Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: arkomania.pl »

Ja swoją deltę regulowałem tą samą metodą co Adinfo.

Do wózków u góry są wkręcone śruby o ile pamiętam
z gwintem o średnicy chyba 2 lub 2.5mm i płaskim łbem.
Regulacja w każdym narożniku poprzez wkręcanie/wykręcanie
śruby. Blaszka z microswitch-y zdjęta. Zajęło mi to kilkanaście minut, ponieważ, po każdej regulacji trzeba zrobić
homing i zjechać ostrożnie jak najbliżej powierzchni stołu.
Jeśli wiemy, że nasz stół jest idealnie płaski, przy każdej z wież mamy poziom 0, a w środku jednak jest lekko
wyżej lub niżej, to zmieniamy w bardzo małym stopniu wartość DELTA_RADIUS,

w Marlinie w Configuration.h

#define DELTA_RADIUS 132.5 //wartosc w moim przypadku.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Przez rozjechane wysokości Z w każdym "rogu" miałem ciągłe problemy z większymi obiektami na stole. Musiałem szukać miejsca aby pierwsza warstwa była w miarę równa na całej powierzchni. Na podkładce adhezyjnej te problemy nie były tak widoczne. Niestety bed leveling w Marlin 2.0.x ze stycznia 2019 nie włącza się automatycznie, musiałem dopisać polecenie gcode w sekcji początkowej w Cura aby go używać - mimo tego były miejsca na powierzchni gdzie pierwsza warstwa była albo za bardzo wprasowana albo wręcz przeciwnie.

Tak w skrócie to zrobiłem tak:
1. dolne plastiki nad którymi są suwnice ustawiłem na plastikowej podstawce - sześcian 80x185x5mm.
2. suwnice obniżyłem do poziomu dolnych plastików, które są na "podobnej wysokości".
3. górne plastiki trzymające krańcówki dosunąłem do suwnic.
4. śrubki na wózkach wkręciłem na zbliżoną głębokość.

Podsumowując to co zrobiłem wyżej - to nie gwarantuje równej wysokości - nie sprawdzałem fizycznie profili czy mają jednakową wysokość oraz czy siedzą tak samo głęboko z góry i z dołu drukarki w narożnych plastikach trzymających je razem. Druga sprawa - te krańcówki przykręcane śrubkami M2.5 do plastików przy profilach jak dla mnie jest niezbyt trafione.

Nie wyłamałem blaszek przy krańcówkach - co dzięki temu zyskam? - czy precyzja "krańcówki" się przez to poprawi?

Co zyskałem? - prawdopodobnie mniejsze różnice w wysokości Z na powierzchni stołu bez używania bed levelingu - o ile szyba jest faktycznie idealnie płaska. Zrobię test i zaczytam listę bed levelingu w Pronterface - powinno być widać różnice w krzywiźnie stołu, porównam z tymi jakie miałem przy podkładce adhezyjnej - mam wrażeniem, że mój stół aluminiowy jest wklęsły środkiem.

Po ustawieniu "fizycznym" krańcówek sprawdziłem wysokość Z najbliżej lewej wieży z przodu drukarki, następnie prawej - korygowałem ustawienie śrubek do uzyskania "takiej samej wartości Z po obu stronach. Po tej korekcie sprawdziłem wysokość Z na środku z przodu stołu i przy tylnej wieży, przez skorygowanie krańcówki z tylnej wieży uzyskałem taką samą wysokość Z z przodu i z tyłu stołu. Z Ciekawości sprawdziłem ponownie wysokości przy lewej i prawej wieży - pozostały bez zmian.

Może i robota bez sensu dla niektórych, ale czego się nie robi w celu zrozumienia jak działa drukarka oraz zależności mechaniczno-matematycznych wpływających na wydruk :mrgreen:

Przy okazji mam dużo bardziej napięte paski niż wcześniej. Testowo wczoraj jak drukowałem TNT z Minecraft zwiększyłem prędkość druku do 150% - TNT nie eksplodowało i wyszło "prawie takie samo" jak przy 100% prędkości.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 3
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Marvin27 »

@Adinfo prawdopodobnie mam ten sam problem, bądź podobny. Chciałby poprosić Ciebie o wydrukowanie i pomierzenie na długości X i Y jakiem masz realne wymiary, czy może jakieś znaczne odchyłki ?
Załączniki
delta test.stl
(7.5 KiB) Pobrany 152 razy
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: arkomania.pl »

Powinieneś, te blaszki usunąć. One po czasie się lekko wyginają.
Temat często poruszany.
Precyzja i powtarzalność homingu w delcie jest podstawą uzyskania stałego
dobrego poziomowania. Podobnie jest z osią Z w układzie kartezjańskim.
Dokładność X, Y przy jednogłowicowych drukarkach nie ma znaczenia.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

arkomania.pl pisze:Powinieneś, te blaszki usunąć. One po czasie się lekko wyginają.
Temat często poruszany.
Precyzja i powtarzalność homingu w delcie jest podstawą uzyskania stałego
dobrego poziomowania. Podobnie jest z osią Z w układzie kartezjańskim.
Dokładność X, Y przy jednogłowicowych drukarkach nie ma znaczenia.
no to już wiem co zrobić, szkoda, że ich nie wywaliłem przed dzisiejszą "kalibracją", ale co tam, będzie spokojniejszy wieczór to pobawię się ponownie.

