Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: dziobu »

Wrzucam mój aktualny konfig do znanej i lubianej delty (Anycubic Kossel Linear Plus). W stosunku do wersji wyjętej z pudełka u mnie ekstruder jedzie w drugą stronę. Poza tym - chyba żadnych istotnych zmian w sprzęcie.
Do tuningu jest PID bo zdarza mu się zachwiać, ale działa akceptowalnie więc nie dotykam.

edit.
Uprzedzajac późniejsze uwagi - drukarka chodzi tak dziwnie bo mam włączone LIN_ADVANCE oraz MIN_STEPS_PER_SEGMENT==1!
Załączniki
Configuration_adv.h
(67.75 KiB) Pobrany 175 razy
Configuration.h
(78.77 KiB) Pobrany 206 razy
FlameRunner
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: FlameRunner »

Marlin 1.1.9?
Pisałeś, że najlepsze wymiary masz przy DELTA_DIAGONAL_ROD == 267,25, a jednak zostawiłeś 267?
Czy poniższe uwagi nadal aktualne?
Wybacz, że tak ciągnę za język, ale fajnie by było, gdyby nowi mieli tutaj "gotowca", nie musieli grzebać po kilku tematach. ;)
dziobu pisze:Firmware:
  • Opcje z Marlina (S-curve, LinearAdvance, itp): opisałem wcześniej w tym poście (viewtopic.php?f=34&t=3140&start=30#p53894).
  • Acceleration: 5000; dla wszystkich pozycji (tutaj się nie doktoryzowałem; mniejsze nic nie zmienia a z większym i tak AVR średnio wyrabia - zresztą większe i tak jest spowalniane przez Linear Advance).
  • Jerk: 15; dla wszystkich pozycji; W sumie to mniejsze nieznacznie pomaga (na ostatnich wydrukach nie widziałem róznicy; min które miałem to "5"), większe wartości już widać. Wybrałem tyle bo...no bo tak wyszło.
  • Szczegóły zyskałem ustawiając "MIN_STEPS_PER_SEGMENT" na 1; w sumie to logiczne... pamiętałem że jest ta opcja ale jakoś nie pomyślałem żeby ją zmenić ;)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: Berg »

I jeszcze jedno. w najnowszych wersjach 1.1x ( i 2.0 ) w katalogu example_configurations/delta/Anycubic/Kossel/

https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... bic/Kossel

jest konfig dla tej delty, w oficjalnym firmware więc nie ma sensu szukać konfigów po sieci. Na początku tego konfiga ustawia się tylko trzy parametry, plus czy nieplus, wersja czujnika i rodzaj stołu.

Dla naszych Delt będzie tak:

Kod: Zaznacz cały

/**
 * Choose your version:
 */
// normal size or plus?
#define ANYCUBIC_KOSSEL_PLUS

// Anycubic Probe version 1 or 2 see README.md; 0 for no probe
#define ANYCUBIC_PROBE_VERSION 2

// Heated Bed:
// 0 ... no heated bed
// 1 ... aluminium heated bed with "BuildTak-like" sticker
// 2 ... ultrabase heated bed
#define ANYCUBIC_KOSSEL_ENABLE_BED 1

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: FlameRunner »

Pytanie czy konfig zrobiony przez @dziobu nie jest lepszy?
Widzę na przykład, że w "marlinowym" włączone jest S_CURVE_ACCELERATION, a Pawłowi wyszło tutaj, że lepiej nie włączać. Za to wyłączone jest LIN_ADVANCE, a to wyraźnie warto włączyć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: dziobu »

FlameRunner pisze:Marlin 1.1.9?
Tak.
FlameRunner pisze:Pisałeś, że najlepsze wymiary masz przy DELTA_DIAGONAL_ROD == 267,25, a jednak zostawiłeś 267?
Bo zacząłem mierzyć ramiona, zacząłem mierzyc efekty i kalibrować plastik i tak jakoś po szerszych testach zostało 267. Miało na chwile, zostało na dłużej (aż sprawdziłęm co mam w eepromie wpisane). Teoretycznie nie jest to prawidłowa wartość i zmieniałem je do testów; praktycznie drukowałem już kilka rzeczy istotnych wymiarowo i wszystkie pasowały - dlatego tak zostało.

