Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 11
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: SQ9KRD »

Delta Kossel by SQ9KRD

Zaczynając przygodę z Delta Kossel muszę przyznać iż liczyłem się z tym że jest to chińczyk. Ze stajni Anycubiq mam już I3 Mega tam sprawa jest prosta 8 śrubek, 3 wtyczki i „ta da” drukarka działa ( choć i ona ma pewne wady ). Tu sprawa wygląda już zupełnie inaczej. Otrzymujemy pudełko pełne zabawek do składania. Od naszych zdolności manualnych zależy jaki będzie efekt naszych wydruków. I o ile Anycubiq i3 Mega mogę z całą pewnością polecić nowicjuszowi o tyle Delta Kossel stawia poprzeczkę znacznie wyżej.
Obrazek Obrazek



Czas dostawy z wysyłką z Niemiec to ~ 5 dni roboczych ( oczywiście jeśli mamy szczęście będzie mniej, jeśli pecha więcej ). Paczka dotarła do mnie w piątek więc przez weekend mogłem poświęcić jej więcej czasu i uwagi. Otrzymujemy dość ciężki karton dobrze zapakowany. W środku szczelnie wypełnione przegródki częściami naszej drukarki, ładnie upakowane wraz z instrukcją montażu ( o tym trochę dalej bo mam kilka uwag ). Na szczęście kilka elementów otrzymujemy zmontowanych przez producenta np. kompletnie zabudowana głowica drukująca, extruder czy silniki w ramie drukarki. Do zmontowanie pozostaną nam miedzy innymi prowadnice liniowe na ramionach, zasilacz, paski, uzbrojenie elektroniki oraz zamontowanie stołu roboczego.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Polecam przeczytać na sucho instrukcję montażu ( instrukcja tylko w języku angielskim ) . Zdecydowanie ułatwi nam to kolejne etapy składania drukarki. Pisząc tę recenzję pomyślałem że opiszę poszczególne etapy składania krok po kroku. Jednak instrukcja jest dość intuicyjna więc skupie się na kilku „problemach” które ja napotkałem przy moim egzemplarzu mianowicie:
  • Brak w zestawie klucza imbusowego pod M3.
  • Silniki zamontowane w podstawie miałem luźne ( kilka śrubek walało się po pudełku ). Konieczne było ich porządne przykręcenie.
  • Śrubki zwłaszcza M2,5 są marnej jakości i gniazdo imbusa potrafi się łatwo zerwać ( zniszczyć ) przez co śrubka stanie się bezużyteczna. Do każdego z woreczków z częściami jest 1 więcej w zapasie.
  • Instrukcja nie mówi lub jest to mało czytelne którą strona należy zamontować krańcówki ( mikrostyk z lewej strony szyny jego ramie po prawej ). Jeśli zamontujemy je źle napotkamy problem przy kalibracji stołu.

    Obrazek
  • Jeden z wózków wymagał czyszczenia by po szynie poruszać się bez oporów.
  • Ocynowane przewody zasilania wychodzące z zasilacza. Dla swojego bezpieczeństwa obetnij ocynowane końcówki, zdejmij około 7 mm izolacji i zaciśnij gołe przewody w złączu. By poprawnie je zamontować do płyty należy wymontować ją z ramy.

    Obrazek
  • Bardzo długie przewody czujnika temperatury stołu. Plączą się pod stołem.
Obrazek

Generalnie okablowanie płyty głównej nie powinno stanowić żadnego problemu. Wszystko opisane jest bardzo łopatologicznie. Oznaczenia przewodów pasują do oznaczeń na płycie głównej. Wszystko dość mocno ze sobą współgra.

Obrazek, Obrazek

Pierwsze uruchomienie.
Żadnej filozofii. Power On i do dzieła.

Pierwsze co powinniśmy zrobić to koniecznie kalibrację. I tu nadziałem się na mało intuicyjną procedurę. Przypomnę tylko że z Merlinem ( software które jest domyślnie zainstalowane ) nie miałem wcześniej do czynienia. Idąc krok po kroku z instrukcją napotkałem problem. Każda kalibracja kończyła się poprawnie a jednak głowica znajdowała się na znacznej wysokości jak i podczas druku "w powietrzy" próbowała wyjść poza obrys drukarki. Byłem szybszy i wyłączyłem zasilanie. Procedurę która przyniosła pożądane rezultaty opiszę poniżej pismem obrazkowym :)

1
Obrazek
Zaczynamy od założenia niezbędnika jakim jest "czujnik kalibracji" bez niego żadna kalibracja się nie odbędzie. Drukarka zrobi auto home i tyle.

2
Obrazek
Z menu wybieramy Measure Z pos. Ten element jest kluczowy przed przystąpieniem do kalibracji podstawowej. Bez niego za każdym razem kalibracja będzie błędna i najczęściej wyznaczy Offset daleko poza zasięgiem. Drukarka wykona kalibrację czyli zmierzy pozycję stołu i dokona samo resetu.

3
Obrazek
Tu już jak instrukcja prowadzi czyli robimy kalibrację stołu ( to samo co powyżej tyle że bez resetu )

4
Obrazek
Jeśli mamy dobrą pamięć :rotfl: zapamiętujemy wartość New Z Offset i wprowadzamy w polu Z offset. Dokładność */-0.01.

5
Obrazek
Ostatnim ważnym krokiem jest zapisanie ustawień. Bez tego ostatniego zaczynamy od początku. Klikając "STORE" drukarka sama zrobi auto home.
teraz możemy cieszyć się skalibrowaną delta.