Z tym, ze raczej te krańcówki co mam wymienię - bo mam "modowane" własnoręcznie z rezystorem, kondensatorem i diodą + zasilanie mają 5V :mrgreen:
Marvin27 pisze:@Adinfo prawdopodobnie mam ten sam problem, bądź podobny. Chciałby poprosić Ciebie o wydrukowanie i pomierzenie na długości X i Y jakiem masz realne wymiary, czy może jakieś znaczne odchyłki ?
Wydrukuję i zapodam wyniki, jak bym dzisiaj nie dał rady to jutro, ale wieczór jeszcze trwa :mrgreen:
- z góry uprzedzam - z tego co pamiętam to miałem jakieś rozbieżności bodajże w osi Y - nie do końca wymiar 200mm był idealny w porównaniu do Y, diagonal rod mam ustawione na 269mm. Na niektórych ramionach (po reklamacji i wymianie) znowu luzy się pojawiły. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Marvin27 pisze:@Adinfo prawdopodobnie mam ten sam problem, bądź podobny. Chciałby poprosić Ciebie o wydrukowanie i pomierzenie na długości X i Y jakiem masz realne wymiary, czy może jakieś znaczne odchyłki ?
Drukowałem - po zewnętrznej wyszło zarówno w osi X i Y 200mm, ale jako, że pierwsza warstwa wprasowana w miarę mocno na krawędziach stołu to dokładnie trudno podać. Jakie znaczenie mają te otwory na ramionach STL? - czy chcesz wiedzieć rozstaw jaki między nimi wyjdzie?
Drukowałem to na podgrzanym stole, a bed leveling był wyłączony, druga sprawa, że bed leveling ustawiałem na zimnym stole, dlatego przy tym wydruku środek stołu poszedł do góry - pierwsza warstwa była prawie niewidoczna w centrum, dlatego wydrukuję to ponownie aby mieć dokładne pomiary.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 3
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Marvin27 »

Adinfo pisze:Jakie znaczenie mają te otwory na ramionach STL? - czy chcesz wiedzieć rozstaw jaki między nimi wyjdzie?
Tylko pomocnicze dla linijki :P. Cóż to raczej mam podobny problem, a nie taki sam skoro wychodzi Tobie idealnie. Dziękuje za informację.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Marvin27 pisze:Tylko pomocnicze dla linijki :P. Cóż to raczej mam podobny problem, a nie taki sam skoro wychodzi Tobie idealnie. Dziękuje za informację.
Domyślam się, że wcześniej skorygowałeś DELTA_DIAGONAL_ROD na 269

Przy okazji kalibracji, którą robiłem - znalazłem przypadkiem coś takiego odnośnie korekty w delcie, ciekawe jak się to ma do regulacji poszczególnych wież:
// delta radius and diaginal rod adjustments measured in mm
#define DELTA_RADIUS_TRIM_TOWER { 0.0, 0.0, 0.0 } - zamiast regulować śrubkami można skorygować tu
#define DELTA_DIAGONAL_ROD_TRIM_TOWER { 0.0, 0.0, 0.0 }
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1100
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 254
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

arkomania.pl pisze:Jeśli wiemy, że nasz stół jest idealnie płaski, przy każdej z wież mamy poziom 0, a w środku jednak jest lekko
wyżej lub niżej, to zmieniamy w bardzo małym stopniu wartość DELTA_RADIUS.
Dlaczego zmieniałeś wartość Delta Radius? - z powodu "wybrzuszonego stołu środkiem" czy wielkość wydruków w osi X/Y była nieodpowiednia? - u mnie po wyregulowaniu wysokości wież przy nagrzanym stole pojawił się problem "podniesionego środka", na końcach drukowanego obiektu w 4 przeciwnych końcach jest ok. Tak na 10cm średnicy stołu pierwsza warstwa jest bardzo wcierana, dalej przy większej średnicy na stole jest już dobrze.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 7
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: arkomania.pl »

Ze względu na wybrzuszenie/wklęsłość.

Już nie pamiętam, czy miałem wybrzuszony, czy wklęsły środek. Tak się to robi.
Kiedyś poprzez zmianę wartości +/- Delta_smooth_rod_offset (starsze werje Marlina),
Obecnie nie ma tego parametru i robi się to przez Delta_radius.

Wypukłość na środku (wyżej niż w rogach) rośnie wraz ze zmniejszaniem Delta_radius.
Wklęsłość na środku rośnie wraz ze zwiększaniem Delta_radius.

Wiadomo rozgrzałem stół do 70C i głowicę do 180C.
Choć moim zdaniem wystarczy tylko zrobić to na rozgrzanym stole, bo i tak po wypoziomowaniu
trzeba skorygować Z offset. czyli po wypoziomowaniu dopiero włączam dodatkowo Hotend
i sprawdzam ile muszę skorygować Z offset .
Adinfo, Artu
Pozdrawiam Arek G. arkomania
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”