Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Bed leveling na wypukłość środka nawet na rozgrzanym stole mi nie pomógł.
arkomania.pl pisze:Wypukłość na środku (wyżej niż w rogach) rośnie wraz ze zmniejszaniem Delta_radius.
Wklęsłość na środku rośnie wraz ze zwiększaniem Delta_radius.
Zobaczymy co da korekta wg. tego co napisałeś - u mnie środek jest wyżej od boków.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Sprawa się wyjaśniła, tego nie trzeba robić ręcznie z kalibracją Delta_radius. Wystarczy zapuścić z sondą polecenie G33. Wtedy uzyskany wynik zapisać w pliku konfiguracyjnym albo bezpośrednio do drukarki poleceniem M500. Wynik działania tego polecenie:

Kod: Zaznacz cały

Calibration OK rolling back.
Height:276.56  Ex:+0.00  Ey:-0.01  Ez:-0.05  Radius:133.91  Tx:-0.06  Ty:-0.07  Tz:+0.13
Save with M500 and/or copy to Configuration.h
Jak by nie ustawiać śrub do regulacji krańcówek i tak dokładnie nie będzie jak po tej kalibracji. W wolnej chwili przetestuję efekt.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: arkomania.pl »

Jasne,

jest parę metod poziomowania stołu. Ja opisałem jedną z nich.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

arkomania.pl pisze:Jasne, jest parę metod poziomowania stołu. Ja opisałem jedną z nich.
Twoja metoda jak najbardziej pomaga. Cały problem polega na tym, że po wgraniu Marlina 2.0.x nie włączyłem tej kalibracji, przez to miałem mniejsze lub większe problemy z drukowaniem pierwszej warstwy na całej powierzchni. Wcześniej określone wartości miały tylko ustawienia Delta Height, Delta Radius (jakieś domyśłne) oraz Diagonal Rod. Po tej auto kalibracji "uzupełniły się" pojawiły się wartości dla różnicy w wysokości każdej wieży oraz "skorygowała się" wartość dla Delta Radius co spowodowało "wyrównanie" stołu. Wczoraj drukowałem jeden element bliżej środka stołu - wyszedł w miarę ok. Drukowałem również okrąg o średnicy 21cm z skirtem po zewnętrznej - po za słabym klejeniem do stołu pierwsza warstwa naniosła się bardzo dobrze.

Dzięki za podpowiedź z tym Delta Radius, bez tego nie doszedłbym do poprawnych ustawień mojej delty i prawdopodobnie nie uruchomiłbym też dej auto kalibracji, o której zapomniałem.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: arkomania.pl »

Te proste metody i te z użyciem gcodów, są szczególnie pomocne, gdy mamy drukarkę wyposażoną
tylko w moduł Wifi lub LCD TFT sterowany po łączu szeregowym. Często te, wyświetlacze
nie dajątak szerokich możliwości wypoziomowania stołu.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

W każdym razie widzę pewną kwestię po tej regulacji: wysokość sondy miałem ustawioną -15.06 w Marlinie 2.0.x, w Marlinie 1.1.9 była kompletnie inna (zarówno wysokość delta height). To się wyjaśniło po uruchomieniu "auto calibrate" - dopiero wtedy ma sens korygować Z-offset, który będzie zupełnie inny przed/po "auto calibrate".

Odnośnie tego co piszesz to faktycznie na wyświetlaczu możliwość korekty poszczególnych wartości jest "przycięta" i nie da się z jego poziomu ustawić niektórych wartości na dwa miejsca po przecinku, tylko na jedno itp.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: arkomania.pl »

Ad. dokładności wyświetlania wyświetlaczy LCD.

Nieraz interweniowałem u producentów, że ich wyświetlacze wyświetlają z dokładnością
1 miejsca po przecinku. Na darmo, pisali, że następna wersja firmware to uwzględni.

Nieraz drukowałem ze zmienną wysokością warstwy. Np. 0.2 0.15 0.07
Mogłem obserwować jak się to zmienia. Dla mnie to ma znaczenie.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Zmiennej wysokości warstwy nie testowałem, może też się tym zainteresuję.
Temat, który mnie ciekawi to przy odpowiedniej budowie głowicy z nadmuchem (odpowiedni kąt między górą efektora a końcem dyszy) "pokrywanie plastikiem" ostatnich warstw, które są "oblewane" z jednoczesną zmianą wysokości Z w drukarce.

W temacie mojej delty ale z nieco innym problemem, kiedyś reklamowałem 3 ramiona bo te co dostałem miały luz z czego jedno odpadało od mocowania z kulką. Problem z luzem znowu wystąpił (3 sztuki mam takie jak na początku bez luzu) - te 3 "nowe" również dostały luzu. Zastanawiam się czy da radę je zreanimować aby ten luz wyeliminować. Nie wiem co kryje się pod blaszkami ściskającymi kulki, mam rezerwowe więc mogę zaryzykować "operacje plastyczne" w celu wyeliminowania tego luzu na kulkach.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Ostatnio drukowałem nieco z DD PLA aluminium oraz białego. Niestety wydruki wychodzą kiepskie, zdjęcia zamieszczone poniżej pokazują co wychodzi na zewnętrznych ściankach. W Cura w przypadku łącznika 2020 mam wysokość warstwy 0.25mm, dla daszku 0.3mm, przy niższych warstwach 0.15 i 0.2 nierówne obrysy zewnętrzne są nieco mniej widoczne - ale również nie wyglądają zadowalająco. Paski mam dobrze ponaciągane i wszystko solidnie skręcone, drukarka skalibrowana, pierwsza warstwa równa na całej powierzchni stołu. W trybie wazy tego nie widać, dlatego chciałem prosić o radę co może być przyczyną tak nierównych ścian. Ekstruder był skalibrowany jak trzeba. Zastanawiam się czy mogą mieć na to wpływ luzy występujące na "kulkach" trzymających ramiona w delcie. Niestety obniżenie prędkości druku z 60 na 30mm/s niewiele pomaga - nadal wydruki są jak dla mnie nie do przyjęcia. Jeżeli chodzi o ewentualne szczeliny/przerwy między warstwami - nie występują - wydruki są mocne i dobrze zlane. Głowicy od czasu rozkręcania z pół roku temu jeszcze nie ruszałem, więc nie wiem co mnie czeka w środku, w międzyczasie drukowałem elementy do klona Prusy z PET-G na wyższej temperaturze, głowica/dysza nie wygląda na "zatkaną". Te nierówne obrysy są mocno wyczuwalne pod palcami.
Załączniki
daszek_30mm_4.JPG
daszek_30mm_3.JPG
daszek_30mm_2.JPG
daszek_30mm_1.JPG
2020_naroznik_3.JPG
2020_naroznik_2.JPG
2020_naroznik_1.JPG
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Przyszła dzisiaj podkładka adhezyjna z Ali do delty, niestety "podłamana" w połowie - przesłali ją zgiętą na pół bez żadnego zabezpieczenia - "koperta" połowy wielkości podkładki - trudno było oczekiwać w takim przypadku, że przyjdzie nieuszkodzona. Spór otwarty. W dwóch miejscach na 100% będzie to widoczne na wydrukach. Spór ze sprzedającym otwarty. Z tego co czytałem tylko 2-3 osoby miały taki problem na kilkadziesiąt - pakowacz pakowaczowi nie równy.
Załączniki
podkladka_delta_4.JPG
podkladka_delta_3.JPG
podkladka_delta_2.JPG
podkladka_delta_1.JPG
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”