle leży jeszcze PanelDue 7 calowy, ale nadal się nad nim zastanawiam.
Widok poglądowy na całokształt.
Widok poglądowy na całokształt.
Abys, Berg
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: majek »

Fajnie, że ktoś jeszcze delty buduje :-)

Widzę 2 problemy:
1. Użyłeś białego paska - większość białych jest wzmacniana drutem stalowym, który się po prostu łamie po jakimś czasie. Poza tym mniej się poddaje na zginanie. Czyli potrzeba większej siły do naciągu i stawia większy opór przy ruchach zginających.
Kup już sobie porządny pasek wzmacniany włóknem szklanym.

2. Sprężynki do naciągu - dwie na zamkniętym pasku są bez sensu, bo jedna wystarczy.
Do tego przy dużych przyspieszeniach potrafią się poddać i wychodzą dziwne kształty na wydrukach. Sam kiedyś myślałem, że te sprężynki to dobry pomysł, ale jak już nabrałem doświadczenia i zacząłem drukować szybciej, to się niewytłumaczalne rzeczy zaczęły działać. Generalnie u mnie do 50mm/s i przy niedużym przyspieszeniu nie widać problemów od sprężynek, ale drukując szybciej zaczynają się pojawiać dziwne rzeczy.

Jako, że mam tylko jedną sprężynkę, to łatwiej mi było znaleźć o co chodzi, bo silnik ciągnąc w jedną stronę jest bezpośrednio połączony paskiem na sztywno z wózkiem i te ruchy są ok. Ale ruch w drugą stronę przy dużym szarpnięciu jest po prostu amortyzowany przez sprężynkę i karetka się 'spóźnia' względem ruchu silnika.

Zrób naciąg pasków jakoś inaczej.
Najłatwiej zrobić naciąg na idlerze, ale mając go na dole pewnie musiałbyś samemu coś wykombinować, bo większość projektów widziałem regulowanych od strony przeciwnej do paska, np: https://www.thingiverse.com/thing:2827665 (czyli tu wypadłoby od spodu).
Są też karetki z mocowaniem paska umożliwiającym jego regulację, np. coś takiego: https://www.aliexpress.com/item/32883762991.html (pewnie można taniej znaleźć) albo np. drukowane https://www.thingiverse.com/thing:3960056

Oczywiście tak jak masz teraz, to też jakoś to będzie działać. Ale lepiej wtedy pamiętać, że to raczej rozwiązanie tymczasowe.
JGFTW, Abys, Berg
Awatar użytkownika
Astro
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:49
Lokalizacja: Zielona Dziura
Drukarka: Tak
x 5

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Astro »

@majek to tzw. wiedza tajemna :) Dzięki za informacje, chwilowo paski zostawiam ale jak się zacznie coś dziwnego pojawiać to zmienię.
Natomiast mam do Was @majek @Stanley_B jeszcze jedno pytanie odnośnie głowicy full-metal: czy jest sens budować z chłodzeniem dwoma wentylatorami? Koncepcja: wentylator do głowicy przód + tył + wyloty powietrza po bokach kierowane w górę? (czy to już będzie przesada, jeden wystarczy?)
Do chłodzenia mam wentylatory sunona wersja vapo 40x40x20mm, względnie głośne ale mocne.
Model będę wzorował na przykład nr 1 oraz przykład nr 2.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Berg »

ad biały pasek: w pełni się zgadzam z kolegą. Nie jest dobry. Zwłaszcza do delty. Zwykły czarny lepszy. Najlepszy ten rudy od Gates.

ad sprężynki: Najlepiej je całkiem wywalić i naciągnąć pasek prawidłowo na sztywno.
Abys
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”