Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

No to tak pogrzebałem z wymianą wentylatora, że coś upaliłem :shout:
Na płycie w gnieździe FAN2 (wentylator chłodzenia radiatora) jest cały czas 5.7V i świeci dioda LED (na zielono) informująca o jego aktywności. Nie można wyłączyć tego wentylatora, przy temperaturze 60 stopni powinien się dopiero włączyć i przejść na "wysokie obroty", niestety tak się nie dzieje.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Adinfo pisze:No to tak pogrzebałem z wymianą wentylatora, że coś upaliłem :shout:
Na płycie w gnieździe FAN2 (wentylator chłodzenia radiatora) jest cały czas 5.7V i świeci dioda LED (na zielono) informująca o jego aktywności. Nie można wyłączyć tego wentylatora, przy temperaturze 60 stopni powinien się dopiero włączyć i przejść na "wysokie obroty", niestety tak się nie dzieje.
Właśnie wymieniłem na płycie delty tranzystor J3Y SMD dla FAN2 lutownicą kolbową 75W :devil: - wentylator ekstrudera znowu działa poprawnie. Podobno wlutowanie diody (mam na stanie 1N4007 oraz 1N4148) między piny wentylatora na płycie powinno zabezpieczyć przed podobnym przypadkiem jak mój.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Dla potomnych - aby nie zapomnieć - orientacyjne parametry wentylatora delty na głowicy (chłodzenie radiatora):
- wymiar 40x40x10 mm
- obroty do 6000 obr/min. (rozbieżne informacje - być może 6500 obr/min.)
- pobór prądu 0.065A
- przepływ powietrza 7.2CFM ±10% (po przeliczeniu około 12.23m3/h)
- głośność ok. 25dBa

Oznaczenie na naklejce: Anycubic, DC Brusheless FAN, DC 12V 0.065A +-10%

Zamiennie jako, że ten oryginalny wentylator strasznie pracuje i nie potrafi czasami wystartować z pełnymi obrotami zamówiłem zamienniki (zobaczymy jak się spiszą):

SUNON DC OSIOWY 12V 40x40x10mm 13,52m3/h 27,3dBA (oznaczenie MF40101V1-1000U-G99) prędkość 7000obr./min, ciśnienie statyczne: 4.83mm H2O, wydajność: 13.52m3/h
oraz
SUNON WENTYLATOR DC OSIOWY 12V 40x40x10mm 31,4dBA (oznaczenie SUNON MF40101VX-1000U-A99) prędkość 8500obr./min, ciśnienie statyczne: 6.35mm H2O, wydajność: 16.73m3/h
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3218
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1592

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: morf »

viewtopic.php?f=66&t=3141&start=10#p62657
NF-A4x10 12V 40mm
Polecam kupic jeden a dobry
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

morf pisze:viewtopic.php?f=66&t=3141&start=10#p62657
NF-A4x10 12V 40mm
Polecam kupić jeden a dobry
Sugerowałem się przy zakupie wydajnością tego oryginalnego, Noctua z tego co widzę ma 8,9m3/h. Widziałem u Ciebie ten wentyl na zdjęciach, ale nie skusiłem się na niego - nie widziałem informacji (oprócz lepszej kultury pracy) i tego, że jest cichszy jak sobie radzi z wychładzaniem radiatora, mam obawy, że jest ciut za słaby do tego celu - ale mogę się mylić, dopiero jak by po długich wydrukach i pewnym czasie sprawdzić jak się ma w środku rurka teflonowa to by się dało ocenić czy Noctua jest odpowiednia do tego celu.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Wczoraj pierwszy wydruk z PET-G (wcześniej drukowałem tylko PLA), czytając zalecenia dla druku PET-G wyłączyłem całkiem chłodzenie wydruku (teraz wiem, że aż tak rygorystycznie nie musiałem podchodzić do tematu, wystarczyło znacząco zmniejszyć nadmuch do rozsądnego minimum).

Ustawienia dla druku bez chłodzenia: warstwa 0.2, temperatura 235 stopni, prędkość 25mm/s, 3 obrysy 0.4 = 1.2mm, 4 warstwy na górze i na dole.