Pamietaj by zdemontować czujnik kalibracji
Żadna inna nazwa nie przyszła mi do głowy

I tu zawód. W Anycubiq i3 Mega na karcie czeka na nas kilka zdefiniowanych gcode które odpalamy i cieszymy się że drukuje.
Dołączona karta Delta Kossel poza plikami stl zawiera w sobie starsza wersję slicera Cura oraz elektroniczną wersję instrukcji. Brak jakiegokolwiek przygotowanego pokazowego gcode.

Trochę kwas dla początkującego.

Szybka zabawa z Cura i drukujemy.
Na pierwszy rzut poszła kostka kalibracyjna forum przy parametrach podstawowych 60mm/s.

Obrazek
Obrazek

Wyszła dość poprawnie jak widać na zdjęciach

Następnie popularne Benchy i też jak na pierwszy raz w 100% do przyjęcia.
Obrazek

Zrobiłem z ciekawości test I3Mega vs Kossel linear

Obrazek Obrazek Obrazek

Bezstronne jury w osobie mojej żony stwierdziło że wygrała I3Mega choć z naprawdę małą przewagą
( ten chiński czerwony świeci się jak https://ibb.co/ddKNeK , https://ibb.co/cvzute )

Na koniec taka uwaga. Nie dopatrzyłem i zaufałem chińskim rączką że wózek głowicy poskręcany jest dostatecznie dobrze i niestety w nocy jedno ramie samoczynnie się odkręciło co oczywiście położyło cały wydruk. Całe szczęście że nie poczyniło żadnych szkód ale przezornie posprawdzajcie wszystkie mocowania.

Obrazek

Kolejne godziny poświęcę na dopieszczaniu profilu druku by cieszyć się w pełni zaletami delty.

[youtube]vd52XwwT5c4[/youtube]

Za wszystkie błędy wielkie sorry ;) :DD

// Uwaga! Autor wątku jest doświadczonym reprapowiczem. Jeśli dopiero wkraczasz w świat druku 3D, Twoje doświadczenia z tą drukarką mogą się drastycznie różnić. Nie polecamy tej drukarki początkującym.
// FR
SanFable, emartinelli, kretu, Berg, FlameRunner, arkomania.pl, dziobu, balgator, Abys
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 21
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: Berg »

ja dałem krańcówki tak by śrubka regulacji była od strony zawiasu blaszki. Uważam, że tak jest precyzyjniej. Mały ruch wózka przekłada się na szybkie naciśnięcie switcha.
Czyli raczej odwrotnie, niż Ty.

Najlepiej jest urwać blaszkę ale tu akurat to by nie zadziałało.
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 11
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: SQ9KRD »

rafaljot pisze: Najlepiej jest urwać blaszkę ale tu akurat to by nie zadziałało.
Zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku iż łebek tego imbusa który dotyka mikrostyku jest zbyt mały, bałem się że z czasem będzie mógł się minąć. Ostatecznie nie wpływa to na jakość wydruku. :piwo:
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: dziobu »

Ja w ogóle wywaliłem te blaszki. W jednym wózku śruba latała a nie szło jej ani wkręcić ani wykręcić (tandeta). Kleić nie lubię, więc wywaliłem.
Wiem z czym to się wiąże, ale działa. No i zyskałem 8mm w Z ;p
olo2000pm
Awatar użytkownika
emartinelli
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1195
Rejestracja: 19 kwie 2016, 16:54
Lokalizacja: Łódź
x 423

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: emartinelli »

SQ9KRD pisze:...Ze stajni Anycubiq...
Dlaczego wszędzie piszesz Anycubiq a nie Anycubic?
Awatar użytkownika
zen
Postów w temacie: 2
Posty: 295
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:53
Lokalizacja: Poznań miasto doznań
Drukarka: Too many
x 34
Kontakt:

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: zen »

Montaż krańcówek w mojej instrukcji był bardzo precyzyjnie opisany
Mendel / i3 / i3 Alu / P3Steel / HEVO^300 / Delta Kossel Linear Plus / Prusa MK3S + MMU / Voron / Bambu X1C + AMS
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: olo2000pm »

dziobu pisze:Ja w ogóle wywaliłem te blaszki.
Popieram, robię dokładnie tak samo. Pozycjonowanie głowicy jest dokładniejsze.
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 11
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: SQ9KRD »

olo2000pm pisze:Popieram, robię dokładnie tak samo. Pozycjonowanie głowicy jest dokładniejsze.
O ile dokładniejsze jest pozycjonowanie ??
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 11
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: SQ9KRD »

emartinelli pisze:
SQ9KRD pisze:...Ze stajni Anycubiq...
Dlaczego wszędzie piszesz Anycubiq a nie Anycubic?
Zafiksowałem się na "q" mea culpa :sorry: oczywiście powinno być Anycubic
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Anycubiq Delta Kossel - moje zmagania (SQ9KRD)

Post autor: olo2000pm »

SQ9KRD pisze:
olo2000pm pisze:Popieram, robię dokładnie tak samo. Pozycjonowanie głowicy jest dokładniejsze.
O ile dokładniejsze jest pozycjonowanie ??
Powiem tak, zanim zacząłem zdejmować blaszki, co któryś wydruk musiałem poprawić wysokość dyszy od stolika. Bez blaszki ustawiam odległość raz. W zasadzie nie doświadczam problemów z pozycjonowaniem głowicy od lat, bo tylko w pierwszej drukarce miałem blaszki na krańcówce. Na pierwszym spotkaniu w Kielcach ktoś mi zasugerował takie rozwiązanie i tak już robię.
Abys
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”