Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

No to wczoraj wypadało coś zepsuć :devil:
Bowden jednak był dokręcony, ale co tam, warto było go jeszcze bardziej dokręcić. Profesjonaliści z pewnością by przewidzieli co się wtedy stanie.
No to dla tych co nie wiedzą: jak za bardzo dokręcicie od góry bowden czterema imbusami to górna obudowa dostanie środkiem garba i głowica z dyszą docelowo będzie wyżej niż powinna (albo nie będzie w osi), jak będziecie chcieli kalibrować delta height sondą to życzę powodzenia! - będziecie mieli przerwę między dyszą a sondą, o wydruku zapomnijcie.
Dobra: naprawiłem błąd :mrgreen:, dzięki temu wiem dużo więcej o tej drukarce i głowicy niż przedtem, na dobre mi to wyszło, ale jak bym był projektantem tej obudowy metalowej to bym od góry zrobił płytkę z blachy albo dał podobny element jak trzymający radiator, który był by na tyle blisko miejsca nacisku radiatora na obudowę, że nic takiego by się nigdy nie stało.

Niestety retrakcja przy prędkości 40mm/s i z parametrami takimi jak podałem wcześniej bez poprawy. Bowden na 100% nie lata.
Oczywiście przy większej prędkości (w tym travel) i linear advance jest w miarę dobrze.
Berg
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

Z testami retrakcji odpuściłem na ten moment, porównałem wszystkie wpisy z mojej konfiguracji i od dziobu - znalazłem pewne różnice bo mamy pliki konfiguracyjne (później modyfikowane pod siebie) z różnych źródeł, nie wiem na ile istotne są te różnice, ale jednak występują. Mam je wynotowane i udostępnię.

1. Do tej pory miałem Marlin 1.1.9 ale bez bugfix, parę rzeczy faktycznie się u mnie sypie, dlatego wczoraj walczyłem z ostatnią poprawioną wersją Maralin 1.1.9 bugfix, tylko, że nie da się zwyczajnie podmienić konfiguracji z wersji bez bugfix, od początku nanosiłem zmiany w plikach konfiguracyjnych dla tej wersji firmware, wieczorem je udostępnię. Poprawiono kilka rzeczy - np. długość ramion 267, doszły dodatkowe ustawienia dla K, reszty jeszcze nie sprawdzałem.

2. Na wersji bez 1.1.9 bez bugfix w moim przypadku po wydruku i auto home jeden silnik nie ruszał i głowica waliła o profil, dlatego miałem po wydruku włączone tylko podniesienie głowicy o kilka centymetrów, zobaczę na tej wersji - w informacjach o błędach znalazłem info o poprawce w tym zakresie.

3. Nie wiem czemu usunęli "Set Delta Height" - oczywiście można to dodać ponownie samemu.

4. W configu dla mojej delty dodanym do firmware jest zła wysokość sondy, nie wiem skąd u nich bierze się -16.8? - bo czego by nie robić u mnie jest wychodzi -15.08, po pierwszej kalibracji Z i tak wyszła różnica między wersjami firmware bo głowica jest po "Set Delta Height" minimalnie wyżej niż w Marlinie bez bugfix (ale to minimalna różnica - setnych po przecinku), dzisiaj to sprawdzę.

5. Zauważyłem jedną rzecz przy 1.1.9. bugfix: przy auto-home głowica po "odbiciu od krańcówek" zjeżdża w dół z pozycji Z 294 mm na około 219 mm (czyli około 75mm). Czy można to jakoś wyłączyć i czy ma to może mieć związek z #define DELTA_HOME_TO_SAFE_ZONE? - wydaje mi się, że jak to wyłączyłem to przy auto home miałem czasami na "starym firmware" komunikat "Halted" i konieczność restartu drukarki.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

a co to za filament? sprawdzaęłeś juz na innym ?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

rafaljot pisze:a co to za filament? sprawdzałeś już na innym ?
Wcześniej drukowałem na czarnym stockowym CHRL, ten co mam teraz to PLA ECO biały, mam jeszcze czarny PLA ECO nieotwarty - oba kupione w grudniu.
Jeżeli wszystko było by ok to rozumiem, że nawet przy travel 40mm/s też by retrakcja była w miarę dobra?
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 3203
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1575

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: morf »

Czasami jeszcze rurka ktora idzie przez radiator az do glowicy nie jest docisnieta do samej glowicy + kwestia niedokrecenia dyszy moga powodowac nieprzewidywalne efekty.
Po dokreceniu/rozkreceniu hotendu musisz sobie ustawic na nowo odleglosc miedzy dysza a probnikiem.
Nie sugeruj sie wartosciami ktore inni pisza, u mnie jest 15.75 dajmy na to. A tak na prawde jest 15.71... ale ustawilem .75 zeby ladniej pierwsza warstwe rozsmarowalo :)
Berg
Done is better than perfect.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: tig33r »

16.8 jest po to żebyś sobie sam to dokładnie ustawił kartką papieru, a nie rył głowicą w podkładce.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

OK, tak też myślałem, skoro grzebnąłem w głowicy to wiadomo, że mogło się przestawić, na pewno będę musiał bardziej "docisnąć" się do blatu bo teraz kartka zbyt swobodnie przechodzi. Ale i tak dobrze, że udało mi się głowicę przywrócić do poprzedniego stanu. Do tego stół nie jest prosty więc bad leveling zrobiłem, widzę, że nowy firmware inaczej przechowuje wpisy niż wcześniej. Za to jak ustawiłem wymiar sondy na własny to od strzału Set Delta Height i już mam dobrą wysokość (po za tymi setnymi po przecinku, co dzisiaj skoryguję).

Tyko nie wiem jeszcze co zrobić z tym zjazdem głowicy po auto home o około 7,5cm.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

ta, zdecydowanie to co pisze @morf może powodować takie kłopoty. Trzeba potestować teraz retrakcje i zobaczyć jak jest z nitkami. JAk sporo filamentu wypływa w postaci nitek, to potem go brakuje.

Odnośnie tego zjazdu głowicy po home, to to jest parametr, który mówi, czy ma zjechać do wysokości, w której jest możliwy ruch po pełnym polu (promieniu)

Kod: Zaznacz cały

// After homing move down to a height where XY movement is unconstrained
  #define DELTA_HOME_TO_SAFE_ZONE
  
morf
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 231
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Adinfo »

morf pisze:Czasami jeszcze rurka ktora idzie przez radiator az do glowicy nie jest docisnieta do samej glowicy + kwestia niedokrecenia dyszy moga powodowac nieprzewidywalne efekty.
Co do rurki która idzie przez radiator do głowicy to muszę to sprawdzić - czy jest dociśnięta. Rozumiem, że nie muszę w tym celu jej rozkręcać tylko od góry wcisnąć rurkę do oporu.
rafaljot pisze:Odnośnie tego zjazdu głowicy po home, to to jest parametr, który mówi, czy ma zjechać do wysokości, w której jest możliwy ruch po pełnym polu (promieniu)
Wolałem się upewnić co do tego "zjazdu".
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 24
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Kossel Linear Plus - Adinfo też się z nami bawi :D

Post autor: Berg »

lepiej odkręcić dyszę i się przyglądnąć od spodu jak sprawy się mają, potem zakręcić dyszę, docisnąć, jeszcze raz odkręcić i sprawdzić, czy się docisnęła. (ostatecznie dokręcić dyszę na rozgrzanej głowicy)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”