W tzw międzyczasie rozkręcałem całą głowicę (grzebanie, mierzenie, itp) i sprawdzałem czy ramiona nie latają (wydawało mi się że dwa się wysuwają) - może tu przypadkowo poczyniłem jakieś zmiany. Przyznam szczerze że z braku czasu nie zagłębiałem się w temat. Zwłaszcza że drukarka pracuje bezproblemowo.

Tu mi przychodzi do głowy pewna myśl niespokojna - ja mam drukowane karetki na wózkach. Teoretycznie zastępują 1:1 oryginalne, praktycznie nie sprawdzałem tego. Nie wiem czy mogą mieć jakiś wpływ na kalibrację, niemniej przyznaję że takie mam.
FlameRunner pisze:Czy poniższe uwagi nadal aktualne?
Tak.
FlameRunner pisze:Wybacz, że tak ciągnę za język, ale fajnie by było, gdyby nowi mieli tutaj "gotowca", nie musieli grzebać po kilku tematach. ;)
To też chyba nie jest dobre.
Tu w wielu miejscach jest w czym pogrzebać; dobrze mieć tego świadomość bo rozrzut jakościowy w tych deltach widzę że jest niemały.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: Berg »

FlameRunner pisze:Pytanie czy konfig zrobiony przez @dziobu nie jest lepszy?
Widzę na przykład, że w "marlinowym" włączone jest S_CURVE_ACCELERATION, a Pawłowi wyszło tutaj, że lepiej nie włączać. Za to wyłączone jest LIN_ADVANCE, a to wyraźnie warto włączyć.
Może, ale jeśli tak, to najlepiej to uzasadnić i zrobić change request na github.

EDIt: Ja mam włączone jedno i drugie ale to się nie liczy, bo mam szybszą elektronikę. Możliwe, że 8bit nie radzi sobie z obliczeniami LIN_ADVANCE i S_CURVE. Stąd ta tarka u Dziobu.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: dziobu »

Uważam że konfig powinien umożliwić odpalenie drukarki, wykonanie w miarę poprawnego wydruku i tyle. Działanie wszystkich bajerasów jakościowych jak S_CURVE_ACCELERATION czy LIN_ADVANCE powinno być świadomym efektem pracy usera. Tak jak wszystkie inne nastawy niezgodne z domyślnymi (MIN_STEPS_PER_SEGMENT).

A dlaczego tak?
  • Rozrzut jakościowy między drukarkami jest spory; opcja włączona tu gdzie indziej może nie działać/wymagać kalibracji (tym samym - pogarszać wydruk). Powiedzenie komuś "tu masz konfig, działa i ładnie drukuje" może spowodować że w razie problemów nie będzie tu szukał przyczyn (no bo przecież sprawdzony, taki polecili).
  • Wytłuszczone opcje w pierwszym poście znacząco wpływają na jakość wydruków (imho), ale też na samą pracę drukarki. Przez to chodzi ona trochę jak upośledzona, a niewprawny obserwator odbierze to zaraz jako czkawkę AVRa, problemy z połączeniem (druk z PC) czy kartą SD. Bo to faktycznie tak wygląda.
Natomiast jeśli dla kogoś przebrnięcie przez dwa dobrze opisane pliki konfiguracyjne stanowi problem, to niech się zajmie hodowną jedwabników. Nie wmawiajmy nikomu że to są urządzenia bezobsługowe, bo nie są. I w tej klasie nigdy nie będą.
FlameRunner, morf, emartinelli
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: FlameRunner »

dziobu pisze:W stosunku do wersji wyjętej z pudełka u mnie ekstruder jedzie w drugą stronę.
Jeszcze jedno: zmieniona liczba kroków dla E.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 7
Posty: 8939
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: dziobu »

No tak. Przecież mam inny ekstruder i inne radełko.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Kossel - dziobu fw/konfig

Post autor: FlameRunner »

Uważajcie na:

Kod: Zaznacz cały

// After homing move down to a height where XY movement is unconstrained
#define DELTA_HOME_TO_SAFE_ZONE
Jeśli wydrukujecie coś wysokiego, a w kodzie końcowym będzie G28... :)


Do tego u mnie dziwnie nisko wtedy zjeżdża, do około Z=220, a powinno raczej do 260-270.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”