Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Powiem tak - dom docieplałem pianką montażową z pistoletu więc pod styropianem wilgoci było początkowo mniej niż na kleju z worka z wodą. Ale tam gdzie mam docieplone to wilgotność znacząco spadła - taśma lakiernicza przy malowaniu trzyma mocno, wcześniej spadała sama. W kuchni chleb ma pleśń po paru dniach - w pokoju wysycha do twardości w tym samym czasie, albo nawet wcześniej. Do tego gładź z unigruntem na ścianach uszczelnia dodatkowo powstały termos. Dlatego przez 2-3 miesiące taki filament co nieco pociągnie z wilgoci, nie wiem ile, ale problemy z wydrukiem z winy stockowego filamentu wykluczyłem. Muszę szukać dalej.

Co do samej drukarki: pisałem na początku, że mam luzy w ramionach drukarki - w jednym bardzo duże, w jednym mniejsze ale wyczuwalne. Więc w niedzielę zgłosiłem to do Anycubic przez oficjalny support, w poniedziałek rano odpisali, że podeślą mi nowe, podałem adres do wysyłki, dzisiaj odpisali, że wysłali i podali nr do śledzenia przesyłki. Szybka piłka. Podałem im nawet link do tych wydruków z "kropkami" i podesłali screeny co mogę spróbować zmienić aby to wyeliminować - będę sprawdzał.

Od wczoraj niestety wentylator z głowicy robi jaja i brzęczy, uspokaja się dopiero po czasie jak się go dotknie lekko palcem. Muszę go wymienić na jakiś solidny.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 21
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: FlameRunner »

Adinfo pisze:Od wczoraj niestety wentylator z głowicy robi jaja i brzęczy, uspokaja się dopiero po czasie jak się go dotknie lekko palcem. Muszę go wymienić na jakiś solidny.
Jakby coś, w wątku Rafała doktoryzowali się z wentylatorków.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dzięki, tak zrobię. Akurat nie mam pod ręką żadnego nowego o tych wymiarach z podobnymi obrotami, tylko stare (używane z procesorami Pentium).
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Pytanie początkującego:
Kalibracja ekstrudera - przy wyjętej rurce z ekstrudera wysunę za pomocą odpowiedniego g-code filament np. na 10cm i sprawdzę różnicę. Potem przeliczę to razem z krokami silnika - tylko skąd wziąć aktualną liczbę kroków ekstrudera dla Linear Plus? - czy to wartość znamionowa silnika - czy jeszcze coś innego muszę uwzględnić? czy po takim wyliczeniu można poleceniem w sekwencji startowej g-code to ustawiać (nie wgrywać na tym etapie jeszcze zmodyfikowanego firmware z tym parametrem) - jakie polecenie g-code ustawi przed wydrukiem zmienioną (skorygowaną o wyliczoną różnicę). Gdzie w kodzie źródłowym firmware muszę to zmienić.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Sprawdziłem ekstruzję i poprawiłem - zrobię do tego opis w wolnej chwili. W każdym razie miało być 100mm a filamentu wyszło 102mm, czyli 2% za dużo. W Configuration.h było wpisane E98.0 a u mnie wyszło 96.08 (po zaokrągleniu - nie jestem pewny ile ten soft obsługuje miejsc po przecinku). Po ponownym sprawdzeniu wyszło 100mm, czyli tyle ile miało być. Teraz czas na Flow i inne testy, może w końcu wyjdą mi wydruki bez "baboli".
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
spec
Postów w temacie: 5
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: spec »

Nie wiem czy to jest najlepszy sposób kalibracji ekstrudera. Ciężko zmierzyć odległość bardzo dokładnie. Wg mnie lepiej wydrukować pustą kostkę z jednym obrysem ustawiając dla dyszy 0,4 mm szerokość nieco większą np. 0,48 mm.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 19
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: dragonn »

spec pisze:Nie wiem czy to jest najlepszy sposób kalibracji ekstrudera. Ciężko zmierzyć odległość bardzo dokładnie. Wg mnie lepiej wydrukować pustą kostkę z jednym obrysem ustawiając dla dyszy 0,4 mm szerokość nieco większą np. 0,48 mm.
To jest drugi etap, najpierw z grubsza warto ustawić tym ile wciąga a później bawić się mierzenie ścieżki.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Co do tego pomiaru to racja, bo na mojej suwmiarce na pewno będzie odchylenie. Powiem tak - mimo tej korekty 2% dalej mam na "zakrętach" te babole, zauważyłem, że pojawiają się jak głowica zwalnia przy "rysowaniu" tych zaokrągleń, na prostej jest dobrze. Przy drukowaniu dodatkowo zmniejszałem też temperaturę z 200 do 180 stopni, tu też nie było różnicy.

Ciekawe, z czego wynika, że głowica zwalnia o kilkadziesiąt procent w tych miejscach, to nie jest 30mm/s tylko max 10mm/s, czasami na chwilę postoi nawet.

Próbuję ustalić flow rate wg tej instrukcji i na tamtej kostce testowej:
http://www.desiquintans.com/flowrate
Mam w niej masę nitek w środku oraz te babole.

Moja suwmiarka jest raczej kiepska, do tego mi wyszły babole spore tak jak pisałem, a grubość ścianek trudno za jej pomocą ustalić, jutro zamawiam jakąś w miarę dobrą, nie wiem czy te elektroniczne z Allegro za 40-50zł będą w miarę dobre.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
spec
Postów w temacie: 5
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: spec »

dragonn pisze:To jest drugi etap, najpierw z grubsza warto ustawić tym ile wciąga a później bawić się mierzenie ścieżki.
To się zgadza.

Co do bąbli na wydruku też miałem taki problem w poprzedniej drukarce. Na prostej było dobrze. Na łukach kaszana. Może elektronika nie wydala na łukach i są mikro przestoje? Raczej to nie jest wina filamentu. Nie masz za dużo kroków poustawiane?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Jako amator w druku 3D muszę to przyznać:
Jak się człowiek nie nauczy słuchać lepszych oraz nie przeczyta czego trzeba :oops: przed przystąpieniem do pracy to będzie na własnej skórze dochodził po kolei, niektórym się uda bez tego a mi dopiero dzisiaj :mrgreen:, a niektórym nigdy.

Nie chcę robić quizu z rozwiązaniem, ale nareszcie mam w miarę dobry wydruk - narożniki przy draft 0.2 mm, głowica 190 stopni, prędkość 40mm/s, pojedyncza ścianka 0.46mm - narożniki wyszły bez baboli. Co obstawiacie?
...
...
...
Na podstawie obserwacji przy wydruku i tego co "odwalała głowica" - jak się zachowuje i kiedy wypływa filament powodując "kropki" = babole na wydruku poszukałem i znalazłem na jednym z forów zagranicznych takie proste pytanie:
"Any noticeable differences if you start the same print from sd card or from USB?"
Źródło: https://community.ultimaker.com/topic/1 ... he-curves/
no to mam przyczynę problemów, jutro dalsza kalibracja.
Podsumowując: lepiej późno niż wcale.

No to teraz przy takich problemach należy zdać pytanie:
Drukujesz przez USB czy bezpośrednio z karty SD?
- sprawdź zanim napiszesz następny post na forum


Mój PC jest z 2008 roku, wybaczam mu problemy z USB 2.0, ale sobie to już nie.
Jak ochłonę to kalibracja przepływu oraz kolejne testy i zobaczymy czy mi wyjdzie poprawna kostka kalibracyjna z forum :unknown:
Ostatnio zmieniony 04 gru 2018, 22:34 przez Adinfo, łącznie zmieniany 1 raz.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”