Anycubic Linear plus i filament sensor

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
VirMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2019, 11:59
Lokalizacja: Małopolska
Drukarka: Anycubic Linear PLUS

Anycubic Linear plus i filament sensor

Post autor: VirMan »

Witajcie.

Szukałem tematu o sensorach filament runout, ale jedyny jaki znalazłem to opis dla firmware 1.1.8 który nie wydaje się działać na 1.1.9 . Uzyłem konfiguracji jak z http://nathandarnell.com/adding-filamen ... ion-module

pin 11 podłaczony według przepisu do sensora, sensor sprawny, sprawdziłem zmianę stanu miernikiem. Niestety kontroler jakby nie widzi odczytu sensora. przy zanegowaniu odczytu sensora :

Kod: Zaznacz cały

Line 593: #define Z_MIN_PROBE_ENDSTOP_INVERTING true 
drukarka poprawnie wyczuwa że cały czas brakuje jej filamentu. ale w ustawieniu FALSE nie odczytuje sygnału z pin 11.

Ktoś spotkał się z tym ? mam płytkę trigorilla ale różni się nieco napisami nad pinami choć piny wyglądają identycznie.

Obrazek

tak wygląda kompletny setup :

Obrazek
Obrazek
Intelligence is not everything, you need wisdom to know how to use it.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Linear plus i filament sensor

Post autor: Berg »

a configuration.h oraz dokumentacji http://marlinfw.org/docs/configuration/ ... ation.html
masz wszystko opisane. Każdy z tych parametrów ma znaczenie. Czego nie rozumiesz?

Kod: Zaznacz cały

/**
 * Filament Runout Sensors
 * Mechanical or opto endstops are used to check for the presence of filament.
 *
 * RAMPS-based boards use SERVO3_PIN for the first runout sensor.
 * For other boards you may need to define FIL_RUNOUT_PIN, FIL_RUNOUT2_PIN, etc.
 * By default the firmware assumes HIGH=FILAMENT PRESENT.
 */
//#define FILAMENT_RUNOUT_SENSOR
#if ENABLED(FILAMENT_RUNOUT_SENSOR)
  #define NUM_RUNOUT_SENSORS   1     // Number of sensors, up to one per extruder. Define a FIL_RUNOUT#_PIN for each.
  #define FIL_RUNOUT_INVERTING false // set to true to invert the logic of the sensor.
  #define FIL_RUNOUT_PULLUP          // Use internal pullup for filament runout pins.
  #define FILAMENT_RUNOUT_SCRIPT "M600"
#endif
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Linear plus i filament sensor

Post autor: Berg »

Zgodnie z dokumentacją domyślnie jest to pin SERVO3_PIN czyli Arduino pin 4, czyli na Twoim zdjęciu pierwszy od lewej (zerkam na szybko do opisu płytki i doku Marlina, sprawdź sobie)

Gość z linka, który podałeś podpiął do pinu Arduino 11 przez co musiał zmodyfikować plik pins_RAMPS.h (pytanie czy Ty to zrobiłeś) zupełnie nie potrzebnie poszedł tą drogą..... to nie jest dobra praktyka. Przy każdym upgrejdzie fw będzie musiał o tym pamiętać.

Kolejne pytanie utrudniające odpowiedź co zrobiłeś żle to to że nie wiadomo jaki masz czujnik. Optyczny, czy mechaniczny. Nie wiadomo jaką masz konfigurację pozostałych parametrów dot. czujnika oraz nie wiadomo jak faktycznie go podłączyłeś pod płytkę (który pin czujnika pod S, +5V, GND).

Pewnie gdybyś sensowniej sformułował pytanie i opisał problem to być już Ci napisał co zrobiłeś nie tak.
VirMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2019, 11:59
Lokalizacja: Małopolska
Drukarka: Anycubic Linear PLUS

Re: Anycubic Linear plus i filament sensor

Post autor: VirMan »

Cześć rafaljot, dzięki za szybką odpowiedź.
configuration.h oraz dokumentacji http://marlinfw.org/docs/configuration/ ... ation.html
masz wszystko opisane. Każdy z tych parametrów ma znaczenie. Czego nie rozumiesz?
rozumiem wszystko, mówię tylko że próbowałem zanegować sensor żeby sprawdzić reakcję i konfiguracja zadziałała poprawnie. Problem był z wyzwalaniem tego pinu.

Tak, zmieniłem ramps.h i ustawiłem 11. Nic to nie dało - sprawdzę ten port o którym mówisz, i zobaczę czy mogę go wykorzystać.
Intelligence is not everything, you need wisdom to know how to use it.
VirMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2019, 11:59
Lokalizacja: Małopolska
Drukarka: Anycubic Linear PLUS

Re: Anycubic Linear plus i filament sensor

Post autor: VirMan »

Zgodnie z dokumentacją domyślnie jest to pin SERVO3_PIN czyli Arduino pin 4, czyli na Twoim zdjęciu pierwszy od lewej (zerkam na szybko do opisu płytki i doku Marlina, sprawdź sobie)
gdzie znalazłeś dokumentację wyprowadzeń tej płytki?

Czy servo3_pin to ten nie wlutowany pierwszy od lewej na tym zdjęciu ? mam wlutowany tylko S1.
Intelligence is not everything, you need wisdom to know how to use it.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Anycubic Linear plus i filament sensor

Post autor: Berg »

Pytałem o typ sensora i resztę ustawień. Zwłaszcza pullup rezystor
VirMan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 17 maja 2019, 11:59
Lokalizacja: Małopolska
Drukarka: Anycubic Linear PLUS

Re: Anycubic Linear plus i filament sensor

Post autor: VirMan »

pullup jest włączony, sensor to jakiś standardowy z allegro - mikrostyk wewnątrz i mała płytka z niebieską diodą. wydaje się zwierać pin sensora do masy przy obecnym filamencie ( i zapalać diodę z plusa ) miernikiem sprawdzałem sygnał i zmienia stan z wysokiego na niski gdy filament jest obecny
Intelligence is not everything, you need wisdom to know how to use it.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”