Custom Delta - wsparcie

Miejsce na rozmowy o drukarkach typu delta
Awatar użytkownika
Astro
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:49
Lokalizacja: Zielona Dziura
Drukarka: Tak
x 5

Custom Delta - wsparcie

Post autor: Astro »

Cześć Piękni i Wspaniali Użytkownicy Forum,

Potrzebuję drobnego wsparcia z Waszej strony przy budowie kolejnej w moim życiu drukarki 3d. Tym razem wybór (zupełnie nie wiem dlaczego) padł na maszynę w systemie 'delta'. Problemy - zresztą jak zwykle - pojawiły się już na samym początku. W przeciwieństwie do układu kartezjańskiego, delta niedokładności nie wybacza :)
Tworzę ramę - szkielet na bazie profili aluminiowych typu v-slot. Zakupione na alledrogo 20x20xXXXX mm, z tym że dokładność takiego cięcia jest +/- 1.5 mm. I tutaj pojawia się pierwszy problem: potrzebuję porady, jak, z czego i jak wymierzyć wzorzec 30 cm według którego będę skręcał podstawę? Wszystkie wycięte profile mają mniej niż 30 cm, jeden odstaje o prawie milimetr (mniej). Przy skręcaniu mogę je 'zablokować' wzorcem i poprzykręcać do łączników/narożników. Jak taki wzorzec wykonać? Najlepiej z dokładnością w okolicy 0.5-0.1 mm.
Nie bardzo mam dostęp do maszyny CNC :/ Linijka i nożyczki raczej odpadają.

edit: ewentualna pomoc wyjaśniająca 'jak to się robi' ( ͡° ͜ʖ ͡°) również może pomóc, możliwe że zabieram się do problemu nie od tej strony co trzeba.
Awatar użytkownika
Astro
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:49
Lokalizacja: Zielona Dziura
Drukarka: Tak
x 5

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Astro »

Dla zaciekawienia: obecnie maszyna wygląda tak (zdjęcia robione kalkulatorem), musze ją rozkręcić i skręcić ponownie:
Załączniki
IMG_20210719_220452.jpg
IMG_20210719_220442.jpg
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Mati »

Astro pisze:kolejnej w moim życiu drukarki 3d.
Skoro masz czym to najprościej będzie takie szablony sobie po prostu wydrukować.
Awatar użytkownika
Astro
Postów w temacie: 6
Posty: 25
Rejestracja: 12 lis 2021, 19:49
Lokalizacja: Zielona Dziura
Drukarka: Tak
x 5

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Astro »

Mati pisze:
Astro pisze:kolejnej w moim życiu drukarki 3d.
Skoro masz czym to najprościej będzie takie szablony sobie po prostu wydrukować.
Masz drukarkę, wydrukuj sobie kolejną :)
Niestety, pole wydruku jest ograniczone do 20 cm, a jak zrobię 'składaka', to pewnie wyjdzie +/- 1 mm, zwykle im mniejszy obiekt, tym wydruk dokładniejszy. Duże części zwykle wychodzą gdzieś niedokładnie - stąd moje pytanie o inne źródła dla wykonania wzorca.

ps. poziomicę cyfrową zerowałem w misce z wodą 'na grawitację', szukam w miarę możliwości podobnych rozwiązań, tylko w tym przypadku się zaciąłem
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: majek »

Astro pisze:potrzebuję porady, jak, z czego i jak wymierzyć wzorzec 30 cm według którego będę skręcał podstawę? Wszystkie wycięte profile mają mniej niż 30 cm, jeden odstaje o prawie milimetr (mniej). Przy skręcaniu mogę je 'zablokować' wzorcem i poprzykręcać do łączników/narożników. Jak taki wzorzec wykonać? Najlepiej z dokładnością w okolicy 0.5-0.1 mm.
Nie potrzebujesz wzorca 30cm, bo te boki nie muszą mieć tyle, ważne żeby miały tyle samo.

Weź najdłuższy profil, użyj go jako wzorca i zamontuj go na samym końcu.

Jak chcesz bardziej perfekcyjnie, to poszukaj w okolicach kogoś, kto tnie profile albo nawet stolarza z piłą stołową i niech wyrówna Ci te wszystkie profile do najkrótszego.
mcxmcx, Artu
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: mcxmcx »

musisz miec rowno, ale nie dokladnie.

po prostu utnij listewkę zeby miala 30 i zrob tyle, a wkladajac pomiedzy poszczegolne profile uzyskasz rozmiar.

lepiej by bylo w obi wyciac plyte osb 18mm na wymiar wewnętrzny boku, i uzyc to jako wzornik na szerokosc i wysokosc (przy okazji trzyma kat prosty.
Astro
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Stanley_B »

Pierwsze co to bym wyrzucił rolki z prowadnic ramion. To się będzie wyrabiać i wymagać okresowej wymiany/korekty/kalibracji.

O niebo lepsze są linear rail - https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 4375%22%7D

OK, to tania chińszczyzna, niektóre wózki mają pewną wadę fabryczną toru łożysk i nie jeżdżą płynnie, ale można to łatwo poprawić. Ja swoje przerobiłem i mam święty spokój = zerowe zużycie, zero luzów, ciągłego dłubania i szukania przyczyny problemów z jakością. A drukuję z prędkościami 150-200mm i rolki by tego nie wytrzymały.

A drugie to załóż narożniki na górze też - to znacząco spaja konstrukcję, szczególnie że całą masę dajesz do góry.
Jeżeli użyjesz wózków, to odpadnie utrata wysokości przez trójkąty wzmacniające.
Astro
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Stanley_B »

I trzecie - moim zdaniem ramiona usztywniające są wystarczające, a dają ci dużo miejsca na pozostałe patenty w przyszłości.
Te co użyłeś na dole ładnie wyglądają, ale to przerost formy nad treścią, bo zabierają wysokość. Jak już ją złożysz to będziesz chciał wycisnąć każdy cm wysokości.

A u mnie wózki mogą wjechać pomiędzy:
20211116_210702.jpg
Znajdziesz je na TG:
https://www.thingiverse.com/thing:2474583

Są też zmiksowane z osłoną silnika:
https://www.thingiverse.com/thing:3244623

I uwierz, że brak budy bardzo cię ogranicza. Bo nie zrobisz nic z ABS czy PETG, że o gumie nie wspomnę. A suszenie filamentu na stole to już inna bajka...
Astro
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: dziobu »

Stanley_B pisze:I uwierz, że brak budy bardzo cię ogranicza. Bo nie zrobisz nic z ABS czy PETG, że o gumie nie wspomnę.
Zamknięta komora dla PET-G czy gumy (*1)? Przypadkiem nie rozpędziłeś się zbytnio?

(*1)
Nie dotyczy TPE.
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Custom Delta - wsparcie

Post autor: Stanley_B »

Petg jeżeli nie kleisz do stołu zalecane jest 70-80C. TPU faktycznie się rozpędziłem ;) Ale że mam przeciągi, w komorze wszystko zaczęło się ładniej drukować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Delta”