Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Cosik »

Hej, coś działasz w temacie? Bo jestem ciekaw efektów i sam może kiedyś będę deltę robił.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Martin »

Jest pierwszy hmm... "wydruk", na taśmie i kleju w sztyfcie. Dziś pół dnia podłączałem kabelki, robiłem konfigurację i sto innych rzeczy.
Na razie grzałka jest za duża (czekam na krótszą z ali), więc odpiąłem jeden z dwóch wiatraków chłodzenia wydruku i efekt widać w wydruku - niedostateczne chłodzenie (albo za wysoka temperatura - było 205st). Z chłodzeniem w ogóle może być problem przy tych malutkich wiatraczkach.
Po kilku godzinach dłubania silniki tak się rozgrzały, że stół był w praktyce grzany. Mam nadzieję, że zmniejszenie napięcia na stepstickach pomoże, bo mi się drukarka stopi. Chyba z tego przegrzania silnik zgubił kroki.
Kostka przyzwoicie trzyma wymiar (20,1x19,7mm), ale to się okaże po dokładnej kalibracji.
Jak widać miejsca jest w środku naprawdę niewiele, nie zmieściłaby się większa lub wyższa elektronika.
Zostało do zrobienia:
- skrócenie kabli i porządne lutowanie niektórych,
- wymiana kabli zasilających na cieńsze, bo przesadziłem - chyba z 2,5mm2 dałem i za dużo miejsca zajmują,
- przeprojektowanie uchwytu na wiatrak chłodzący elektronikę, wisi 1 mm nad stepstickami,
- dokładna kalibracja ramion,
- zaimplementowanie sondy Z naciskowej (nakładana na dyszę) - przyszła z ali, ale nie było dziś czasu,
- światełko na efektorze,
- a później ulepszenia...

Tak to działa https://youtu.be/sOpsoAvdzys
Teoretyczna wysokość robocza drukarki to ok. 185 mm na środku stołu.
Podsumowując, jestem zadowolony. Pierwsza drukarka (prawie) zbudowana.

PS, jeśli ktoś ma pomysł na ultracienki (10 mm?) wiatrak 60mm to poproszę o informację, Zephyr60 ma 15 mm grubości i ledwo pasuje.
Załączniki
13b.jpg
16b.jpg
14b.jpg
15b.jpg
19.JPG
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Martin »

Efektor skończony, z grzałką krótszą niż standardowa, z LEDami. Walczę z sondą naciskową i konfiguracją w Smoothie. Jako że sonda jest na dyszy, to w teorii offset Z jest 0. Po ustaleniu za jej pomocą wysokości Z, przy druku dysza jest za blisko, czyli potrzebuję chyba „ujemnego offsetu Z”, jeśli Smoothie coś takiego przyjmie :)
Załączniki
D01E14EF-D927-4180-ADEF-FAA4FF53BF3E.jpeg
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: McKee »

Repetier przyjmuje, smoothieware też powinno. Po prostu wpisz ujemną wartość ~0.2mm i tyle.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Cosik »

Bondziorno, coś się ruszyło? :D
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Martin »

Coś straciłem parę. Nie mogę się zebrać i zamówić jakiegoś aluminium na stół grzany. W planach Marlin 2.0, bo smoothie mnie wkurza...
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Martin »

Cosik mnie sprowokował postem powyżej, więc odkurzyłem tę deltę. Od czasu jej budowy delta Anycubica stała się na forum tak popularna, że już chyba każdy ma deltę.
Delta drukuje ładnie małe elementy, ale nie mogę skalibrować stołu.
Mimo kalibracji stołu typu grid (sonda dotykowa zakładana na dyszę) przy druku większego elementu nie widzę, żeby grid był uwzględniony. Po jednej stronie stołu za nisko, po drugiej za wysoko.
Czy ktoś jest bieglejszy w smothieware i pomoże. Co robię źle z komendami, które mają zmierzyć grid i zapisać? G28|G31|M500 ?
PS: wiem, że powinienem skalibrować ręcznie raz a dobrze i ma działać, ale ciągle ściągam stół i coś grzebię, więc to nie jest praktyczne.
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Martin »

Doszedłem do porozumienia z poziomowaniem stołu. Po G31 trzeba zapisać kodem M374. Trzeba było przeczytać dokumentację Smothieware dokładniej ;)
Kilka zdjęć benchy, druk na 50 mm/s. Widać małe przypadkowe przesunięcia warstw. Problem jest w luźnych wózkach - przy szybkich ruchach kółeczka w prowadnicach bujają się. Będę próbował likwidować luzy.
Załączniki
4F20F872-A608-49E0-A8AB-E9C056E49652.jpeg
7310444A-8E3E-4CBF-B8EF-4DF24D62CDFE.jpeg
FFF9A79F-65D7-4B4B-9ACC-120C49FDB74B.jpeg
1B37A6CE-6778-4508-BC82-88CA46F04D7F.jpeg
Cosik
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Martin »

Dla porównania wydrukowałem smoka Adalindę na i3Mega (po prawej) i delcie Phineas (po lewej) https://www.thingiverse.com/thing:1978707. Oprócz tego, że tradycyjnie pod koniec druku ramię się odłączyło z magnesów i zmasakrowało wydruk, to wydruk nie jest jakościowozły. Ten sam filament, ta sama ustawiona temperatura, prędkość niska (35mm/s). Jak widać z delty smok jest matowy, z i3 Mega lśniący - pewno temperatura na delcie niższa. Chłodzenie na delcie nie wyrabia. Wydruk jest jakby gładszy, rozmyty, to chyba kwestia lekkiego luzu na kółkach jeżdżących po profilach, którego nie mogę zlikwidować.

W celu poprawy chłodzenia chcę zmienić efektor na ten: https://www.thingiverse.com/thing:3032436.
fan.jpg
Zdjęcie efektora oczywiście nie mojego, tylko z thingiverse. Pytanie, czy dostanę w Polsce dmuchawy 3510, takie jak tu: https://www.aliexpress.com/item/Free-sh ... 94119.html
Załączniki
adalinda1.jpg
adalinda5.jpeg
adalinda4.jpeg
adalinda3.jpeg
adalinda2.jpeg
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
Martin
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 20
Posty: 86
Rejestracja: 16 wrz 2017, 08:02
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anycubic i3 Mega
x 20

Re: Delta Phineas 3DP - do 3 razy sztuka

Post autor: Martin »

Małe odświeżenie.
Widzę, że Marlin 2.0 na smootie-podobnych płytkach robi się popularny, więc też się podzielę. Tak, zrobiłem to. Wrzuciłem tydzień temu Marlina do mojej delty (płytka AZSMZ mini). Wreszcie kalibracja sondą i autopoziomowanie w miarę działa (jak widać na zdjęciu, coś się rozjeżdża w jednym miejscu). Na smoothieware w ogóle nie mogłem tego ogarnąć, choć trzeba przyznać, że dokumentacja smoothie wydaje się przyjaźniejsza od tej Marlina.
Teraz drukuje jak na zdjęciach, chyba trochę za dużo filamentu. Następny w kolejce czeka efektor z lepszym nawiewem.
Załączniki
DSC_0042.JPG
DSC_0041.JPG
DSC_0031.JPG
DSC_0033.JPG
Cosik
———
Anycubic i3 Mega
Delta Phineas 3DP
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”