Mimo braku chłodzenia to wyszło nie najgorzej. Jedynie co to w tym kanciastym tunelu w dwóch miejscach "poziomych" był problem bo filament opadał do środka. Poniżej dwa tunele, ten bardziej zaokrąglony sprawdza się świetnie, ten kanciasty to porażka - w środku projektujący "przewidział" zbyt małe szczeliny dla przepływu powietrza, przez co kompletnie odpada, każdy inny jaki miałem był lepszy od tego. Ten zaokrąglony jest super, tylko, ze boczne wyloty dotykają osłony silikonowej na bloku, docelowo nieco je zeszlifuję (0.5-1mm) i będzie OK. Na zdjęciach pierwszej warstwy widać nierówności ze stołu - pierwsze zabawy z drukarką kiedy głowica zaryła w blat.
Załączniki
tunel-PET-G_rubine_red_4.JPG
tunel-PET-G_rubine_red_3.JPG
tunel-PET-G_rubine_red_2.JPG
tunel-PET-G_rubine_red_1.JPG
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 5
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Drunk_ZoZol »

Z tym nadmuchem na PET-G to tak przy okazji napiszę - Nie chodzi tylko o płynięcie, ale też o właściwości materiału.

Drukując z nadmuchem 40% (turbina 5015) materiał potrzebował po drukowaniu ok. 3 dni by zyskać elastyczność - Zaraz po zdjęciu z druku jest bardzo kruchy, potem mogę wyginać jak chcę aż do zmęczenia materiału.

Drukując bez nadmuchu materiał od razu po druku (dosłownie czas ostygnięcia stołu) jest prawidłowo elastyczny.

Sprawdzałem to na 3 firmowych PET-G i tylko jedna szpulka mogła być drukowana z nadmuchem i miała dalej odpowiednie właściwości. ;)

Także nie tylko chodzi o płynięcie materiału (mocny nadmuch może go najzwyczajniej rozdmuchać i nieprawidłowo się rozkłada) ale też i o właściwości samego materiału po druku.

Przynajmniej takie są moje doświadczenia z tym materiałem. Sprawdzane firmy to: Spectrum, Nebula oraz ArtFlex - i ten ostatni miał ciągle te same właściwości. Ale najlepiej mi się współpracuje ze Spectrum.
Adinfo, emartinelli
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1099
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Konkretna opinia, dzięki. Przetestuję np. przy 20% jak to wygląda i przy 40%. O tym nabieraniu elastyczności po czasie nie wiedziałem.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: tig33r »

Drunk_ZoZol pisze:Z tym nadmuchem na PET-G to tak przy okazji napiszę - Nie chodzi tylko o płynięcie, ale też o właściwości materiału.

Drukując z nadmuchem 40% (turbina 5015) materiał potrzebował po drukowaniu ok. 3 dni by zyskać elastyczność - Zaraz po zdjęciu z druku jest bardzo kruchy, potem mogę wyginać jak chcę aż do zmęczenia materiału.

Drukując bez nadmuchu materiał od razu po druku (dosłownie czas ostygnięcia stołu) jest prawidłowo elastyczny.

Sprawdzałem to na 3 firmowych PET-G i tylko jedna szpulka mogła być drukowana z nadmuchem i miała dalej odpowiednie właściwości. ;)

Także nie tylko chodzi o płynięcie materiału (mocny nadmuch może go najzwyczajniej rozdmuchać i nieprawidłowo się rozkłada) ale też i o właściwości samego materiału po druku.

Przynajmniej takie są moje doświadczenia z tym materiałem. Sprawdzane firmy to: Spectrum, Nebula oraz ArtFlex - i ten ostatni miał ciągle te same właściwości. Ale najlepiej mi się współpracuje ze Spectrum.
Mógłbyś założyć nowy temat i to opisać? Bardzo interesujące informacje.
Awatar użytkownika
Drunk_ZoZol
Postów w temacie: 5
Posty: 214
Rejestracja: 22 paź 2017, 11:18
x 67

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Drunk_ZoZol »

Wymagałoby to ode mnie takich rzeczy jak testy i zakup PET-G od paru firm aby test miał ręce i nogi, urządzeń pomiarowych oraz wiedzy jak przeprowadzić sensownie testy, aby były miarodajne. A na to teraz kompletnie nie mam czasu i środków :/ Po prostu czuję różnicę w dłoniach, choćby zdejmując podpory czy wyginając materiał.. :D A że spędziłem nad tym trochę czasu, to musiałbym to po prostu powtórzyć, z tym, że wszystko rejestrować i testować na nowo. Prosta rada - drukować bez nawiewu - wtedy PET (wedle mnie) działa prawidłowo. A jak ktoś chce łatwiej zdjąć podpory, to na warstwie z podporami może zarzucić chłodzenie, łatwiej odchodzą niż kompletnie bez chłodzenia - też piszę jako ciekawostka poparte wyłącznie doświadczeniem ;)
FDM: CR-10 S4.
DLP: LC10; Photon; Phrozen 4K Mini.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”